Kadınlar Meclis'te: Tasarı iptal edilsin

"Müftülük Yasası"nın komisyonda görüldüğü sırada kadınlar Meclis önünde açıklama yaptı. HDP'li Hüda Kaya, "Bu tasarı tekçilik zihniyetinin bir sonucudur" dedi.

Kadınlar Meclis'te: Tasarı iptal edilsin

Ankara Kadın Platformu üyeleri, İçişleri Komisyonu'ndan alt komisyona gönderilen müftülere nikah yetkisi verilmesini içeren "Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na karşı Meclis'in Dikmen kapısı önünde bir araya geldi. 

"Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez, kadınlar izin vermez" sloganıyla bir araya gelen bazı kadınların Meclis'e girilmesine izin verilirken bazılarına ise, "Daha önce Meclis'te eylem ve etkinlik yaptıkları" gerekçesiyle izin verilmedi. Meclis'e giremeyen kadınlar, "Yasaların geçmesine izin vermeyeceğiz" diyerek önünde bekledi.  

Milletvekillerinden destek

Tasarının İçişleri Komisyonu'nda görüşüldüğü sırada Meclis önünde bekleyen kadınlar, açıklama yapmak istedi. Ancak kadınları engelleyen polis, Meclis önünden uzaklaştırdı. Meclis'e giren kadınlar ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin katılımıyla Meclis Genel Kurulu'nun önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP'li vekiller Sibel Yiğitalp ve Hüda Kaya ile CHP'li vekiller Şenal Sarıhan, Candan Yüceer ve Ali Şeker de destek verdi. 

'Tasarı iptal edilmeli'  

Açıklamada ilk sözü Ankara Kadın Platformu adına Hilal Zambakçı aldı. Zambakçı "Müftülük Yasası" olarak bilinen tasarının kadınlar için önemli olduğunu vurgulayarak tasarının gündeme geldiği ilk günden itibaren karşı çıktıklarını belirtti. Zambakçı "Bu tasarı, gizli kapaklı komisyondan geçirilmeye çalışılıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bu tasarı ile tacizlerin ve çocuk yaşta evliliklerin önü açılacak. Biz kadınlar olarak bunu defalarca dile getirdik. Kadınlara sormadan yasa tasarısını yapamazsınız.Bu tasarının iptal edilmesini istiyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz" dedi. 

'Tasarı ayrıştırmaya neden olacak' 

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da, Medeni Yasa'nın kadınlar için önemli olduğunu ve kadın mücadelesinin kazanımı olduğunu belirterek, bu tasarı ile bu kazanımların yok edilmek istendiğini kaydetti. Sarıhan, "Bu tasarı alt komisyondan büyük bir hızla TBMM önüne getirilmek için ele alındı. Ve çoğunluk ne derse o oluyor. Bu çoğunluğa da bir tek adam emir veriyor. Yapılan laikliğe aykırıdır. Din görevlileri din işleriyle ilgilenmeli. Soruyoruz! Neden böyle acele ediyorsunuz? Bu tasarı bir ayrıştırmaya neden olacak ve kötü kullanılabilecek. Bugün de kadınları Meclis'e almayarak yeni bir ayrımı yaptılar. Kadınlar haklarına sahip çıkacaktır" diye konuştu.  

'Nikah kıymak için müftü olmaya gerek yok' 

Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da, tasarının oylamaya sunulduğu komisyonun tamamen erkek ve muhafazakar olduğunu belirterek, "Kadınlar hakkında erkekler karar veriyor" dedi. Kaya, "Bu tasarı, tekçilik zihniyetinin bir sonucudur. Bu tekçilik erkekçiliği de barındırıyor. Bu erkekçilik kadınlar hakkında her türlü kararı verme hakkını kendinde görüyor. Bu tasarı tecavüzü meşrulaştıracak. Sahte dincilikle muhafazakar kesimlerin gözü boyanmaya çalışılıyor. Nikah kıymak için hoca, müftü ve erkek olmaya gerek yok. Biz Müslüman, feminist ve bütün kadınlar olarak reddediyoruz. Bu tasarı önümüzdeki Salı günü, Genel Kurula yetiştirilmeye çalıştırılıyor" diye konuştu. 

'Kadınların Meclis’e alınmaması utanç verici' 

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de, tasarının 15 yıllık AKP iktidarı boyunca adım adım getirildiğini belirterek, "81 ilde binlerce evlendirme memuru var, bunlar yetmedi mi de bu tasarı getirildi" dedi. CHP'li Ali Şeker de kadınlara destek olmak için açıklamada yer aldı. Şeker, "Erkekler kadınlar hakkında utanılacak bir karar verdi. Kadınların Meclis'e alınmaması utanç verici bir durumdur" dedi. 

'Tasarıya karşı mücadeleye'  

Son olarak söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise şunları aktardı: "Dilerdik ki AKP'li kadınlar da bugün burada olsaydı... Bu tasarı, bütün  kadınları ilgilendiren bir tasarı. Kadınların kazanımlarını yok sayan bir tasarı ile karşı karşıyayız. Bütün insanları bu tasarıya karşı mücadele etmeye çağırıyorum." 

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler