Kadınlar 8 Mart'ta Türkiye'nin dört bir yanında alanlardaydı

Kadınlar Dünya Kadınlar Günü'nü Türkiye'nin çeşitli illerinde miting ve etkinliklerle kutladılar.

Kadınlar 8 Mart'ta Türkiye'nin dört bir yanında alanlardaydı

Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'nin dört bir yanında alanlardaydı. Çeşitli illerde kadınlar günü miting ve etkinliklerle kutlandı. 

Diyarbakır

HDP, DBP, DTK ve TJA'nın çağrısıyla 8 Mart’a gelen kadınlar saat 11.00 dolaylarında İstasyon Meydanı’nda “Jin, Jiyan, Azadi” sloganlarıyla doldurdu.

Diyarbakır'daki mitintg, konserlerle sona erdi.

Ankara

Kadınlar Ankara’da tüm engellemelere rağmen 8 Mart için Kurtuluş Parkı’nda toplandı. Kolej Meydanı’na yürümek isteyen kadınlara izin verilmedi.

Polis alana giren tüm dövizleri tek tek inceledi. Ankara Üniversitesinden kadınalra ait bir döviz üzerinde ‘tek adam’ ifadesi bulunduğu için yırtılarak alana sokulmadı. Kadınlar talepleriyle parkta ayrılan alanda 8 Mart’ı kutladı.

Malatya

Malatya Demokratik Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Malatya Eğitim Sen şubesinde yapılan açıklamayı, platform adına Sema İzol yaptı. Sözlerine 8 Mart etkinliğine katılmak üzere Ankara’ya yolculuk ettikleri sırada geçirdikleri kaza sonucu yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi anarak başlayan İzol, yüzyıllar öncesinden başlayan, her türlü baskıya, şiddete ve ayrımcılığa karşı kadın özgürlük mücadelesinin bugün de devam ettiğini söyledi.

Mersin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü tarafından edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde kadınlar, hayır şarkıları söylediler.

Adana

Adana’da kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde OHAL’e rağmen mücadele vurgusu yaptı. Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar müzik ve şiirler eşliğinde 8 Mart'ı kutladı. Kadına yönelik şiddete karşı sloganlar atan kadınlar, “OHAL’de ve her halde kadınlar mücadelede” diyor. 

Muğla

KESK binası önünde toplanan kadınlar 8 Mart'ın kutlanacağı alana yürürken "Eşitsizliğe, tacize, tecavüze ve Başkanlığa Hayır" sloganları attı. 

Etkinlik başlamadan önce, Türk Metal Sendikası’nın 8 Mart etkinliğine katılmak için Bursa'dan Ankara'ya giderken otobüsün devrilmesi sonucunda hayatını kaybeden 7 kadın, ülkede her gün patlayan bombalarda, iş kazalarında katledilen kadınlar için saygı duruşunda bulundu. Kadınlar ‘Tek adam rejimine hayır’ diyerek halaylarla, zılgıtlarla yoğun yağan yağmura rağmen ‘Hayır’ı haykırmaya devam etti.

Direniş alanında kutlama

KESK’li kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ihraçlara karşı oturma eylemi yaptıkları Bakırköy’de kutladı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, OHAL kararnameleri ile yaşanan ihraçlara karşı gerçekleştirdikleri oturma eylemine Bakırköy’de devam etti. Bugünkü eylemde 8 Mart dolayısıyla açıklama yapıldı. Oturma eylemine İşçi Emekçi Kadın Komisyonları, DEV Tekstil, BDSP, Bakırköy Birleşik Haziran Meclisi, TMMOB ve yurttaşlar destek verdi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler