'Kadın sözünü ve gazeteciliğini kalıcı kılacağız'

693 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazete Şûjin’in editörlerinden Beritan Elyakut, “Kadın sözünü ve gazeteciliğini kalıcı yapmaya kararlıyız. Bizden önceki kadınların ‘Erkekler ne hüküm verir demeden yazmaya devam edeceğiz’ sözünü yineliyoruz” dedi.

'Kadın sözünü ve gazeteciliğini kalıcı kılacağız'

26 Aralık 2016’da, “Medyanın diline, çuvaldız niyetine” sloganıyla yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin, 25 Ağustos 2017’de 693 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı. Bütün çalışanları kadın olan Şûjin, kısa ömründe, kadın odaklı habercilik yaptı. Yaptıkları haberler nedeniyle çalışanlarının tehdit edildiğini söyleyen 

Şûjin editörlerinden Beritan Elyakut, yaşadıklarını Susma’ya anlattı.

‘İstismarı ortaya çıkardık hedef gösterildik’

Gazetenin bu süre içinde birçok cinsel istismar olayını ortaya çıkardığını ve kamuoyu oluşturduğunu hatırlatan Beritan Elyakut, “Şûjin evde, sokakta, özel ve kamusal alanda gerçekleşen birçok cinsel istismar olayını ortaya çıkardığı için hedef gösterildi, çalışanları tehdit edildi. Batman ve Çınar’da gerçekleşen istismar olaylarını ortaya çıkardık ve bu haberler ses getirdi. Bu nedenle de tehditler aldık. Biz gazetemizin neden kapatıldığının farkındayız. Ama bizim gözümüz kulağımız açık olacak ve her haksızlığı, her hak ihlalini, cinsel istismarı yansıtmaya devam edeceğiz” dedi.

OHAL süreciyle birlikte medyanın yoğun bir saldırı altında olduğunu vurgulayan Elyakut, “Kapatıldığımız gün arkadaşlarla bir araya geldik ve gündemi takip etmeye, haberleri ajanslara geçmeye, sosyal medyadan duyurmaya karar verdik. Arkadaşlarımızın hiçbiri geri adım atmadı, bu da heyecan uyandırdı bizde” dedi.

‘Tek tip gazetecilik dayatılıyor’

Medyaya yönelik baskılara da değinen Elyakut, tek tip gazeteciliğin dayatıldığını, basının üzerindeki baskıların da en çok Türkiye’ye zarar verdiğini belirterek şunları söyledi: “Bizim kapatılmamız, tıpkı ’90’lı yıllarda olduğu gibi, bölgede yaşananların batıda duyulmaması anlamına geliyor. Biz olmasaydık Kemal Kurkut’un nasıl öldürüldüğü, Şapatan’da bütün köye işkence yapıldığı ya da cinsel istismar olayları ortaya çıkmayacaktı. Burada yaşananlar burada kalacaktı ve ihlaller daha da çoğalarak devam edecekti. Bu nedenle Türkiye’nin özgür basına ihtiyacı var.” Kadın sözünü ve gazeteciliğini kalıcı yapmaya kararlı olduklarını söyleyen Elyakut, “Bizden önceki kadınların ‘Erkekler ne hüküm verir demeden yazmaya devam edeceğiz’ sözünü yineliyoruz” dedi.

Etiketler: Şujin, khk, OHAL

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler