Kadıköy'de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için oturma eylemi yapıldı

İstanbul Kadıköy İskele Meydanı'nda KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için oturma eylemi yapıldı.

Kadıköy'de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için oturma eylemi yapıldı

KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu, başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere hukuksuz şekilde ihraç edilenlerin görevlerine iadesi için Kadıköy İskele Meydanı'nda oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde kurumlar imzalı Gülmen ve Özakça’nın fotoğrafının yer aldığı pankartta “Yaşatacağız, biz kazanacağız” sözleri yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri de “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız. Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Kemal Gün Yalnız Değildir” pankartı açtı.

Eylemde ihraç edilen öğretmenler ve akademisyenler söz aldı. Ortak basın açıklamasında Gülmen ve Özakça başta olmak üzere haksız şekilde ihraç edilen herkesin göreve iade edilmesi gerektiği belirtildi.

'Hükümet derhal harekete geçmeli'

Açıklamada öne çıkan ifadeler şöyle:

“Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’larla hakların somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bağlı sendikalarımızın 3249 üyesinin de içinde olduğu toplam 105 bin kamu emekçisi isim ve soyadlarının yer aldığı listelerle bir gecede işsiz bırakıldı ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellendi.

“KHK ile haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilen Eğitim Sen üyeleri Gülmen ve Özakça ise Ankara’da ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle, süresiz açlık grevine başladı ve eylemlerinde kritik bir döneme, 65. güne girdi.

“Türkiye siyasi tarihinin en karanlık sayfalarının hızla doldurulduğu dönemlerde dahi temel yaklaşımımız ‘yaşamak ve yaşatmak istiyoruz’ oldu. Örgütlü gücümüz Gülmen ve Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmiş ve etmeye devam etmekte.

“Hükümet, Gülmen ve Özakça’nın sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edeiblmeleri için hiç gecikmeksizin derhal harekete geçmelidir. Gülmen ve Özakça başta olmak üzere haksız şekilde ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir.

“Aksi halde oluşabilecek tüm olumsuzluklardan hukuk dışılığı ve keyfiyeti OHAL/KHK’lar yoluyla bir yönetim biçimi olarak hayata geçiren, ‘yaşama ve yaşatmayı’ değil kendi siyasal amaçlarını önceleyen AKP iktidarı sorumlu olacaktır.

“Bizler yaşamları kritik bir aşamada olan Gülmen ve Özakça için gerekli girişimlerde bulunmaya ve tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye dek mücadeleyi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz.” 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler