Yazılar
 • Kaygı
  Kaygı

  KORKUT AKIN yazdı: “Filmi izlerken rahat koltuğunuzda, rahatça oturamıyorsunuz. O “giz”in peşindeki kadınla birlikte aynı kaygıyı yaşıyorsunuz. Aynı huzursuzluğu yaşadığınız olaylar geliyor aklınıza. Biliyorsunuz ki, siz yapmazsanız yine yeniden gizleyecekler yaşananları.”

 • Açlıktan ölsünler mi?
  Açlıktan ölsünler mi?

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “KHK’lar ile işinden edilen ve Ankara’nın göbeğinde açlığa yatan insanlar var. Haksızca ellerinden alınan işlerini geri almak için ölüme yatmışlar… Öldürülen evladının küçük bir parçasına ulaşıp, oğlunun da diğer ölüler gibi mezarının olmasını isteyen, bunun için açlığa yatan yaşlı bir baba var.”

 • Gerçeğin İki Yüzü
  Gerçeğin İki Yüzü

  KORKUT AKIN yazdı: “Filmi izlerken Suriye’de yaşanan savaş ve ölümü bile göze alarak mülteci olanlar gelecek aklınıza… Ezidilerden başlayan Kürtler, Türkmenler, Araplarla süren bu kanlı savaş sonrasında canlarını kurtaran mültecilere yapılan saldırıları kabul edemeyecek, bu düşmanlık niye diye bir kez daha soracaksınız kendinize.”

 • Baykal sussun, Beko kadınlardan özür dilesin
  Baykal sussun, Beko kadınlardan özür dilesin

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Ülkede seçimlere güvenin kalmadığı, halkların iradesinin sandığa girdiği gibi çıkmadığı seçim sisteminde 2019 seçimlerini konuşmak kadar abes başka ne olabilir? Bunu Baykal bilmiyor mu? Biliyor tabii. Ama o ve partisi CHP’nin (Kılıçdaroğlu dâhil) rolü bu olduğu için onlar rollerini oynuyorlar.”

 • Şimdi Mezarına Gelebilirim
  Şimdi Mezarına Gelebilirim

  KORKUT AKIN yazdı: “Cem Kükey’in, 12 Eylül öncesinden 2000’li yıllara uzanan romanının gerçeklere dayalı örgüsü, bir yanıyla geçmişi değerlendirirken bir yanıyla da yeniden hesaplaşmaya çağırıyor bizleri.”

 • Fransa seçimleri ve ‘Atlantik çocuğu’ Emmanuel Macron
  Fransa seçimleri ve ‘Atlantik çocuğu’ Emmanuel Macron

  HAKAN GÜRGEN yazdı: “Macron'un programında yazanlar değil, asıl çok öne çıkarılmayanlar, hatta hiç yazılmayanlar Macron siyasetinin yakın gelecekte temel taşları olacaktır: ‘Daha fazla emperyalizm, daha fazla saldırganlık’.”

 • Trump olsa olsa “İkinci Reagan” olabilir
  Trump olsa olsa “İkinci Reagan” olabilir

  HAKAN GÜRGEN yazdı: “ABD, ‘Batı’, NATO güçleri, Trump politikalarının ön çekiciliği üzerinden, karşısında yer alan ‘düşman bloku’ içinde kırılma ve yanılsama yaratmak için ‘hedef merkezi’ne özellikle Rusya'yı koyarak, Rusya'ya odaklanarak tüm dünyaya ‘İkinci Reagan dönemi’ni yaşatacaklardır.”

 • Demokratik Anayasa Hareketi mümkün mü?
  Demokratik Anayasa Hareketi mümkün mü?

  KADİR AKIN yazdı: "Referandum öncesi bu teklifin kabulünün tabuta çakılacak son çivi olacağı benzetmesi yapılmış üzerine epeyce konuşulmuştu. Evet çivi iğreti çakıldı ve üstelik çakanlar çekiçle ellerine de vurdular."

 • Yandaşları boş ver, biz kazandık!
  Yandaşları boş ver, biz kazandık!

  GÜLFER AKKAYA yazdı. “İçinde yaşadığımız durum açık. Ülkenin iktidarı anti-demokratik yolda, hak, hukuk tanımadan, kazanmak için her yol mübah diye baş aşağı giderken, aşağıdakilerin demokrasi mücadelesine, hep beraber ortak mücadeleye gidebilme ihtimalinin filizlenişine tanıklık ediyoruz.”

 • Boykot meselesi ve bizim cenahın durumu
  Boykot meselesi ve bizim cenahın durumu

  FATOŞ OSMANAĞAOĞLU yazdı: "Öfkemizi yerimizde oturarak, aynı sistemin ürünü bir markayı, bir ürünü satın almayarak değil, kapitalizmin hayatımızı nasıl da ele geçirdiğini fark ederek ve bununla topyekûn mücadele ederek, bunun karşılığını alarak dindirebiliriz, ya da böyle olmalı."

 • Hayır! Atı alamadılar, Üsküdar’ı geçemediler
  Hayır! Atı alamadılar, Üsküdar’ı geçemediler

  TÜLAY HATİMOĞULLARI yazdı: “Bu referandumda oylanan maddelerin mahiyeti gereği özellikle “Hayır” oyları, particilikle değil, kimi demokratik kazanımların korunması için çok bilinçli kullanılmış oylardır. Şimdi sıra sokakta “Hayır, biz kazandık” demekte.”

 • Ruhi Su, ‘Sen gittin gideli’
  Ruhi Su, ‘Sen gittin gideli’

  KORKUT AKIN yazdı: "Anılarda yer alan türküler üzerine söyledikleri, çok belirleyici. Biz, türküleri tanıtamamışız, nasıl ki klasik müzik defalarca dinleniyorsa, bıkılmadan; Ruhi Su, türkülerin de duyguları yücelttiğini, her zaman her yerde dinlenebilecek gerçeklik olduğunu söylüyor."

 • Ermeni Soykırımında Karadeniz’e çuvallarla atılan insanlık
  Ermeni Soykırımında Karadeniz’e çuvallarla atılan insanlık

  TAMER ÇİLİNGİR yazdı: “Bu soykırım, 1915’e, 24 Nisan’a sığdırılacak bir soykırım değil. 1876 ile 1923 yılları arasında Osmanlı vatandaşı olarak bilinen 4,5 milyon Hristiyan hayatlarını kaybetti, binlerce yıldır yaşadıkları topraklarından sürgün edildi.”

 • Golü de biz attık maçı da biz kazandık
  Golü de biz attık maçı da biz kazandık

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Durum AİHM ile de çözülemez. Raporlarla da çözülemez. Bunlar meşruluğu güçlendirir, alan açar, bu açıdan önemli. … Bundan sonrası iradeleri gasp edilen Hayırcıların sokaklardaki demokratik, haklı duruşlarına partilerinin de sahip çıkmasıdır.”

 • Referandum'un ortaya çıkardığı politik sonuçlar
  Referandum'un ortaya çıkardığı politik sonuçlar

  Dr. Mustafa PEKÖZ yazdı: 13 Nisan’da Referandumun ortaya çıkartacağı olası sonuçları değerlendirmiştim. Devletin yönetim sisteminin değiştirilmesi amacıyla yapılan referandum sonuçları tahmin edilenden çok daha fazla sorunlara yol açacağı ve sanıldığı gibi istikrara yol açmayacağı çok net olarak görülmeye başladı.

 • Bu seçim meşruiyetini kaybetmiş, hükümsüz bir seçimdir: Zafer 'Hayır' diyenlerindir!
  Bu seçim meşruiyetini kaybetmiş, hükümsüz bir seçimdir: Zafer 'Hayır' diyenlerindir!

  Gayri resmi rakamlara göre yüzde 51 Evet, yüzde 49 Hayır çıkmış durumda. Bu oran referanduma gidilen koşullar göz önünde bulundurulduğunda, ‘Evet’ açısından hezimettir. ‘Hayır’ diyenler çok zor koşullarda girilen bu seçimde yılgınlığa düşmeden mücadele etmiş, Erdoğan’a bir sınır çizmiştir. Açıklanan sonuç, hükümsüzdür, gayrimeşrudur.

Popüler Haberler