Yazılar
 • Gezi kuşağı 68’i aşabilir mi?
  Gezi kuşağı 68’i aşabilir mi?

  ULAŞCAN KURT yazdı: “Gezi kuşağı kendi içinde inanılmaz derecede büyük bir deneyim havuzu taşımaktadır. Gelecek sadece yarının değil aynı zamanda bugünün de meselesidir. Bizim çağımızın kapılarının açılması hiç de uzak değildir. Yarınlar ancak bunun için mücadele ettiğimiz ölçüde bizim olacaktır.”

 • Ardıç Ağacının Altında
  Ardıç Ağacının Altında

  KORKUT AKIN yazdı: “Nerede kurgu, nerede gerçek, nerede bizimle (okurla) oynuyor bilinmiyor. Selçuk Altun’laşarak sorsam mı: Kendisi biliyor mu? Dalga mı geçiyorsun, biliyor tabii, diye yanıtlıyor romanın öne çıkan karakterleri daha aklıma gelir gelmez…”

 • Yurtdışında hayırlı kısmet
  Yurtdışında hayırlı kısmet

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Bu sosyolojik durumun bir de adı olacak. Evlilik mültecileri. Yani evliliğe sığınanlar. Evliliği patriarka kadınlar için bir meslek yapmıştı. Şimdilerde çok sayıda erkek de bu yönteme koşuyor. Alın size kapitalizm ve patriarkanın uzlaştığı bir alan daha.”

 • Katalonya’nın bağımsızlığı ve Schrödinger’in Kedisi
  Katalonya’nın bağımsızlığı ve Schrödinger’in Kedisi

  ZEKİ YAŞ yazdı: “Orada verilen bir halk mücadelesi var. Sadece Referandum ve İspanya Krallığı´ndan ayrılmayla sınırlı kalmayan alternatif bir halk mücadelesi. Referandumdan üç gün sonra Katalonya´da Genel Grev ilan edildi. Ve bu Genel Grev, üç büyük sendika CGT, IAC ve Cos tarafından örgütlendi ve tüm toplumsal kesimler tarafından desteklendi.”

 • Son Duraktan Bir Önce
  Son Duraktan Bir Önce

  KORKUT AKIN yazdı: “Cevat Çapan, biz okuruna yeni umutlar veren, yeni bir yaşama ‘pupa yelken’ açmaya yarayacak ipuçlarını veriyor ‘Son Duraktan Bir Önce’de…”

 • Hot zot siyaseti nereye kadar?
  Hot zot siyaseti nereye kadar?

  TÜLAY HATİMOĞULLARI yazdı: "İktidar/devlet hot zot siyasetiyle bir yere varılamayacağını, Kürt halkının bölgenin asli unsuru olduğunu, onları her anlamda komşu olarak görmeye alışması gerektiğini idrak etmek zorunda. Ancak bu idrakle Kürtleri bir tehdit değil, birlikte ortak demokratik yaşamın kurulacağı bir güç olarak görmek mümkün olur."

 • Erkek başkanlardan erkekçe itaat
  Erkek başkanlardan erkekçe itaat

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Giderken dahi gözümüzün içine bakarak ‘Hizmet için yandım tutuştum’ yalanını söylemekten hicap etmeyen kişilerin, direnmek yerine şov yapmaları, el pençe durmaları ibret vericiydi. Kovulacak kadar ‘güçlü’, ses çıkartamayacak kadar ‘cesur’ çıktılar. Böylece erkekliğin kitabına yeni sayfalar eklediler.”

 • Levant’ın Gözleri
  Levant’ın Gözleri

  KORKUT AKIN yazdı: “30 yıllık bir dönemi kapsayan kartpostallar arasında çıktığınız düşsel yolculuk, o zamanlarda da belirleyici olan savaşın bu günlerdeki belirleyiciliğini düşündürüyor. … Geçmişle bugünün ışığında geleceği bulmanıza, belirlemenize yardımcı oluyor.”

 • Djam: 'Müzik ve özgürlüğü yasaklayanların mezarına işiyorum!'
  Djam: 'Müzik ve özgürlüğü yasaklayanların mezarına işiyorum!'

  UMURCAN ÜNER yazdı: “Filmin sonunda borçlara ve bankalara daha fazla dayanamayan Kakourgas'ın tavernası kapanıyor ve hacze uğruyor. Filmin başından beri umursamazlığıyla öne çıkan Djam buna isyan eden tek kişi oluyor. Djam'in isyanını ise Kakourgas bastırıyor: ‘Bırak duvarlar onların olsun, biz şarkılar söyleyeceğiz.’”

 • Kamuda istihdamın hâli
  Kamuda istihdamın hâli

  ERKİN BAŞER yazdı: "Kamusal olan tasfiye edilirken çalışanların piyasa ilişkilerine uygun istihdam edilmesi paralel bir yönelimdir. Temel hedef iş güvencesi ve özlük haklarının ortadan kaldırılmasıdır. Taşeron çalıştırma, esnek istihdamın asıl türüdür. En az hakka sahip olanlar onlardır. En az ücret alan da onlar."

 • Müftülük yasası çöpe, kadınlar her yere
  Müftülük yasası çöpe, kadınlar her yere

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Kadın katliamlarına, erkeklerin artan cinsel saldırılarına destek olan, daha evliliğe atılan ilk adımda kadınlara eşitimiz değilsiniz diyen bu yasayı tanımıyoruz. Kadınların nezdinde bu yasa hükümsüzdür.”

 • Kadın, feminist, Arap, münzevi, şair Nazik al Mala’ika
  Kadın, feminist, Arap, münzevi, şair Nazik al Mala’ika

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Mala’ika bu gün hakkında çok az şey bilinen bir şair olmasına rağmen radikal ve yenilikçi öncülüğüyle modern Arap şiirinin çehresini değiştiren şairlerinden biriydi. Erkek egemen topluma karşı yürüttüğü cesur ve kararlı mücadeleyle öncü bir kadın olarak nesiller boyunca pek çok Arap kadın için ilham kaynağı oldu.”

 • Red
  Red

  KORKUT AKIN yazdı: “Kadir Akın, belli ki sıkı çalışmış, titiz davranmış ve iyi bir belgesel hazırlamış. Kuşkusuz her ürünün bir eksiği vardır, ama RED filminin teknik olarak da, içerik olarak da doyurucu olduğunu söyleyebilirim.”

 • Dr. Hikmet’in kıvılcımı
  Dr. Hikmet’in kıvılcımı

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Kemalizmin en güçlü olduğu zamanlarda Kemalizme karşı ödünsüz duran ve ona karşı mücadele eden, dinin cumhuriyet düzeninde cumhuriyetçiler ve dinciler tarafından siyasal alanda kullanılmasına karşı çıkan, bunun da pratiğini ve teorisini örgütleyen iflah olmaz komünist...”

 • Hikmet Kıvılcımlı ve Sosyalist Yeniden Kuruluş
  Hikmet Kıvılcımlı ve Sosyalist Yeniden Kuruluş

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Türkiye Devrim mücadelesinin dev çınarı Kıvılcımlı’nın besleyici gölgesi, serpilip gelişmekte olduğumuz zeminin üzerindeki varlığını her daim sürdürecektir.”

 • Ortadoğu, yeniden
  Ortadoğu, yeniden

  ENİS KOKU yazdı: “Bölgenin emperyalistlerin isteklerine göre yeniden şekillendirilmesi planlarının bozulması, ancak Türkiye’den Yemen’e kadar uzanan ve Afrika’yı da içine alan bu coğrafyada kendiyle barışık, çok kültürlü, özgür ve eşitliğe dayalı, demokratik yeni bir toplumsal yapının kurulmasıyla mümkün olacaktır.”

 • Moda Sevgilim -Yeniden-
  Moda Sevgilim -Yeniden-

  KORKUT AKIN yazdı: “‘Moda Sevgilim’i ‘Yeniden’ okurken İzel Rozental’in bilgi birikimiyle, hatırladıklarının, dahası paylaştıklarının tadını duyumsuyorsunuz. Modalı Rum, Ermeni, Yahudi ve Kürtlerin hayatı, hayata bakışı, geleceğe yansıyan güzellikleri sergilenirken dönüp de bir kez daha yaşananları düşünüyorsunuz.”

 • Katalonya’da bir sonbahar - Referandumdan sonra bağımsızlıktan önce…
  Katalonya’da bir sonbahar - Referandumdan sonra bağımsızlıktan önce…

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Son on yıllardaki kitlesel itaatsizliğin en etkileyici örneği olan Katalan sürecini desteklemek gereklidir. Ve Katalan süreci, 21. yüzyıl vatandaşının devrimleri için, dünya kapitalist sisteminin çöküşünün bizi hapsettiği barbarlık yolundaki sarmalın kırılmasına katkıda bulunabilecek bir laboratuvarı teşkil etmektedir.”

Popüler Haberler