Yazılar
 • Telif hakkı, 'Halk Sponsorluğu' ve Praksis
  Telif hakkı, 'Halk Sponsorluğu' ve Praksis

  ADİL OKAY yazdı: “Oysa korsana karşı başka ‘korsan’lardan medet ummak aydınların,sanatçıların tavrı olamaz. Olmamalıdır. Sözüm ona sanata, kültüre destek sunan ama diğer yandan çevre tahribatının, iş cinayetlerinin, savaşların ve mülteci trajedilerinin dolaylı, dolaysız sorumlusu olan holdingler de 'cd ve kitap korsanlarından' daha masum değildir."

 • OECD’nin ‘iyimser’ raporu: Buna büyüme derseniz…
  OECD’nin ‘iyimser’ raporu: Buna büyüme derseniz…

  MUSTAFA DURMUŞ yazdı: “2016 yılının üçüncü çeyreğinde hane halkı, devlet ve özel sektör borçları haricindeki borçlar 11 trilyon dolardan fazla artarak küresel toplam borç stoku 217 trilyon dolara yükseldi. … Yani artık Dünya, 2008 krizi öncesinden çok daha fazla borçlu. Bu da ekonomik toparlanmayı zorlaştırıyor.”

 • Faşizmin inşası ve Tayyip Erdoğan'ın kaderi
  Faşizmin inşası ve Tayyip Erdoğan'ın kaderi

  ERDAL KARA yazdı: Başkanlık referandumu faşizmi inşa sürecinin çok özel bir momentini oluşturuyor. Erdoğan’ın başkanlık yetkilerini alması inşa sürecine sıçramalı bir ivme kazandıracak.

 • Zenginin malı, züğürdün çenesi ya da yürü ya kulum!
  Zenginin malı, züğürdün çenesi ya da yürü ya kulum!

  MUSTAFA DURMUŞ yazdı: “Özcesi, zenginlerin çok yetenekli, çok çalışkan olmaları ya da Allah’ın onlara “yürü ya kulum demesinden” ziyade, sermayeden yana sosyal politikalar toplumun çok büyük kesiminin yoksulluğunun nedenini oluşturuyor.”

 • Günlerden Kırmızı
  Günlerden Kırmızı

  KORKUT AKIN Polat Özlüoğlu’nun “Günlerden Kırmızı” adlı öykü kitabı üzerine yazdı: “İnsan gördüğünü unutmaz, unutsa da, bir yerlerinde kalır o… hele de acıysa, hele de zulümse kazınsa da kanar içten içe, kaldı ki unutmak!”

 • Gizli Sayılar
  Gizli Sayılar

  KORKUT AKIN, bugün gösterime giren “Gizli Sayılar” filmi üzerine yazdı: “[NASA’da] Sayılarla arası iyi olan, var güçleriyle yaşam mücadelesinde yer almaya çalışan ve onurlu bir yaşam sürmek isteyen siyahi kadınlar, bir şeyleri değiştirmeyi başarıyorlar.”

 • Türkiye ekonomisinin finansal ve politik riskler karşısındaki durumu
  Türkiye ekonomisinin finansal ve politik riskler karşısındaki durumu

  MUSTAFA DURMUŞ yazdı: "[Bloomberg'in son anketi] bir yandan Türkiye’nin “yükselen ekonomiler” grubundan hızla uzaklaşmakta olduğunu gösterirken, diğer yandan içinden geçmekte olduğumuz referandum sürecinde nasıl bir ekonomik ve politik risk düzeyi ile karşı karşıya olduğumuz konusunda bir fikir veriyor."

 • İnziva Diyalogları -Hayat Üzerine Konuşmalar-
  İnziva Diyalogları -Hayat Üzerine Konuşmalar-

  KORKUT AKIN, Cengiz Türüdü ve Naim Kandemir'in İnziva Diyalogları adlı kitabı üzerine yazdı: "Cengiz ile Naim, felsefeden toplumbilime, kentsel yaşamdan Gezi Direnişine, patlamalarla yaşanan katliamlardan yeni bir yaşam alternatifine yaşamın her anına, her alanına dokunuyorlar konuşmalarında…"

 • Hikmet Kıvılcımlı Kitabı
  Hikmet Kıvılcımlı Kitabı

  KORKUT AKIN yazdı: “Türkiye’nin özgül koşulları olduğunu, o koşulları esas alarak özgün tezler yazmak gerektiğini ortaya atanlardan Dr. Hikmet Kıvılcımlı, geçmişten geleni geleceğe taşımak için olmazsa olmaz bu tezlerden teoriler üretmiş, o çizgiyi sürdürmüş, tarihi ve teorik gelişimi güçlendirmek için sürekli çalışmış.”

 • HDK Avrupa kuruluş kongresi ve görevlerimiz
  HDK Avrupa kuruluş kongresi ve görevlerimiz

  TUNCAY YILMAZ yazdı: "Türkiye'de yasal demokratik alanda mücadele imkânlarının hızla daraltıldığı böylesi bir süreçte Avrupa'da Halkların Demokratik Kongresi’nin kuruluşu, Türkiye'de faşizmin kurumsallaşmasına ve tek adam diktatörlüğüne karşı dişe diş devam eden mücadeleye de bir soluk olacaktır."

 • Politikada “kiç”, ekranlarda “kiç”, aşkta “kiç”…
  Politikada “kiç”, ekranlarda “kiç”, aşkta “kiç”…

  ADİL OKAY yazdı: Peki şimdi aklımızda kimler var. Tarihe adlarını onurla yazdıran, dünya halklarının gönlünde yer alan Lorca, Neruda ve Nazım var. Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya var. Mehmet Uzun ve Musa Anter var. Ve diğerleri. Ama onların döneminin diktatörlerini hatır-lamıyoruz bile. Ya da hatırlarsak da lanetle anıyoruz.

 • Avrupa’da HDK neden kurulur ki?
  Avrupa’da HDK neden kurulur ki?

  TUNCAY YILMAZ yazdı: "HDK Avrupa, Hız kazanarak kurumsallaşan faşizme karşı mücadelenin Avrupa cephesi olmayı önüne koyuyor ve kendisini cephe gerisi, lojistik güç olarak değil Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’daki mücadelenin bizzat parçası olarak koyuyor."

 • Anasaya Referandumu: ‘Evet- Hayır’ denkleminde politik kriz
  Anasaya Referandumu: ‘Evet- Hayır’ denkleminde politik kriz

  Dr. MUSTAFA PEKÖZ yazdı: Referandum oylaması, sadece cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırsızca artırılması, sistemin dengesini oluşturan kuvvetler ayrılığının bütünüyle tasfiye edilmesi değil aynı zamanda devletin geleceğini belirleyen bir oylama olarak değerlendiriliyor.

 • Hayır’ı başarmanın yolu
  Hayır’ı başarmanın yolu

  Ahmet Saymadi yazdı: Hayır'ın başarıya ulaşması için ‘Hayır’ tarafında yer alanların, topluma vaatlerini çok net anlatması gerekiyor. Çünkü ortada referandum sonucunu tanımama ihtimali olan bir yönetim var. Bu sebeple, sadece ‘Hayır’ demenin argümanları yerine, ülkenin geldiği durum ve buradan çıkış yollarına dair bir program anlatılmalıdır.

 • Faizi 'artırıyormuş gibi' yapmak
  Faizi 'artırıyormuş gibi' yapmak

  MUSTAFA DURMUŞ SiyasiHaber’e yazdı… İktidar bloğunun inşaat ve emlak sektörüyle kurmuş olduğu simbiyotik ilişki, teknik olarak mümkün olsa da, hatta gerekli görülse de, faiz oranının gerçek anlamda yükseltilmesini zorlaştırıyor.”

 • Erkek Meclis'te kadın dayanışması
  Erkek Meclis'te kadın dayanışması

  HATİCE ERBAY yazdı: “Feminist hareket ve kadın hareketi kadın dayanışmasını temel alarak kendi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Zaman zaman bizzat kadınlarla uğraşması, karşı karşıya gelmesi gerekse de.”

 • Müfredatın demokratikleştirilmesi mi dediniz?
  Müfredatın demokratikleştirilmesi mi dediniz?

  NEJLA KURUL yazdı…“‘Müfredatın demokratikleştirilmesi’ diye sunulan siyasal İslamcı tonları ağırlaştırılmış, milliyetçi ve cinsiyetçi bir eğitimdir. Okul, yeni özneleşme deneyimlerine olanak sağlayan ortak yaşam alanı olarak değil, egemen söylem ve zihinsel tasarımların, eylemsizliğin yeniden üretildiği bir alan haline getirilmeye çalışılmaktadır."

Popüler Haberler