Yazılar
 • Devr-i İstanbul
  Devr-i İstanbul

  KORKUT AKIN yazdı: “Her bir resmin önünde kendi geçmişinizi, çocukluğunuzu, anılarınızda kalan o güzellikleri hatırlayacak, kendinizce bir ‘nostalji’ yaşayacaksınız. 6 Ocak’ta açılan, 24 Ocak’a kadar ziyarete açık kalacak Devr-i İstanbul sergisi 21 sanatçının yapıtlarını buluşturuyor.”

 • Selahattin Demirtaş doğru olanı yaptı
  Selahattin Demirtaş doğru olanı yaptı

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Demirtaş, halk hareketinin kendisine ve HDP’deki kolektif akla güvenen, kolektif iradenin önünü açan kararıyla bir kez daha HDP fikrini en iyi temsil eden siyasi liderlerden biri olduğunu ortaya koydu.”

 • Zorunlu Arabuluculuk: İşçi haklarına toplu saldırı
  Zorunlu Arabuluculuk: İşçi haklarına toplu saldırı

  SAİT DEMİR yazdı: “Zorunlu arabuluculuk uygulaması en basit tabirle işçinin hak arama özgürlüğünü engeller niteliktedir. Uygulamayla, işçilerin yargı yoluna başvurmaları engelleneceği gibi işverenin lehine olan anlaşmalara razı edilerek hak gaspı ve kaybı yaşamalarına neden olunacaktır.”

 • Suriye Savaşı ve BOP’un yeni aşaması
  Suriye Savaşı ve BOP’un yeni aşaması

  ENİS KOKU yazdı: “Suriye’nin IŞİD terörü karşısında elde ettiği zaferi ve Rusya’nın Ortadoğu’da hâkimiyetinin artmasını içine sindiremeyen ABD, yenilginin faturasını gönüllü BOP eşbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yıkmaya çalışılıyor. Amerika’da görülen Halk bankası ve Reza Zarrab davası da bunun bir sonucudur.”

 • Laikliğin DİB'i
  Laikliğin DİB'i

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Böyle bir kuruma karşı verilecek mücadele kadın ve çocuklara yönelik verilen tek tek fetvalar üzerinden değil bütünsel, sürekli ve yapısal bir mücadele olabilir ancak. Bu mücadelenin besleneceği perspektif de ‘Eşitlik karşıtı Diyanet kapatılsın, siyasal İslam’a son’ olmalıdır.”

 • ‘Yeni Türkiye’nin alt-üst aklı ve İran’ın düşündürdükleri…
  ‘Yeni Türkiye’nin alt-üst aklı ve İran’ın düşündürdükleri…

  TOLGA TÖREN yazdı: “[Nerede olmalıyız?] Meydanlarda, yahut rejimin yanında? Her iki soruyu yanıtlarken anımsanması gereken en önemli olgu, dün ‘Türkiye İran olmayacak’ nidalarıyla kitleleri sokağa çağıranlarla bir zamanlar ‘Emevi camisinde namaz kılma’ hülyalarına sahip olanların kurduğu ittifakın yarattığı karanlığın adı olarak ‘yeni Türkiye’.”

 • Işıkla Resmedenler 10 -Ali Öz-
  Işıkla Resmedenler 10 -Ali Öz-

  KORKUT AKIN yazdı: “Arşivinde kitap olacak, olması gereken o kadar çok toplumsal olay var ki Ali’nin, “Işıkla Resmedenler -10-“da Tekin Ertuğ’a, onları anlatıyor: Cumartesi Anneleri, Gezi Direnişi, Tekel işçilerinin Ankara çıkartması… sadece birkaçı. Çarşılar, pazarlar, kentler, işçiler, köylüler, öğrenciler de var.”

 • Kişisel hesaplar da, kişisel paylaşımlar da politiktir
  Kişisel hesaplar da, kişisel paylaşımlar da politiktir

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Erdoğan’ı internetten korkutan bir konu internetin iktidarın duyulmasını istemediği gerçekleri halının altına süpürmesini engelleyen özelliği ise, diğeri yok etmeye çalışıp başaramadıkları yaşam tarzlarının o hesaplardan dünyanın her yanına yayılabilme, benzerleriyle buluşarak güçlenme özelliğidir.”

 • 121’in bir de 122’si var!
  121’in bir de 122’si var!

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Erdoğan’ın Kanun Hükmünde Kararnameleri’nin 121. Maddesini arkasına alarak halklarımıza karşı saldırı geliştirecek olanlar ayrıca şunu da çok iyi bilmelilerdir ki, bu halkın da kendini savunmak için tarihsel deneyimlerinden aldığı derslerle devreye sokacağı 122. maddeleri vardır!”

 • Olası suikastların sorumlusu sadece MİT değil aynı zamanda BND’dir!
  Olası suikastların sorumlusu sadece MİT değil aynı zamanda BND’dir!

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Bütün bu olan biten içerisinde yeni olan ve özel olarak dikkat edilmesi gereken ise faşizmi ve gericiliği kurumsallaştırma noktasında zorlanan Erdoğan’ın, iktidarlaşma sürecinde Ayetullah Humeyni ve İran’ın muhalifleriyle mücadele yöntemlerini devralmakta oluşudur.”

 • Bir dal daha kırılmasın
  Bir dal daha kırılmasın

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Yeni Hrant Dink, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Apê Musa katliamları olmasını istemiyorsak daha sıkı kenetlenip, daha yüksek sesle şiddeti arttıran militarist politikalara Hayır demeliyiz. Ülkede bir tek dal daha kırılmasın, bir tek can daha gitmesin diye. Yapabiliriz.”

 • Süleymaniye’den Başur izlenimleri
  Süleymaniye’den Başur izlenimleri

  LEYLA UYAR yazdı: “Halk sokakta tepkilerini bütün açıklığıyla ortaya koyarken Bölge Yönetiminin yükselen bu taleplere ‘alaycı’ yaklaşımı dördüncü gününe giren haklı sokak gösterilerini zaman zaman şiddete varan biçimlere götürdü. Görülmesi gereken bir durum var ki, bu halk uzun yıllardır toz duman arasında yaşam mücadelesi veriyor.”

 • Parkalı ya da parkasız Deniz Gezmiş
  Parkalı ya da parkasız Deniz Gezmiş

  ULAŞCAN KURT yazdı: “Rıdvan Dilmen eğer ‘parkalı ya da parkasız’ Deniz Gezmiş görmek istiyorsa, Deniz’in mücadelesini rehber edinmiş binlerce devrimci gence baksın. Deniz, devrimci gençlerin mücadelesinde her gün daha da fazla ifadesini buluyor çünkü.”

 • Yokların yok olduğu kent -İstanbul-
  Yokların yok olduğu kent -İstanbul-

  KORKUT AKIN yazdı: “Reha Yalnızcık, artık daha çok kullanıyor rengi, biliyor ki, kimseler yaşamda göremeyecek bundan sonrasında… Reha Yalnızcık, iflah olmaz bir İstanbul aşığı olarak yok edilen o rengarenk güzellikleri, görmek istemeyenlerin önüne seriyor.”

 • Ne ‘erkekmişsiniz’ be!
  Ne ‘erkekmişsiniz’ be!

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Cesur, kabadayı, yürekli oldukları palavralarına kanmayın. Onların gücü sadece kadınlara yetiyor. kudurmuş halde bir kadını döven erkeği görünce altlarına ediyorlar, tatlı canlarına bir yumruk değecek diye. Can havliyle bağıran kadını görüp duydukları bile yok. Kendilerini kurtarmanın derdindeler sadece.”

 • Babamın türküleri
  Babamın türküleri

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Ali Kızıltuğ diğer halk ozanlarına göre sanırım en politik olandı. Ve sosyalist kadroların ulaşamadığı köylüleri politik türküleri ile bu ozanlar yetiştiriyordu. Normal şartlarda Ankara’yı ve meclisi rüyasında bile görmeyen bizimkiler, Ali Kızıltuğ gibi ozanlar sayesinde sözlerini esirgemiyor, öfkesini kusabiliyordu."

 • …daha dans edicem
  …daha dans edicem

  KORKUT AKIN, Deniz Türkali ile yapılan nehir söyleşi üzerine yazdı: “Böyle bir ülkede, böyle bir kadın… kararlı, kendine has, kuralları olan (ama aslında kuralsız, yani isyankar), asi ve inatçı bir kadın. Sanatçı. Önce aileye karşı çıkmış. Komünist olsa da katı kuralcı babanın baskısına boyun eğmemiş.”

 • Ebru Gündem
  Ebru Gündem

  Gülfer AKKAYA yazdı: "Son yaklaştıkça Gündeş’in üzerine düşen hem iktidarı hem kocasını idare etmekti. Çünkü kocası alındıktan sonra tek garanti kendisiydi. İşler kötü gidince esas kişi o olacaktı. Bu planı yalnız mı yaptı,karı koca beraber mi yaptılar? Her ikisi de mümkün."

 • Babil’den Sonra Yaşayacağız
  Babil’den Sonra Yaşayacağız

  KORKUT AKIN yazdı: “Hepimizin fotografçı olarak tanıdığı Ara Güler, gençken öyküler yazan, yazdıklarıyla da görsel şölen yaratan bir yazarmış. “Babil’den Sonra Yaşayacağız”, 1949’dan 1959’a dek anadilinde yazdığı öyküler.”

 • Hepsi sahte, bir siz gerçeksiniz
  Hepsi sahte, bir siz gerçeksiniz

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Kendilerini tüm akrabaları ile beraber zengin edenler (ne zengini, bunları anlatmaya zengin kelimesi kifayetsiz kalıyor) halkı her gün daha yoksullaştırdılar. Üst kadrolar başta olmak üzere AKP’li nice kişi belli ki Zarrab’ın parası deniz, yemeyen keriz felsefesiyle davranmış ama yolsuzlukları bunlarla sınırlı değil”

Popüler Haberler