Yazılar
 • Bir 'çağrılan özne' Dodan ve 'O Sesli' çaresizliğimiz üzerine
  Bir 'çağrılan özne' Dodan ve 'O Sesli' çaresizliğimiz üzerine

  GÖKSEL ILGIN yazdı… “Lakin popüler kültürün (karşı-hegemonik bir gücün, devrimci bir olanağın yokluğunda) içine aldığı her şeye kendi biçimini verme prensibi göz önüne alındığında, Dodan nezdinde yarışmacıların ve de yarışmada materyalleşen müzik yapıtlarının akıbeti için endişelenmekte haklılık payımız kesinlikle yüksek!”

 • Tayyip’in ipiyle düşülen Suriye kuyusu
  Tayyip’in ipiyle düşülen Suriye kuyusu

  Erdal Kara yazdı: Türkiye Suriye çangılının içinde çıkmaya niyetlendiğinde belki de çok geç olacak. Tayyip’in ipiyle düşülen kuyudan çıkmaya çalışmanın faturasını da ne yazık ki Türkiye halkları ödeyecek.

 • Büyüleyici Karşılaşmalar
  Büyüleyici Karşılaşmalar

  SEÇTİKLERİMİZ- Necmiye Alpay'ın Özgürlükçü Demokrasi'deki yazısı: Onun varlığı beni iki kez büyüledi. İlki, çocukluğumdaydı, ilkokulu bitirdiğim yaz. İkincisi şu son birkaç ayın işi. Kürtçeyle olan karşılaşmalarımdan söz ediyorum. Seslerini ayırt etmeye başladığım Kürtçenin dilsel dünyasından.

 • 'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!
  'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!

  Ahmet Saymadi yazdı: IŞİD askerleri diri diri yakarken dikta anayasasını meclisten geçirmeye çalışmayın, rejim değiştirmenin IŞİD’le mücadeleye bir faydası yok! Başkanlığın IŞİD'e karşı bir faydası yok! Ve 'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!

 • Mahşerin üç atlısı!
  Mahşerin üç atlısı!

  SEÇTİKLERİMİZ- Fehim Taştekin'in Duvar'daki yazısı: Ankara, Rusya ve İran’ın çizgisine geldi; gelmek zorunda kaldı. Suriyelileşen bir Türkiye, düşürülen bir uçak ve yerde yatan bir Büyükelçi… Başka ne çare?

 • Tayyip'in öfkeli çocukları büyükelçi vurdu
  Tayyip'in öfkeli çocukları büyükelçi vurdu

  Erdal Kara yazdı: Bizim için gerçek gün gibi ortadadır. Dün gece Tayyip’in “öfkeli çocukları” Büyükelçi vurdu. Hiçbir laf cebiri bu hakikati değiştiremez. Eserinizle ne karar övünseniz azdır!

 • Halep kurtuldu ama ateşi Türkiye’yi yakacak
  Halep kurtuldu ama ateşi Türkiye’yi yakacak

  SEÇTİKLERİMİZ- Vecih Cuzdan'ın Sendika.org'daki yazısı: Halep savaşının mağlupları arasında yer alan AKP’nin, kenti terk eden cihatçı grupları sınır içine alması halinde, cihatçıların birbirini ya da Türkiye içindeki farklı kesimleri hedef aldığı bir dizi çatışma ile yüz yüze gelebiliriz.

 • Başkanlık teklifi: Politik istikrar mı yoksa kaos mu?
  Başkanlık teklifi: Politik istikrar mı yoksa kaos mu?

  SEÇTİKLERİMİZ- Dr. Mustafa Peköz'ün Sendika.org'taki yazısı: Başkanlık sistemiyle iktidar gücünün tek kişide merkezileştirilmesi hiçbir şekilde istikrarı sağlayamaz. Bölgede kaybeden bir Türkiye’nin içte demokratikleşme hamlelerini sağlamadan istikrarı sağlaması mümkün değildir.

 • Diyarbakır Sur’da duvarlar neyi örtüyor?
  Diyarbakır Sur’da duvarlar neyi örtüyor?

  BAHATTİN DEMİR yazdı - “Asıl amaç Sur’a “yeni ve kalıcı” bir kimlik, “Türk-İslam kimliği vermektir”. Yeni Sur hem yaşayan nesillerin bir kimlik erozyonuna tabi tutulduğu hem de gelecek nesillerin Türk İslam kimliği etrafında şekillendirilebileceği bir mekan olarak planlanıyor.

 • Aklımızı çaldılar ve oynatmaya az kaldı!
  Aklımızı çaldılar ve oynatmaya az kaldı!

  Şenol Morgül yazdı: Aklımızı çaldılar ve oynatmaya az kaldı! "Sanki doğru zamanda ve doğru yere yapılacak küçük bir dokunuş, bir yerlerden sızıp gelecek birikmiş tüm özgürleşme taleplerinin de kıvılcımı olabilecek gibi. Bu kıvılcımın nereden ve ne zaman çıkacağı belli olmaz. Belki bir slogan yeter."

 • Bu gidişatı durdurabiliriz
  Bu gidişatı durdurabiliriz

  TÜLAY HATİMOĞULLARI yazdı - “Henüz hiçbir şey bitmiş değil. Bu ölümcül gidişatı durdurup tersine çevirmek mümkün. Yakın zamanda Gezi’yi ve 6-7 Ekim’i yaşamış, tanıklık etmiş kitleler doğru kanallar açıldıkça akan su gibi yatağını bulacaktır. Hatta bizzat o kanalların açılması sürecinin parçası olacaktır.”

 • Hem gelir hem de servet bölüşümünde adaletsizlik artıyor
  Hem gelir hem de servet bölüşümünde adaletsizlik artıyor

  Mustafa Durmuş'un yeni yazısı: Hem gelir hem de servet bölüşümünde adaletsizlik artıyor "Bu bağlamda, gelir dağılımı adaletsizliğini gösteren bir katsayı olan ve 2014’te 0,391 olan Gini Katsayısı 2015’te 0.397 oldu. Bu haliyle Türkiye, Şili ve Meksika’dan sonra 34 OECD ülkesi içinde geliri en adaletsiz bölüştüren ülke konumunu korudu."

 • Alevler içinde kalan çocukluk…
  Alevler içinde kalan çocukluk…

  Büşra Özçelik yazdı: Alevler içinde kalan çocukluk… " Kadının toplumda güç kazanmasından korkan bir erkek egemen toplumun yaratımı olan bu sözde yurt olan hapishanelerde kız çocuklarımız bu despot siyasanın hastalıklı zihnine mecbur ediliyorlar."

 • Ekonomiyi soğutmanın yolu siyaseti demokratikleştirmekten geçiyor
  Ekonomiyi soğutmanın yolu siyaseti demokratikleştirmekten geçiyor

  Mustafa Durmuş yazdı: Ekonomide, darbe girişimi ve OHAL sonrası ortaya çıkan alarm verici gelişmeler sadece muhalifler tarafından dillendirilmiyor, Hükümet de dâhil olmak üzere diğer kesimlerden de artık ekonominin durumu ve uygulanan politikalarla ilgili yakınmalar giderek artmaya başladı.

 • Onuncu Erkek Kuralı
  Onuncu Erkek Kuralı

  Alper Ard yazdı: Kuralım şu: Karşımdaki kadının bana bireysel olmayan bir tepki verdiği her durumda onun karşısına çıkan onuncu erkek olduğumu hatırlamam gerekiyor.

 • Bir yarayı başka bir yaraya gölge yapmak (Kimseye etmem şikayet)
  Bir yarayı başka bir yaraya gölge yapmak (Kimseye etmem şikayet)

  Şenol Morgül yazdı: “Bu şarkının çok hüzünlü bir hikayesi var” derler, doğrudur, ama benim hikayem başka; ben yıllardır bu şarkıyı, ülkesini terketmek zorunda kalmış bir bestakarın kendisini, ailesini ve halkını bekleyen karanlık geleceğe dair duygularla bestelediği bir şarkı olduğunu hissederek çalıp söylüyorum. Öyle hissediyorum çünkü!

Popüler Haberler