Yazılar
 • Öneriyorum, aynı gece tüm erkekleri zehirleyin
  Öneriyorum, aynı gece tüm erkekleri zehirleyin

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Hem fıtrat olarak kadın erkek eşit değil deyip hem 12 yaşında çocukları her yaştan erkekle evlendirmeye çalışarak, 6 yaşında kızlar evlenir diyenleri kollayarak, şeri kanunların mantığına sahip kimyasal hadımla toplumu adım adım şeriata götürerek cinsel istismara karşı önlem alıyoruz diyemezsiniz.”

 • Sınıfın birliği sermayeye karşı hak mücadelesinde kurulur
  Sınıfın birliği sermayeye karşı hak mücadelesinde kurulur

  TAYFUN GÖRGÜN yazdı: “İşçilerin bu gangster, uzlaşmacı sendikalara mahkum olmalarına karşı çıkmak da, DİSK’in kurulmuş olması da, sınıfın bütünlüğünü parçalamaz. Sınıfın birliği ve bütünlüğü, sessiz ve uysal biçimde bir yerde topluca kalmak değildir. Sınıfın sermayeye karşı hakları için mücadele etmesidir.”

 • Trump’ın savaş bütçesi: 3. Paylaşım Savaşının yeni aşaması
  Trump’ın savaş bütçesi: 3. Paylaşım Savaşının yeni aşaması

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Dünyanın en büyük militarist ekonomisi ABD, kendini bu yeni merhaleye göre yeniden örgütlüyor. 3. Paylaşım Savaşının yeni bir aşamaya sıçradığı bu anda tarih hepimizin kulağına çok yakıcı ve acil bir hakikati fısıldıyor: Ya sosyalizm ya barbarlık!”

 • ‘Kadınlar erkeklere eşit değil’ diyebilmeni bile feministlere borçlusun!
  ‘Kadınlar erkeklere eşit değil’ diyebilmeni bile feministlere borçlusun!

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Dine hizmet ettiğini sanarak, DİB’in ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurmak istediği erkekler dünyasına hizmet eden bu kadınlar, aynı dini inanca sahip ama kadınların ikincilleştirilmesine karşı mücadele eden kadınların çabasını fark edemeyecek kadar sığlar ve kendi tarihlerine bile vâkıf değiller.”

 • Türklük Sözleşmesi
  Türklük Sözleşmesi

  KORKUT AKIN yazdı: “Dipnot Yayınları arasından çıkan ve ilk günden başlayarak ilgi çeken, ama sokaktaki vatandaşın, içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal baskı nedeniyle bırakın almayı, görmekten bile imtina ettiği kitap, başlı başına bir Türkiye tarihi!”

 • 'Tutsakların düşlerini görünür kılmak...'
  'Tutsakların düşlerini görünür kılmak...'

  ADİL OKAY yazdı: "Bu çalışmada başat amacımız, tutsakların hapishanelerde başta kitap olmak üzere, keyfi yasaklara, tecrit içinde tecride, sürgünlere, tene ve tine ezaya rağmen canlı tuttukları düşlerini – ideallerini bir kez daha “sözle, şiirle, fotoğrafla” görünür kılmaktır."

 • Kadın sporculara destek günahmış(!)
  Kadın sporculara destek günahmış(!)

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Günah olan yapılan işmiş gibi gösterilse de, öyle değil. O işi yapan cinsin kendisi günah. Yani günah olan kadınlar. Böylece günah denerek kadınların varlık alanlarının sınırları çizilmiş oluyor.”

 • AH -Bir Koçgiri İsyanı Romanı-
  AH -Bir Koçgiri İsyanı Romanı-

  KORKUT AKIN yazdı: “Ah’ta, Koçgiri’de son yüzyılda yaşananları anlatıyor Azimet Ceyhan. O toprakların kadim halklarının yaşadıklarını anlatıyor. Sevecenliğin, hoşgörünün nasıl güzel bir dünya oluşturduğunu, ama egemen erkin uzantılarının o güzel dünyayı nasıl zehir ettiğini.”

 • Bir galat-ı meşhur: Emperyalizm
  Bir galat-ı meşhur: Emperyalizm

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Anti-kapitalist olmadan anti-emperyalist olmak mümkün olamaz. Yüzde 15 halife payından vazgeçmeyen muktedirlerin, çılgın proje ihaleleriyle devlet arpalığında semiren müteahhitlerin kapitalizme abdest aldırabilseler de neden kapitalizme karşı mücadele etmeyecekleri, edemeyecekleri izaha gerek bir konu olmasa gerek.”

 • A9 TV ve Diyanet kapansın, Efes’e boykot
  A9 TV ve Diyanet kapansın, Efes’e boykot

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Bu ülkenin birayı tüketenlerce, kerhanelerinde çalıştırılanlarca, eğlence nesnesine dönüştürülmeye çalışılanlarca, inancını kendince yaşayanlarca ve bunca kirden pislikten illallah edenlerce hakiki bir çılgınlığa ihtiyacı var.”

 • AKP’nin savaş ekonomisi: Askeri-Sınai Kompleks
  AKP’nin savaş ekonomisi: Askeri-Sınai Kompleks

  Ahmet Saymadi yazdı: AKP savaşı hep kutsayacak, çünkü oradan besleniyor. Büyümenin manivelası olarak, ‘savunma sanayisi’ seçilmiş. AKP için en önemli şey savaşın sürmesi, Askeri-Sınai Kompleksin zenginleşmesi. O yüzden AKP açısından artık, ‘‘Savaşa Hayır’’ demek de suç.

 • Türk halkı savaşa karşı
  Türk halkı savaşa karşı

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Türk halkı bu savaşa, bu saldırıya ikna değil. Sessiz kalıyor olsa da bu savaşın ülkenin bekası için değil, Erdoğan’ın bekası için çıkartıldığının farkında. ‘Kimse Milli Ordumuza terörist diyemez’ salvolarıyla savunulan ÖSO’cuların hayırhah olmadığının farkında. Herkes bu savaşın arkasında seçim hesapları olduğunun farkında.”

 • Metal işçileri mücadeleleri ile kazanacak!
  Metal işçileri mücadeleleri ile kazanacak!

  SAİT DEMİR yazdı: “Metal işçilerinin başta Birleşik Metal’in toplu sözleşme sürecindeki taleplerinde somutlaşan sınıf perspektifli mücadelesini takip etmeleri elzemdir. Zira bu takibat sınıfın mücadeleci karakterini büyütecek, uzlaşmacı ve işveren yanlısı sendikacılığa son verecektir.”

 • Kadınlar Trump’a karşı: 'Değiştirecek güce sahibiz'
  Kadınlar Trump’a karşı: 'Değiştirecek güce sahibiz'

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Açıkça görüldü ki bu yılki yürüyüşler Trump’ı aşan bir perspektife kavuştu. Yürüyüşlerin gündemi göç, vergi reformlarından, ırkçılık, İslamofobi, Siyonizm karşıtlığına, Siyahi haklarından, LGBTİ haklarına, Polis şiddetinden, cinsel şiddete kadar geniş bir çeşitlilik arz etti.”

 • 115 kız çocuğu ve savaşlı OHAL ile yaratılan sessizlik
  115 kız çocuğu ve savaşlı OHAL ile yaratılan sessizlik

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Nereli olduğunun dışında kadınların satın alınacak bir mal haline dönüştürülmesi AKP’nin cinsiyetçi politikaları nedeniyle ‘buralı’ kız çocukların, kadınların da ‘kaderi’ olmayacak mıydı? Ne yani kötülük hep uzaktakilere mi musallat olacaktı?”

 • Ekslibris -Tapusu kitabın-
  Ekslibris -Tapusu kitabın-

  KORKUT AKIN yazdı: “Demek ki, sadece tapu değil, bir iletişim aracı da aynı zamanda. Zaten örneklere göz atarsanız, ekslibrislerin sadece bir arma, bir işaret olmadığını, aynı zamanda bir ileti taşıdığını da görürsünüz. Kim neden hoşlanıyorsa, ona yönelik, kendi karakterini yansıtan ekslibris yaptırmış kullanmış.”

 • Yenikapı’dan sonra Zeytin Dalı Ruhu!
  Yenikapı’dan sonra Zeytin Dalı Ruhu!

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Efrin’e yönelik saldırıya karşı durmak sadece sınırlarımızın ötesindeki bir “operasyona” karşı durmak değil, demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe sahip çıkmaktır! Görevimiz dayanışma değil, her yolu yöntemi kullanarak Efrin halkıyla birlikte mücadele vermektir.”

 • Afrin ve çocuk ölülerinin üzerine basan politikacılar
  Afrin ve çocuk ölülerinin üzerine basan politikacılar

  ADİL OKAY yazdı: “AKP devleti diktasını korku üzerine inşa etmeye devam edecek. Ölülerin üzerine basarak. Çocuk ölülerinin. Asker ölülerinin. Gerilla ölülerinin. Ve bu böyle devam edecek. Biz sustuğumuz sürece.”

Popüler Haberler