Seçtiklerimiz
 • Thatcher - Corbyn
  Thatcher - Corbyn

  SEÇTİKLERİMİZ - Ergin Yıldızoğlu'nun Cumhuriyet'teki yazısı: Varoufakis, 2015’te Corbyn ile Thatcher arasında analoji kurarken haklıydı. Thatcher ekonomide, siyasette ve popüler kültürde başlayan yeni dönemi temsil ediyordu. Corbyn de öyle olabilir.

 • Hayır daha bitmedi ama nasıl devam etmeli?
  Hayır daha bitmedi ama nasıl devam etmeli?

  SEÇTİKLERİMİZ - FIRAT SEYMEN yazdı: “Eğer basit kampanyacılığa, dar pratikçiliğe düşmeden, kurucu bir siyaseti de inşa ederek, makro siyasi düzeyde etkili bir söylemi örgütleyen, eşgüdümlü, birlikte ve etkili kampanyalar yapan bir meclis çalışmasını önümüze koyabilirsek, olası kriz ya da dalgalanmalar bizi yeni mecralara götürebilir.”

 • Kayıpla Ortaya Çıkan
  Kayıpla Ortaya Çıkan

  ATEŞ ALPAR'ın Nuriye, Semih, Ceylan, Uğur, Ekin, Berkinler üzerine şiiri - Demirci Kawa'nın ateşinden duyulan korku bugün bile hala sürüyorsa, zalimlerin korkuları hiç değişmemiştir. Sokaklarda haklı olan isyan ve taleplerin en estetik ve en güzel yanlarını engellemek zorbalığa başvuranların aciz kalmalarındandır.

 • Bereket Kar: Katar’a yönelik bir askeri darbe veya işgal ihtimali var
  Bereket Kar: Katar’a yönelik bir askeri darbe veya işgal ihtimali var

  SEÇTİKLERİMİZ – Bereket Kar’ın Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik ile röportajı: Körfez ülkeleri, tarihinin en büyük krizini yaşıyor. 7 ülke, Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kesti. Katar’a yöneltilen suçlama, ‘IŞİD, El Kaide gibi örgütlere destek olması ve bölgedeki istikrarı tehlikeye atması’. Tencere dibin kara, seninki benden kara...

 • Katar sermayesi Türkiye’ye ne katar?
  Katar sermayesi Türkiye’ye ne katar?

  SEÇTİKLERİMİZ – Mustafa Sönmez’in Al Monitor’deki yazısı: Küresel köyümüzün zengin azınlığı Katar’ın bu iştah kabartan varlığını, potansiyellerini koruması, savunması gibi bir derdi de var elbette. Kendi savunması zayıf olan Katar’a, jandarmalık teklif edenler az değil ve Türkiye burada da öne çıkıyor.

 • Fehim Taştekin: Ah Katar vah Katar!
  Fehim Taştekin: Ah Katar vah Katar!

  Fehim Taştekin'in Duvar'daki yazısı (Seçtiklerimiz) - ABD’nin tutumu krizin gidişatını tayin etmede önemli. Belli ki Suudi Kralı Selman, Trump’tan cesaret alıyor. Trump, İran’ı kuşatmaya odaklı bölgesel politikalarını Suudi Arabistan ve BAE ile yürütürken Katar’ı bir adım geriye itti.

 • Barışı mı istemeli demokrasiyi mi?
  Barışı mı istemeli demokrasiyi mi?

  SEÇTİKLERİMİZ - tutuklu HDP milletvekili Ayhan Bilgen yazdı: Barışı, çatışan tarafların dışındakilerin istemesi başkadır. O halde, Türkiye için sorulması gereken soru, böyle bir iradenin varlığı ile ilgili olmalıdır. HDP bu denklemin neresindedir? Neresinde olmak istediği ayrı, neresinde algılandığı ayrı sorulardır.

 • Şimdi ‘prens’i olduğu karanlıklarla buluştu
  Şimdi ‘prens’i olduğu karanlıklarla buluştu

  SEÇTİKLERİMİZ- Mustafa K. Erdemol’un BirGün’deki yazısı: Amerikan derin devletinin en uğursuz figürlerindendi Zbigniew Kaminiev Brzezinski. Uzun yaşaması büyük talihsizlikti. O yaşadıkça çok hayat söndü.

 • Harun
  Harun

  SEÇTİKLERİMİZ - Ayşe Düzkan'ın Artı Gerçek'te yayınlanan yazısı: Onunla 2009’da BdsTürkiye vesilesiyle tekrar karşılaştık. O kuruculardandı, solun, enternasyonalizmi Kürt halkıyla dayanışmayla sınırladığı, Filistin meselesini İslamcılara teslim edip konuya ilgili olarak ajitatif hatıralarla yetindiği bir dönemdi, sitemlerimi bağışlayın.

 • NATO'nun Brüksel toplantısı ve Ankara'nın yenilgisi
  NATO'nun Brüksel toplantısı ve Ankara'nın yenilgisi

  SEÇTİKLERİMİZ - Mustafa Peköz'ün Delta Haber'deki yazısı: Peki, NATO ve AB ile ilişkilerinin geleceği bakımından alınan önemli kararlar Ankara’nın politik pozisyonunu nasıl etkileyecektir? NATO koridorlarında belirlenen ve Türkiye’yi de sorumluluk altına sokan kararlarda Erdoğan’ın etkisi nedir?

 • Oryantal Trump!
  Oryantal Trump!

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim Taştekin’in Gazete Duvar’daki yazısı: Ziyaretten çıkan sonuçlar, Trump’ın Irak ve Suriye siyasetinde önemli bir ver olacaktır. İran’ı önlemeye odaklı yaklaşım Suriyeli Kürtlerle kurulan ittifak dahil sahada birçok ilişkinin yeniden tanımlanmasına yol açabilir.

 • Bir Entelektüel Tarz Olarak Kalpsizlik
  Bir Entelektüel Tarz Olarak Kalpsizlik

  SEÇTİKLERİMİZ - Katie Fitzpatrick yazdı: " Arendt, McCarthy ve diğerleri için ikinci dalga feminizm, duygusal siyasetin yanlış yola saptırılmış bir başka halinden fazlası değildi."

 • Sefer Selvi'nin ‘Özrü’
  Sefer Selvi'nin ‘Özrü’

  SEÇTİKLERİMİZ - Diren Cevahir Şen yazdı: “Muhalif, solcu ve yurtsever erkekler kadın bedenimizi malzeme yapmaya bayılıyor, ardından biz haklı olarak hesap sorduğumuzda içlerindeki feminizm düşmanlığını açık ediyorlar. Ama aslında onlar kadınları çok seviyor ve anlıyorlar. Zaten her şey feministlerin yüzünden!”

 • Beyaz Saray'da 'büyük takas'ın şifresi: Zarrab
  Beyaz Saray'da 'büyük takas'ın şifresi: Zarrab

  SEÇTİKLERİMİZ- Yavuz Baydar’ın Artı Gerçek’teki yazısı: Beyaz Saray görüşmesinin bir numaralı gündem maddesi, açık ara ile Reza Zarrab davasıdır. Cumhurbaşkanı'nın üç seneden uzun süredir ruhunu, aklını kemiren ana mesele tam da budur.

Popüler Haberler