Seçtiklerimiz
 • Perilere inanır mısınız?
  Perilere inanır mısınız?

  Yasin Durak yazdı: Benim bildiğim başka bir yol yok. Barış İçin Akademisyenler’den destek açlık grevcisi olarak Yüksel’de beklediğimiz gece bir öğrencim “ne yaparız da Nuriye ve Semih’i ölümün elinden alırız” diye sorduğundan beri çocukluğumda okuduğum o masaldan başka bir şey de gelmiyor aklıma. “Tinkerbell ölmeyecek! Tinkerbell ölmeyecek! Tinkerb

 • Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
  Boru hattında yüzen Filistin sevdası!

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim Taştekin’in Gazete Duvar’daki yazısı: “Gazze’yi ağızlarından düşürmeyenler İsrail’in Filistinlilere ait doğalgazın gasbına ortak oluyor.”

 • Kandırılanların sıralı tam listesi
  Kandırılanların sıralı tam listesi

  SEÇTİKLERİMİZ - Mehmet Y. Yılmaz'ın Hürriyet'te yayımlanan yazısı: 'Bu devleti ele geçirme sürecinde devlet büyüklerimizin de katkıları oldu elbette ama sonra öğrendik ki Fetullahçılar bu büyüklerimizin hepsini birden kandırmayı da başarmış.'

 • Yürüyüş ve sonrası
  Yürüyüş ve sonrası

  SEÇTİKLERİMİZ – Rıza Türmen’in Cumhuriyet’teki yazısı: 25 günlük Adalet Yürüyüşü gösterdi ki, demokrasi mücadelesinin anahtarı halktır. O nedenle bu mücadelenin uzun soluklu bir halk hareketine dönüşmesi, mücadelenin başarıya ulaşması bakımından büyük bir önem taşıyor.

 • Türkiye Musul’un neresinde?
  Türkiye Musul’un neresinde?

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim Taştekin, Gazete Duvar’a yazdı: Başika’da var olmayı “Bakın işte Haşd’in Musul’a girmesini önledik” diye iç kamuoyuna satabilirler. Fakat Irak’taki süreçlere dışarıdan etki etme kapasitesini sürdüren iki güç var: İran ve ABD. Iraklılar Türkiye’nin Başika’daki varlığını dostane bulmuyor, aksine hasmane buluyor. Hakikat bu.

 • Geçici bir durum: Ayrılar aynı, aynılar ayrı yerlerde…
  Geçici bir durum: Ayrılar aynı, aynılar ayrı yerlerde…

  SEÇTİKLERİMİZ–Metin Çulhaoğlu, İleri Haber’e yazdı: Kesinlikle “savrulma” gibi daha dramatik sayılabilecek durumlardan söz etmiyoruz. Ortada savrulma falan yoktur. Meselenin özü, bugün Türkiye’de yaşanan, düzenin siyasal partileri arasındaki dalaşmalarla sınırlı kalmayıp topluma da yansıyan ve orada karşılık bulan bir saflaşmaya yaklaşım tarzıdır.

 • Sıradaki 'din'
  Sıradaki 'din'

  SEÇTİKLERİMİZ – Ayşe Çavdar’ın Artı Gerçek’teki yazısı: “Müslümanların önceleri başka dinlerin başına geldiğini söyledikleri şey şimdi onların dininin de başına geldi.”

 • Adalet Mitingi, CHP ve Demokrasi Bloğu
  Adalet Mitingi, CHP ve Demokrasi Bloğu

  SEÇTİKLERİMİZ - Murat Soner'in Ortaksöz'de yer alan yazısı: 'Ya bundan sonra? Maltepe mitingine katılım ve organizasyon, ve Kılıçdaroğlu’nun konuşması, CHP’nin ve CHP örgütünün toplum nezdindeki imajı ve geleceğiyle ilgili önemli işaretler verecek. Demokrasi bloğunun geleceği için de.'

 • Tampon pazarı
  Tampon pazarı

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim Taştekin'in Gazete Duvar'daki yazısı: "Eğer ABD ile Rusya’nın güney cephesinde başlattığı işbirliği gerçek anlamda krizin çözümüne yönelik yapıcı bir ortaklık üretirse Türkiye’nin Kürt kazanımlarını bitirmeye endeksli tampon siyasetinde ısrar etmesi güçleşir."

 • Olağanüstü devlet biçimi olarak: 'Yeni Türkiye'
  Olağanüstü devlet biçimi olarak: 'Yeni Türkiye'

  İki aylık periyotlarla yayınlanan, sosyalist kültür dergisi Siyaset'in; Haziran - Temmuz 2017 sayısında, Mustafa Çeçen'in yazdığı; ''Olağanüstü devlet biçimi olarak: Yeni Türkiye'' başlıklı yazıyı, derginin izniyle yayınlıyoruz.

 • Irak’ı kurtarmak!
  Irak’ı kurtarmak!

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim Taştekin’in Duvar’daki yazısı: Iraklılar bir nevi Amerikan işgal güçlerine karşı vermedikleri savaşı IŞİD’e karşı verirken esasen iyi kötü bir kurtuluş mücadelesi yürüttü. Bu mücadeleyi Irak’ı yeniden inşa sürecinde temel bir motivasyona dönüştürebilirlerse işte o zaman savaşı gerçek anlamda kazanmış olacaklardır.

 • Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında!
  Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında!

  MEHMET İNANÇ TURAN yazdı: “Dünya pazarına egemen olmayan birkaç ülkede yapılan sosyalist devrimler, sosyalizmi kurmaya yetmez. “Tek ülkede sosyalizm” teorisi, Marksizmin dünya sosyalizmi anlayışını anlamamış bir teoridir. Sovyetler Birliği’nin yıkılışında bu teori can alıcı biçimde rol oynamıştır.”

 • Kemalizm’in bugün vardığı durak faşizmdir
  Kemalizm’in bugün vardığı durak faşizmdir

  HAMİT BALDEMİR yazdı: “Kemalizmden kurtulmayan solun varacağı konak Perinçekçilik ya da ulusalcı solculuk olur. Bu konuda Sol karar vermek zorundadır; sosyalizm mi yoksa Kemalizm mi? Genel bir diyalektik doğru vardır. Bu Kemalist özden kurtulmadıkça, öz biçimi kendisine göre yeniden şekillendirir.”

 • Nehirden denize, Mahmud Derviş’in çokluğu
  Nehirden denize, Mahmud Derviş’in çokluğu

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ Filistinli şair/edebiyatçı Mahmud Derviş üzerine yazdı: “Dünya’nın dört bir yanındaki yersiz, yurtsuz kılınmışların, mültecilerin, işgal altındaki ülkelerin, inkâr ve imhaya maruz bırakılan halkların, mazlumların öyküsünü Filistin'in ağıtıyla aynı sayfada sundu”

 • Demokrasi sancısı
  Demokrasi sancısı

  SEÇTİKLERİMİZ- Sedef Çakmak’ın Kaosgl.org’daki yazısı: “Özgürlükçü, açık siyaset” anca LGBTİ Hareketi’nin de büyük bir kararlılıkla savunduğu bu özgürlük çağrısı ve “teşvikiyle” büyüyüp gelişebilir.

 • Belki ağırlaştırılmış müebbet alırım!
  Belki ağırlaştırılmış müebbet alırım!

  SEÇTİKLERİMİZ- Aslıhan Gençay’ın Bianet’teki yazısı: Damla’yı 27 Şubat sabahı kaldığı yurttan gözaltına almışlar. Dolabından sol içerikli kadın dergileri çıkınca “Ahan da bulduk” demişler ipin ucunu. Sonra doğru emniyet tabii. 2 Mart akşamı da tutuklanarak Sivas Cezaevi’nde tutsaklığa ilk adımını atmış bizim gazeteci adayı.

 • Ahmet!
  Ahmet!

  SEÇTİKLERİMİZ- Murat Uyurkulak’ın Cumhuriyet’teki yazısı: Elbet öfkelisindir şimdi, yerden göğe haklısın, biz de öfkeliyiz, lakin senin öfkenin bizimkinden yine çok daha neşeli ve güleç olduğundan hiç kuşkum yok…

 • İlk kez Birleşmiş Milletler'de Alevilik
  İlk kez Birleşmiş Milletler'de Alevilik

  SEÇTİKLERİMİZ – Aydın Dere’nin Nerina Azad’daki yazısı: Türkler için Alevilik Sünnilik ile eşit derecede anayasal güvence altına alınmadığı sürece baskı ve zulüm devam edecektir. Kürd Alevileri ise, ulusal ve teritoryal olarak Kürd halkı bir statüye kavuşmadıkça zulümler devam edecektir.

Popüler Haberler