Seçtiklerimiz
 • Tarık Akan'ın ölümünün 1. yıl dönümü: 'Yol' filmini anlatıyor
  Tarık Akan'ın ölümünün 1. yıl dönümü: 'Yol' filmini anlatıyor

  Tarık Akan: "Yılmaz Güney beni İmralı Yarı Açık Cezaevi'ne çağırıyor,ne yapayım?" "Hemen git, mutlaka bir proje vardır, beni hemen ara, elimizdeki projeyi bırakabiliriz,"demiştim: Birkaç gün sonra aradı. Telefonlarım dinlendiği için bir-iki kelime söyledi:"Bayram iznine çıkan on iki mahkûm, bir hafta sonra geri dönerler "dedi.(Anne Kafamda Bir Var)

 • Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
  Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim Taştekin'in Duvar'da yer alan yazısı: "Bir gün sahile bir gemi demir attı. Aradan günler geçmesine rağmen gemi kıyıdan ayrılmadı. Çerkesler (Adıgeler) merak edip nedenini sordu; gemiden yanıt geldi: “Kaptan Golavinka ağır hasta, o nedenle yola çıkamıyoruz...”

 • Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!
  Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!

  SEÇTİKLERİMİZ - Celal Başlangıç'ın ArtıGerçek'teki yazısı: Bu devlet yönetme anlayışının varacağı nokta; önce tek tip bir insan tanımı yapmak, buna uygun olanları mezarlığa gömmek, olmayanı da çöpe atmak olacaktır.

 • Şerif Mardin'in ardından
  Şerif Mardin'in ardından

  SEÇTİKLERİMİZ - Taner Timur'un YönHaber'deki yazısı: Liberalizmin yükseliş yılları idi; Mardin bu yıllarda Boyner'in Yeni Demokrasi Partisi'ne de öncülük yapmaktan kaçınmadı. Kendi çizgizi açısından tutarlı bir davranıştı...

 • Varlık Fonu’ndaki kriz neyi gösteriyor?
  Varlık Fonu’ndaki kriz neyi gösteriyor?

  SEÇTİKLERİMİZ- Ümit Akçay’ın Gazete Duvar’daki yazısı: “Türkiye ekonomisine ilaç olması beklenen fon, bir varlık gösteremedi... Ancak mesele, basitçe Fon’un nasıl kullanılması gerektiği üzerinde yaşanan bir anlaşmazlık değildir. Ekonomi yönetimi “otomatik pilottan manuel yönetime geçtiğinden” beri bir doğrultu sorunu yaşıyor.”

 • Kürdistan’ın referandum çıkmazı-3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
  Kürdistan’ın referandum çıkmazı-3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim Taştekin'in Duvar'da yer alan yazısı: “Haşd el Şaabi’yi IŞİD ile eş tutma konusunda Muhammed Hurşid yalnız değil. Kürtler arasında bu kıyası yapan çok. Musul’daki 16 tartışmalı bölgeden 12’sinde kontrolü sağlayan Haşd’ın özellikle Kerkük’ü geri almak için savaşacağına dair korku hakim.”

 • 6-7 Eylül: Hesabı sorulmayan suçlar kendini tekrarlar
  6-7 Eylül: Hesabı sorulmayan suçlar kendini tekrarlar

  SEÇTİKLERİMİZ- Garo Paylan, Gazete Duvar’a yazdı: “Geçmişle yüzleşin!” çağrılarımız, bu coğrafyanın mağdurlarının ruhlarını şad etmek için olduğu kadar, bugüne ve geleceğimize dairdir. İyi biliriz ki, hesabı sorulmayan tüm suçlar kendini tekrarlar.

 • CHP Kurultayı ve sınırları aşmak
  CHP Kurultayı ve sınırları aşmak

  SEÇTİKLERİMİZ- Gülfer Akkaya’nın alevi.net’teki yazısı: Kürtler ve Aleviler CHP için Cumhuriyetin kuruluşundan beri kontrol edilecek, ikincil vatandaş olarak tutulacak kesim oldu. Bu geleneği nedeniyledir ki Kurultay’a bu iki başlığın konmaması ile bu iki kesimin çağırılmamış olması CHP’yi kendisi ile sınavında sınıfta bırakmıştır.

 • Kuşaktan kuşağa taşınan derin yara
  Kuşaktan kuşağa taşınan derin yara

  SEÇTİKLERİMİZ - Ferhat Sincar'ın Duvar'daki yazısı: Babam öleli beri içimde bir acı, bir yara var. Bu yara zamanla kabuk bağlar sandım. İyi şeyler olur, başkaları bu acıyı yaşamaz diye umutlandım. Geçen 23 yıla bakınca bu yaranın kabuk bağlamadığını, aksine daha da büyüdüğünü hissediyorum.

 • IŞİD ile savaşın son noktası: Deir Ez Zor ve Raqqa
  IŞİD ile savaşın son noktası: Deir Ez Zor ve Raqqa

  SEÇTİKLERİMİZ - Mustafa Peköz'ün DeltaHaber'deki yazısı: Raqqa’nın Demokratik Suriye Güçleri tarafından kuşatılması ve önemli bir kesimimin özgürleştirilmesiyle savaşın dengesi bütünüyle değişti.

 • Karmatiler / İslam'ın komünist yorumu
  Karmatiler / İslam'ın komünist yorumu

  SEÇTİKLERİMİZ- Tarkan Tufan, Duvar’a yazdı: 10. yüzyılda ortaya çıkan bir toplumsal hareket, İslam dünyasında belki de günümüzden çok daha büyük çatışmalara yol açmıştı. Hareketi ilginç kılan olguysa, özel mülkiyetin ortadan kaldırılarak, komünalist (ortak mülkiyete dayalı) bir toplumsal örgütlenmeyi amaçlamış ve gerçekleştirmiş olmasıydı.

 • Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde ‘Ayrılma Hakkı’ için referandum
  Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde ‘Ayrılma Hakkı’ için referandum

  SEÇTİKLERİMİZ - Mustafa Peköz'ün Sendika'da yer alan yazısı: ‘Halkların kendi kaderlerini tayın hakkı’ ilkesi dünyanın neresinde olursa olsun vazgeçilmez bir haktır. Bu evrensel ilkenin yaşama geçirilmesini özel şartlara bağlamak, objektif olarak o halkın iradesini yok saymaktır.'

 • Gemiler batarken...
  Gemiler batarken...

  SEÇTİKLERİMİZ - Yavuz Baydar'ın Artı Gerçek'te yer alan yazısı: 'Kendi çürümüşlüğünü utanmadan teşhir edip kendini kutsayan bir rezil topluluk. Sahteliklerle, kuşkuyla, korkuyla, güvensizlikle dolu bir maskeli balo.'

 • Ankara'nın Tahran'a önerisi: Kürtlere karşı ortak savaş
  Ankara'nın Tahran'a önerisi: Kürtlere karşı ortak savaş

  Mustafa Peköz yazdı: Birkaç haftadır Tahran ile Ankara arasında yoğunlaşan askeri-politik merkezli diplomatik görüşmeler, bölgesel dengeleri değiştirmeye başlayan Kürtlerin politik etki alanı ve askeri hâkimiyetini kontrol altına alıp dizayn dilmesi amacına dayanıyor.

 • MİT’in başına geçirilen PKK çuvalı
  MİT’in başına geçirilen PKK çuvalı

  SEÇTİKLERİMİZ- Ferda Çetin’in Yeni Özgür Politika’daki yazısı: Sadi Ahmed Pirê’nin sözünü ettiği MİT’in "başarısız operasyonu" PKK yöneticilerine yöneliktir. MİT ajanlarının faaliyetlerini, KDP’nin Parastini ve YNK istihbaratı değil; provakasyon ve suikastların hedefindeki PKK’nin kendisi açığa çıkarmış ve MİT ajanlarını derdest etmiştir.

 • Hatırlamak yaşamaktır
  Hatırlamak yaşamaktır

  SEÇTİKLERİMİZ- Orhan Alkaya, Artı Gerçek’e yazdı: “Bir ömre yayılan, upuzun arkadaşlıkların kokusu derinlere işler. Arkamızı “daş”lamış olmanın sorgusuz sualsizliği, tersine bir uyaran olmadığı sürece hafızadan silinmez.”

 • 694 seri numaralı Faşizm
  694 seri numaralı Faşizm

  SEÇTİKLERİMİZ – Yavuz Baydar’ın Artı Gerçek’teki yazısı: “Eğer CHP bütün bu faşizm mayalamasına 'sonunda iki partili meclis çıkar biz de oyuna devam ederiz' diye ses çıkarmadıysa, Meclis Saray'a bağlandıktan sonra ne olacak?”

 • Bülent Uluer'i uğurlarken...
  Bülent Uluer'i uğurlarken...

  SEÇTİKLERİMİZ - Seyfi Öngider'in Bianet'deki yazısı: 70’li yılların saldırılarından, hapishanelerinden, sürgünlerinden geçerek tesadüfen sağ kalmış olanlar bugün Bülent gibi aramızdan erken ayrılıyorsa elbette bunun geçmiş yıllarda yaşanılanların bedenlerimizde yarattığı tahribatla da bir ilgisi vardır.

 • Yunanistan’da ne arıyoruz?
  Yunanistan’da ne arıyoruz?

  SEÇTİKLERİMİZ - Burag Peksezer'in Kopuntu'daki yazısı: Sürdüğümüz adamlarım yuvasını özlüyor, yaşam arıyoruz. Yaşadığımız ilahi adalet değil ama ilahi bir komedi belki de…

Popüler Haberler