Haberler - Ortadoğu
 • Kudüs niçin önemli ve tartışmalı bir şehir?
  Kudüs niçin önemli ve tartışmalı bir şehir?

  İsrail, kentin doğusunu 1967'de işgal etti ve 1980 yılında tamamını başkenti ilan etti. Ancak bugüne kadar Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan hiçbir devlet olmadı. Bu anlamda, Trump'ın kararı da bir ilk olma özelliği taşıyor.

 • Suudi Arabistan Kralı Selman'dan ABD'ye Kudüs tepkisi: Haksız ve sorumsuz bir karar
  Suudi Arabistan Kralı Selman'dan ABD'ye Kudüs tepkisi: Haksız ve sorumsuz bir karar

  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını 'sorumsuz' ve 'haksız' olarak niteledi. Bağdat, ABD'nin kararından geri adım atmasını isterken, Iraklı milis grup 'Hareket Hizbullah el Nüceba' kararın ABD askerlerine saldırmayı 'meşrulaştıracağını' savundu.

 • Robert Fisk: Trump Filistinlilere umudu bile çok gördü
  Robert Fisk: Trump Filistinlilere umudu bile çok gördü

  İngiliz basınının deneyimli Ortadoğu yazarı Robert Fisk, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirdi: İsrailliler yasal Arap sahiplerinden yıllardır toprak çalıyor fakat Başkan Trump, Doğu Kudüs'te bir başkent umudunu bile Filistinlilerin ellerinden alıyor.

 • YPG ve Rusya: Deyrizor’da ortak bir komutanlık kurmaya hazırız
  YPG ve Rusya: Deyrizor’da ortak bir komutanlık kurmaya hazırız

  YPG Genel Komutanlığı, Rus General Alex Kim’in de katılımıyla düzenlenen açıklamada Deyrizor’un doğusunun IŞİD’den temizlendiğini duyurdu. YPG adına konuşan Nuri Mehmud yaptığı açıklamada “IŞİD’e karşı mücadelede ortaklarımız ve dostlarımızla, ortak bir operasyon odası ve komutanlık oluşturulması için hazır olduğumuzu duyuruyoruz” dedi.

 • YPG Deyrezzor'un doğusunu IŞİD'den aldığını açıkladı
  YPG Deyrezzor'un doğusunu IŞİD'den aldığını açıkladı

  YPG internet sayfasından yayımladığı açıklamasında, operasyonlarına ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon ile Rusya'nın da 'havadan ve lojistik destek sağladığını, sahada da koordinasyon, danışmanlık yaptığını' belirtti.

 • Libya’da esir ticareti ve NATO’nun günahı…
  Libya’da esir ticareti ve NATO’nun günahı…

  “Bugün Libya’daki mevcut kaos ve yasa tanımazlığa, ülkeyi ve devlet aygıtını yerle bir eden NATO bombardımanları sebep olmuştur. Savaş ülke zenginliklerini ve doğal kaynakları kontrol etmek için savaşan terör çeteleri ve savaş ağalarının sahneye çıkmasına da imkân verdi.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı
  Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı

  Marcel Cartier’in The Region’daki yazısı: “KÖH ile ABD arasındaki işbirliği halen sürse de, YPG ve YPJ'nin ideolojik inançlarından asla vazgeçmeyeceği konusunda herhangi bir kuşku yok. Washington ancak muhteşem bir fantezinin ürünü olarak, özgürlük hareketinin temel görüşlerinin bir kalemde silinebileceğini düşünebilir.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Uluslararası koalisyon: SDG'ye destek sürecek
  Uluslararası koalisyon: SDG'ye destek sürecek

  IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri'ne desteğin süreceğini belirtti. Açıklamada, "Koalisyon, IŞİD'i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında SDG'ye teçhizat desteği, eğitim, danışmanlık ve yardım vermeye devam ediyor" denildi.

 • 'Mısır saldırganları IŞİD bayrağı taşıyarak geldi'
  'Mısır saldırganları IŞİD bayrağı taşıyarak geldi'

  Son yıllarda düzenlenen en büyük saldırıyla sarsılan Mısır'da savcılık IŞİD'i sorumlu tuttu. Açıklamada, 25 ila 35 militanın camiye IŞİD bayrağıyla geldiği belirtildi. Ölü sayısınının 305'e yükseldiği belirtildi.

 • Çavuoğlu: Trump, YPG'ye silah vermeyecek
  Çavuoğlu: Trump, YPG'ye silah vermeyecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la görüştü. Erdoğan, "Verimli bir görüşme gerçekleştirdik" dedi. Basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Trump, YPG'ye silah vermeyeceğinin sözünü verdi" dedi.

 • Güney Kürdistan’da eski ve yeni
  Güney Kürdistan’da eski ve yeni

  LEYLA UYAR yazdı: “KDP’nin KYB’yi, KYB’nin KDP’yi suçlaması kamuoyu aldatmacasından ibarettir. ‘Tanımsız bölgelerin’ Haşd el Şabi yoluyla Bağdat’a sunulması ile başlayan teslimiyet, KDP ile KYB arasındaki tarihsel hesaplaşmaları yeniden gündeme getirdi. Bu da olası gelişmeler içerisinde bölgenin ikiye bölünme ihtimalini güçlendiriyor.”

Popüler Haberler