Haberler – Halklar İnançlar
 • 17+ Alevi Kadınlar: Diyanetin, Alevi inancına dair beyanları hükümsüzdür
  17+ Alevi Kadınlar: Diyanetin, Alevi inancına dair beyanları hükümsüzdür

  17+ Alevi Kadınlar yaptıkları açıklamada Diyanet İşleri’ni n Alevilik inancına karşı kendi tanımlarıyla onu şekillendirmeye, hizaya sokmaya çalışarak asimile etmeye yönelen tutumunu eleştirdi. Diyanet İşleri Başkanının son açıklamalarına karşı ‘Alevilik bir inançtır ve Alevilik inancının ibadet yeri cemevleridir’ ifadelerinde bulundu.

 • Cami-cemevi projesi iptal edildi
  Cami-cemevi projesi iptal edildi

  Ankara Mamak’ta “kültürel tesis” denilerek, Alevi yurttaşların itirazlarına karşın 5 yıl önce temeli atılan ‘cami-cemevi’ projesi için yargı süreci tamamlandı. Danıştay projenin iptali kararını onayladı.

 • Ateist baba, vasiyetine uygun şekilde defnedildi: İmam yok, tören yok
  Ateist baba, vasiyetine uygun şekilde defnedildi: İmam yok, tören yok

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 76 yaşındaki Atila Yüksel, ailesiyle birlikte çekilen fotoğrafları, tıraş takımı, çakısı ve tarağı ile toprağa verildi. Özgün Yüksel, babasının ateist olduğunu ve vasiyetine uygun bir şekilde dini tören yapılmadan defnedildiğini söyledi.

 • SYKP Hatay: Anadilimiz kültürel zenginliğimizdir, yasaklanamaz!
  SYKP Hatay: Anadilimiz kültürel zenginliğimizdir, yasaklanamaz!

  SYKP Hatay: “Antakya’da halklar yüzyıllardır birlikte, birbirlerinin diline, kültürüne saygı göstererek iç içe yaşamıştır. Bizler bütün baskılarınıza ve asimilasyon politikalarınıza rağmen dilimize, kültürümüze sahip çıkmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz. Yasaklarınız sökmedi sökmeyecek!”

 • HDP: Anadili en temel insan hakkıdır
  HDP: Anadili en temel insan hakkıdır

  HDP 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada “Çok dilli kamu hizmetleri için; Türkiye’de konuşulan tüm anadillerinde eğitimin anayasal ve yasal güvenceye alınması için verilen mücadelemiz durmayacaktır” dendi.

 • Dünya Anadili Günü kutlanıyor
  Dünya Anadili Günü kutlanıyor

  Uluslararası Dünya Anadili Günü 18 yıldır tüm dünyada kutlanıyor. Türkiye’de ise resmi dil Türkçe dışındaki diller üzerindeki baskılar sürüyor.

 • Diyanet, üniversiteye giriyor
  Diyanet, üniversiteye giriyor

  Diyanet İşleri Başkanlığı, personeline 'Gençlerle düzenli iletişime geçin. Üniversite, fakülte ve okullarda temsilci belirleyin' talimatı verdi.

 • Dersim Katliamı'ndan kaçıp Afrin'de öldüler
  Dersim Katliamı'ndan kaçıp Afrin'de öldüler

  Alevilerin yaşadığı Afrin'in Mabata ilçesine dün düzenlenen bombardımanda aynı aileden 6 kişi ölmüş, bir kişi de yaralanmıştı. El-Xatir ailesinden ölen 6 kişinin, 1937-38 Dersim Tertelesi'nden kaçan bir ailenin çocukları olduğu öğrenildi.

 • Siyasi hutbeye tepki gösteren cemaat gözaltına alındı
  Siyasi hutbeye tepki gösteren cemaat gözaltına alındı

  Diyarbakır Kayapınar ilçesinde bulunan Feqıyê Teyran Camii'nde okutulan hutbeye tepki gösterenler imamla tartışarak camiden çıktı. Olayın polise bildirilmesinin ardından imama tepki gösterdikleri gerekçesi ile 4 kişi gözaltına alındı.

 • Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı
  Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı

  SYKP Hatay İl Örgütü’nün düzenlediği geleneksel Res el-Seni (Yılbaşı ve Kıddes bayramı) etkinliği coşkulu geçti. Hatay Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe 650 kişi katıldı.

 • Ras el-Seni: Arap Aleviler yılbaşını ve zafer gününü kutluyor
  Ras el-Seni: Arap Aleviler yılbaşını ve zafer gününü kutluyor

  Türkiye, Suriye, Lübnan ve dünyanın dört bir tarafındaki Arap Aleviler 14 Ocak’ta Ras el-Seni gününü kutluyor. Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü adına Şule Can, Arap Alevilerin Ras el-Seni gününü “Musa’nın zalimlere karşı zaferi bizim de ışığımız olsun” sözleriyle kutladı.

 • Trabzon'da Kalandar kutlandı
  Trabzon'da Kalandar kutlandı

  Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Livera köyünde geleneksel olarak her yıl kutlanan Kalandar bu yıl da kutlandı. Yüzyıllardır Trabzon ve çevresinde yılbaşı günü olarak kutlanan Kalandar, tiyatro gösterileri, kemençe dinletisi ve horonlarla kutlandı.

 • Skandal fetvaya 'darbeli' savunma
  Skandal fetvaya 'darbeli' savunma

  Diyanet İşleri Başkanı, "Kızlar 9 yaşında evlenebilir' fetvasına ilişkin eleştirileri, 'darbenin devamı' olarak tanımladı.

Popüler Haberler