Haber
 • Ekim Devrimi’nin ışığında devlet, devrim, iktidar
  Ekim Devrimi’nin ışığında devlet, devrim, iktidar

  SEÇTİKLERİMİZ - Tuncay Yılmaz’ın Siyaset dergisinin Ekim-Kasım sayısında yayımlanan yazısı: “Ekim Devrimi’ni bir ‘tarihçi’ olarak değil, devrimci olarak tartışacaksak odaklanmamız gereken konuların başında ‘devrimin güncelliği’ sorunu durmaktadır.”

 • Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı
  Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı

  Marcel Cartier’in The Region’daki yazısı: “KÖH ile ABD arasındaki işbirliği halen sürse de, YPG ve YPJ'nin ideolojik inançlarından asla vazgeçmeyeceği konusunda herhangi bir kuşku yok. Washington ancak muhteşem bir fantezinin ürünü olarak, özgürlük hareketinin temel görüşlerinin bir kalemde silinebileceğini düşünebilir.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Dönme (Mustafa üstü çizili) Dimitri
  Dönme (Mustafa üstü çizili) Dimitri

  TAMER ÇİLİNGİR yazdı: “Dimitri’nin yaşamı Pontoslu Rumların yüz yıl önce yaşadığı soykırımın, ardından mübadele sürecinin özetidir aslında. Dimitri’ye bunları yaşatanlar cezalandırılmadığı için, Dimitri’nin yaşadıkları ile yüzleşmediğimiz için yüz yıldır bu topraklarda acının, kanın, gözyaşının, zulmün sonu gelmiyor.”

 • 'Meşale Tolu ile Dayanışma eylemi birçok tabuyu yıktı!'
  'Meşale Tolu ile Dayanışma eylemi birçok tabuyu yıktı!'

  SEÇTİKLERİMİZ - HDK-A MYK üyesi Hüseyin Şenol'un Atılım Gazetesi'ndeki röportajı: “Bu eylem birçok tabuyu da yıktı! Meşale Tolu ile Dayanışma Eylemi, yapabileceğimiz onlarca, yüzlerce enformasyon standı açma, çok sayıda gece düzenleme, on binlerce bildiri ve afiş çalışması yapmaktan daha büyük etki yarattı, sesimizi duyurdu.”

 • Güney Kürdistan’da eski ve yeni
  Güney Kürdistan’da eski ve yeni

  LEYLA UYAR yazdı: “KDP’nin KYB’yi, KYB’nin KDP’yi suçlaması kamuoyu aldatmacasından ibarettir. ‘Tanımsız bölgelerin’ Haşd el Şabi yoluyla Bağdat’a sunulması ile başlayan teslimiyet, KDP ile KYB arasındaki tarihsel hesaplaşmaları yeniden gündeme getirdi. Bu da olası gelişmeler içerisinde bölgenin ikiye bölünme ihtimalini güçlendiriyor.”

 • Bağımsızlıktan ötesi: Katalonya’da ne oluyor?
  Bağımsızlıktan ötesi: Katalonya’da ne oluyor?

  GÖKCAN AYDOĞAN yazdı: “Bugün bağımsızlık hareketine genel karakterini veren, sosyalist-devrimci ikinci dalga bağımsızlık hareketidir. Küçük, orta burjuvazi ve orta sınıfın yürüttüğü bağımsızlık kampanyası Katalan halkının yüzde 20’sinden destek almaktaydı. Bugün, devrimci Katalan partilerinin hikayeye dahil olmasıyla yüzde 50’lere gelmiş durumda.”

 • Mugabe gitti: Toprak reformuna ne olacak?
  Mugabe gitti: Toprak reformuna ne olacak?

  “Mugabe Batının uyguladığı ekonomik ambargonun asıl sorumlusu olarak görülüyor. Bunda bir gerçeklik payı var ancak gerçeğin tümü değil. 1990’lı yıllarda Mugabe tabandan gelen güçlü bir baskı sonucu toprak reformu yapmıştı. Batının uyguladığı ambargonun asıl nedeni bu…”

 • Füreya: Yaşama sevincini kucaklamak
  Füreya: Yaşama sevincini kucaklamak

  KORKUT AKIN yazdı: “30 yılı aştı galiba, bir çekim yapmıştık Füreya ile… Kültürün ve sanatın sokaklara çıkmasıyla her şeyin daha güzel olacağını konuştuğumuzu (çekimin dışında) anımsıyorum sanki. Şimdi, sergide ve katalogda görüyorum ki, o, çoktan çıkarmış… Ah ki, kıymet bilene…”

 • Yeni değil bu hikâye
  Yeni değil bu hikâye

  ENİS KOKU yazdı: “TC devleti yeniden kurulup kurumsallaştıktan sonra da [Osmanlı’daki] bu yayılmacı zihniyeti ve devlet geleneğini devam ettirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ideolojik yapılanmasındaki en büyük çözümsüzlük de burada yatmaktadır.”

 • Seyit Rıza, Dersimli kızlar, Sabiha Gökçen
  Seyit Rıza, Dersimli kızlar, Sabiha Gökçen

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Dersim’i çıbanbaşı olarak gören Mustafa Kemal, orayı havadan yerle bir ettirirken yine katliamla köklerinden kopartılmış bir başka kadınla karşılaşacağız: Sabiha Gökçen. Sabiha Gökçen, Dersim katliamı sırasındaki ‘üstün başarısı’ nedeniyle en yüksek askeri madalyayla ödüllendirilecekti.”

 • Adana'da iş bırakma eylemi
  Adana'da iş bırakma eylemi

  Adana Adliye binası yapımında çalışan ve 5 aydır maaşlarını alamayan işçiler iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem üzerine kısa sürede inşaat alanına gelen şirket yetkililerinin maaşların 1 hafta içinde yatacağı sözünü vermeleri üzerine işçiler eyleme son verdi.

 • Kapıları açan kadın: Latifa al-Zayyat
  Kapıları açan kadın: Latifa al-Zayyat

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Ülkesinin yakın tarihinin en belirleyici ve onun da kimliğinde etkili olan olaylarını yaşayan al-Zayyat bir kadın, sanatçı ve entelektüel olarak sivrilirken kendisi de bazı olaylarda önemli roller aldı. Ve böyle bir süreçte al-Zayyat, Arap kadınları için bir model olarak ortaya çıktı.”

 • Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: ‘Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi’
  Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: ‘Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi’

  Başbakan Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da tutuklu olması olasılığı gün geçtikçe daha fazla ikna edici hale geliyor. Cumhurbaşkanı Mişel Aun ülkede bulunan Arap devletleri ve yabancı devletlerin büyükelçileriyle ve temsilcileriyle buluşmasında “Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi, hükümeti yasal ve çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

 • Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali
  Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali

  KORKUT AKIN yazdı: “Araştırma ve çekimleri iki yıl süren, gösterimi için beş yıl beklenen belgesel film; Sabahattin Ali’nin yaşamı üzerinden dönemi anlatıyor asıl, resmi tarihin dışında…”

 • Türkiye’de Siyasal İslam Projesi ve BOP Projesiyle bağlantıları
  Türkiye’de Siyasal İslam Projesi ve BOP Projesiyle bağlantıları

  BEREKET KAR’ın LKP’nin 93. yıldönümü etkinliğinde yaptığı konuşmadan: “21. yüzyılda tüm farklıklara rağmen halkların ve emekçi güçlerin birlikte, eşitçe ve adilce yaşayacağı ortak vatan -şimdilik- sosyalizm değilse eğer, demokratik federatif bir sistem olabilir.”

Popüler Haberler