İzmir Mizah Festivali 'Karanlığa Karşı Mizah' diyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan İzmir Mizah Festivali'nin ana teması “Karanlığa Karşı Mizah” olarak belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen festival, Dünya Mizah Günü olan 1 Nisan’da başlayacak.

İzmir Mizah Festivali 'Karanlığa Karşı Mizah' diyor

Festival, 1 Nisan Cumartesi saat 15’te “Karikatür ve Sansür” başlıklı sergi açılışı ile başlayacak; sergi küratörü, karikatür tarihçisi Turgut Çeviker’in  II. Abdülhamid’den günümüze karikatür alanındaki sansür ve baskıları anlatacağı ve örnekleri göstereceği konuşması ile sürecek. Aynı gün Saat 17.00’da yazar Levent Cantek’in “Popüler Kültür, Mizah ve Muhalefet” başlıklı konuşması, 18.30’da ise Canan Tan’ın “Edebiyat ve Mizah” konulu söyleşisi başlayacak.  Canan Tan, söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak.

İzmir Mizah Festivali, ikinci gününde “Leman” çizerlerini ağırlayacak. Behiç Pek, Erhan Candan, Suat Özkan, Bahadır Boysal ve Doğan Pehlevan, saat 15.00 ile 18.00 arasında İzmir Sanat’ta “25. Yılında bir Mizah Dergisi: Leman” konulu bir söyleşi ve herkese açık bir karikatür atölyesi gerçekleşecek. Aynı zamanda, okurlarının getireceği kitapları ve Leman dergilerini imzalanacak.

Pazar gününün programı, saat 18.00’da halk mizahından kaynaklanan,  yönetmenliğini Reis Çelik’in, başrolünü usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in üstlendiği “İnat Hikâyeleri” adlı filmin gösterimi ile sürecek. Ardından, filmin kamera arkasını yansıtan ilginç bir belgesel gösterimi gerçekleşecek: “İnadına Film Çekmek”.

3 Nisan Pazartesi, festival , İzmir Sanat’ta gerçekleşecek bir film gösterisi ve bir söyleşi ile devam edecek. Saat 18.00’da Atalay Taşdiken’in “Arama Moturu” filmi gösterilecek. Hiçbir profesyonel oyuncunun görev almadığı film, tıpkı “İnat Hikayeleri” gibi kırsal kesim insanının mizah anlayışını yansıtan bir güldürü. Filmin ardından iki yönetmen Reis Çelik ve Atalay Taşdiken, Festival Direktörü Vecdi Sayar’ın moderatörlüğünde “Sinema ve Mizah” konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. 

Festival programında, 4 Nisan Salı günü ise iki farklı sanat dalının mizahla ilişkisine odaklanan iki etkinlik yer alıyor. Saat 18.00’da müzik yazarı ve DJ Murat Meriç “Protest Müzik ve Mizah” başlıklı dinletili bir söyleşi gerçekleştirecek. Meriç, 1970’lerden günümüze popüler müzik alanından ilginç örnekler sunacak. Şanar Yurdatapan’dan Öztürk Serengil’e pek çok ünlü besteci ve yorumcunun eserleri bu söyleşi çerçevesinde dinlenecek. 

3. İzmir Mizah Festivali, saat 20’de İstanbul-Cihangir’in başarılı tiyatrosu BO Sahnenin “Uşak, Kral ve Ötekiler” oyunu ile sona erecek. Süleymen Karaahmet’in yazıp, Levent Özdilek’in yönettiği  oyunda  iki usta oyuncu, Köksal Engür ve Merve Engin rol alıyor. İzmir seyircisinin, festivalin diğer etkinlikleri kadar, politik içeriği ve mizah duygusu ile mevsimin en ilginç oyunlarından biri olan “Uşak, Kral ve Ötekiler”e de yoğun bir ilgi göstermesi bekleniyor. 
 

Etiketler: mizah festivali, İzmir

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler