İÜ öğrencileri, Beyazıt ve Halepçe katliamlarında hayatını kaybedenleri andı

İstanbul’da üniversite öğrencileri 16 Mart’ta yaşanan Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını anmak için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde bir araya geldi.

İÜ öğrencileri, Beyazıt ve Halepçe katliamlarında hayatını kaybedenleri andı

Öğrencilerin “Dünden Bugüne Üniversite Katliamlara Hayır Diyor” pankartı açtığı eyleme 78’liler de destek verdi.

Üniversite öğrencileri adına yapılan açıklamada Suruç, Roboski, Ankara katliamları da hatırlatılarak “Başkanlığa da katliamlara da bin defa hayır diyoruz” denildi.

Eylemde 29 Ekim 2016'da ilan edilen Kanun Hükmünde Kararname ile İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden ihraç edilen araştırma görevlisi Levent Dölek, 78'liler'den Hüseyin Soylu söz aldı. Soylu, "16 Mart'ı, Taksim'deki kanlı 1 Mayıs'I kapattık zannnedenler; kapatamadınız, kapatamayacaksınız. Bizden sonraki kuşaklara da bu mücadeleyi aktarmaya devam edeceğiz" dedi.

"Bu iktidarın gençliğe vaat edebileceği bir şey kalmadı"

Üniversite öğrencileri adına yapılan açıklamada 1978’de yaşanan Beyazıt Katliamı dosyasının kapatıldığı hatırlatıldı.

 20 Temmuz 2015’te yaşanan ve aralarında üniversite öğrencilerinin de olduğu 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’na dair davada da yalnızca üç kişinin yargılandığı belirtildi.

1988’de yaşanan Halepçe Katliamı’na yer verilen açıklamada 7 Haziran seçimlerinin ardından Suruç’ta, Ankara’da, İstanbul’da, güneydoğuda yaşanan saldırılar hatırlatıldı.

Açıklamada anayasa değişikliği kanun teklifine de değinen öğrenciler, “Başkanlık sistemine hayır diyoruz” dedi.

“Biz üniversiteliler olarak başkanlık sisteminin ne anlama geleceğini bugüne kadar yaşadıklarımızdan biliyoruz. Pek çoğumuz çocukluğumuzdan beri bu iktidar tarafından yönetiliyoruz. Ve biliyoruz ki bu iktidarın gençliğe vaat edebileceği hiçbir şey kalmamıştır. Her beş gençten biri işsizken, geleceğimiz karartılırken, bu ülkenin yoksul çocukları savaşa gidip ölsün istenirken gençliğin referandumda ne diyeceği bellidir. Biz tek adamın ne demek olduğunu rektörlük seçimlerinin kaldırılmasından, üniversitelerin Saray'a bağlanmasından biliyoruz.” (BİANET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler