İstiklal Caddesi bir kez daha kazılıyor: İnşaat 10 ay sürecek!

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin kalbi sayılan Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’ni yeniden düzenleme kararı aldı. 10 ay sürecek düzenleme çalışmalarının maliyeti ise 52 milyon 250 bin lira olacak.

İstiklal Caddesi bir kez daha kazılıyor: İnşaat 10 ay sürecek!

İBB, 2006 yılında da İstiklal Caddesi’nde düzenleme yapmıştı. Ancak yapılan düzenleme, daha iş tamamlanmadan bozulmaya başlayınca halktan tepki çekmişti. Tepkilerin artması üzerine İBB Başkanı Kadir Topbaş duruma el koyup Çin malı granit döşeme taşları söktürüp müteahhite yerli granit taş döşetmişti. O dönem Topbaş, basına özetle şu açıklamayı yapmıştı: “Orası İstiklal Caddesi. Dünyada İstiklal Caddesi gibi bir başka yer yok. Böyle bir yerde adam gibi iş yapılması lazım. Yerli granit kullanılacak, en iyi şekilde düzenlenecek. Müteahhit de bizimle iş yapacaksa o kalitede iş getirecek. Şimdiye kadar yapılan bütün işlerin ömürleri 2-3 seneyi geçmedi. Burada bir uygulama yanlışlığı var. Söküp yeniden yapmanın maliyeti çok yüksek. Faturasını millet ödüyor.”

Başkan Topbaş, İstiklal Caddesi’nin zeminiyle ilgili 2014 yılında yaptığı bir açıklamada da caddenin ortasında geçmişte yapılmış bir galeri olduğunu, İSKİ’nin, ilgili kurullardan görüş alarak onardığını belirtip, şöyle demişti: “Bu galeri nedeniyle, zaman zaman çöküntüler ortaya çıkıyordu. Bu da üstteki kaplamaları oynatıyor ve bozuyor. Yani tramvay ve büyük araçlar geçtiği zaman, kaplamayı bağlayan harç bağları titreşimden çözülüyor. Biz alttaki alanı bitirdik, artık bundan sonra bu yaşanmayacak. Rayları da titreşim yapmayacak hale getireceğiz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler