İstanbul'daki Hıdlrellez kutlaması 5 Mayıs Cuma günü Ahırkapı'da gerçekleşecek

Hıdrellez Bayramı İstanbul’da bu yılda Ahırkapı semtinde kutlanacak. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan kutlama, Ahırkapı Müzisyenler Derneği tarafından düzenleniyor.

İstanbul'daki Hıdlrellez kutlaması 5 Mayıs Cuma günü Ahırkapı'da gerçekleşecek

Hıdrellez Bayramı İstanbul’da bu yılda Ahırkapı semtinde kutlanacak. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan kutlama Ahırkapı Müzisyenler Derneği tarafından düzenleniyor.

Kutlama için 5 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da, Ayasofya Müzesi önünde buluşulacak ve Ahırkapı’ya Hıdrellez’i kutlamak üzere yürünecek.

2000’den beri Ahırkapı’da kutlanan Hıdrellez bayramı, 2011 yılında biletli yapılmak istenmiş ancak gelen talepler üzerine iptal olmuştu. Kutlamalar geçen yıl İstanbul'daki bombalı saldırılar sebebiyle yapılmamıştı. Bu yıl altıncı kez mahalle halkının katkılarıyla mahallede yapılıyor ve ücretsiz. Mahalleye gelenler tüm ihtiyaçlarını dayanışma için mahalle esnafından karşılayacak.

Kutlama saat 19.00 ila 23.00 arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak.

İstanbul’daki kentsel dönüşümden etkilenen Ahırkapı’nın giderek bir oteller bölgesine dönüşmesinden dolayı kutlamanın Ahırkapı’da yapılması büyük bir önem taşıyor. Ahırkapı’nın yer aldığı Cankurtaran Mahellesi’nde 2009’da 3800 olan seçmen sayısı 2014’te otelleşme sebebiyle 870’e düşmüştü.

Etkinlliğin ayrıntılarına linkten ulaşılabilir: https://www.facebook.com/events/717246278436634/

Etiketler: Ahırkapı, Hıdrellez

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler