İstanbul'da bir bodrumda zincire vurulmuş 200 kişi ve 15 ölü

İstanbul'da Umut tacirleri yaklaşık 200 kişiyi Yunanistan ve İtalya’ya götürme vaadiyle kandırdı. 200'e yakın Pakistanlının yaşadığı dehşet, içlerinden birinin kurtulup vatandaşlardan yardım istemesiyle son buldu. Umut tacirleri tarafından bodrum kata kapatılıp, elleri ve ayakları zincirle bağlanan onlarca kişiyi kurtarıldı.

İstanbul'da bir bodrumda zincire vurulmuş 200 kişi ve 15 ölü

İstanbul'da 200'e yakın Pakistanlının yaşadığı dehşet; içlerinden birinin kurtulup vatandaşlardan yardım istemesiyle son buldu. Polis, umut tacirleri tarafından bodrum kata kapatılıp, elleri ve ayakları zincirle bağlanan onlarca kişiyi kurtardı. Ancak günlerce aç ve susuz bekletilen mültecilerden 15'inin açlıktan öldüğü iddia edildi. Operasyondan geriye ise çok sayıda zincir kilidi ve büyük umutlarla yanlarına aldıkları valizler kaldı.

Umut tacirleri yaklaşık 200 Pakistan yurttaşını Yunanistan ve İtalya’ya götürme vaadiyle kandırarak Türkiye’ye getirdi.

Günlerce aç susuz bırakmışlar

Dün akşam saatlerinde meydana gelen olayda iddiaya göre mülteciler Yunanistan ve İtalya’ya götürme vaadiyle umut tacirleri tarafından Türkiye’ye getirilerek bir bodruma konularak günlerce aç susuz bekletildi. Bir mülteci ise kendi imkanlarıyla kurtularak çevredeki vatandaşlardan yardım istedi. 

İddiaya göre, polisler, bodrum katında elleri ve ayakları zincirle bağlanarak tutulan yaklaşık 200 mülteciyi buldu. Kurtarılan çok sayıda mülteci Arnavutköy Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Vatandaşlar dükkandan çok sayıda zincir kilidi çıktığını ifade ederken mültecilerden geriye ise kurtarıldıkları kıyafetleri ve büyük umutlarla yanlarına aldıkları valizler kaldı.

Görgü tanıklarından Kadriye Pekaz, “Burada 150’den fazla kişi vardı. Pakistanlılarmış, o pencereyi kırdılar. Bir tane adam her zaman gelip bunlardan para alıyormuş. İçeride hepsini dövmüşler. Bir de bağlamışlar o çocukları. Biz de polisi çağırdık, geldiler. Onları alıp götürdüler bazıları yaralıymış” şeklinde konuştu.

'15 kişi açlıktan ölmüş'

Mültecilerin kurtarılması sırasında büyük bir kargaşa çıktığını söyleyen Neşe Pekaz ise, “Bunlar zincirlenmiş alt katta bir bodrum varmış. Oraya bunları tıkmışlar yemek vermemişler, bunlar kendi kendine kurtuldu. İki kişi kaçtı onlar kurtulup üst kata bunlara saldırmaya çıktılar. Biz polisleri çağırdık 'çok kişi halinde gelin' dedik.

Yerde yatanlar vardı bize '10-15 kişi öldü' dedi. İçlerinden götürülüp bir yerlere atıldığını da söylediler. Zincirlenmişler birbirlerine hatta oradan bir avuç anahtar da çıktı.

(ABC)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler