İstanbul Valiliği patrik seçimine müdahale etti

İstanbul Valiliğinin Ermeni cemaatinin patrik seçim sürecine müdahale ettiği belirtildi. Valilikten gönderilen yazıda 'Seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir" denildi.

İstanbul Valiliği patrik seçimine müdahale etti

İstanbul Valiliği, Ermeni cematinin patrik seçimi sürecine müdahale etti. Vali Yardımcısı tarafından Ermeni Patrikhanesi’ne gönderilen yazıda, seçim sürecinin ‘hukuken’ başlatılmasının mümkün olmadığı bildirdi.

Agos’ta yer alan habere göre Türkiye Ermeni Patrikhanesi Ruhaniler Genel Kurulu, bugün Patriklik seçim sürecini yönetecek olan değabah seçimini yapmak için bir araya geldi.

Saat 15.00’de başlayan ve Başepiskopos Aram Ateşyan’ın da aday olarak katıldığı toplantı sonrası yapılan oylamada Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan, değabah (Patrik kaymakamı) olarak seçildi.

Bunun ardından değabah seçimini kaybeden Başepiskopos Aram Ateşyan, basın mensuplarıyla Valilik’ten gelen bir belgeyi paylaştı.

Ateşyan’ın paylaştığı Valilik’ten gönderilen belgede ‘seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı’nın yazdığı belirtildi.

Vali Yardımcısı Aziz Mercan imzasıyla saat 13.47’de gönderilen yazı şöyle:

“Yazılı görsel basında yer alan haberlerde, 15 Mart 2017 Çarşamba günü değabah (patrik kaymakamı) seçimine gidileceği belirtilerek, Patrik seçim prosedürünün fiilen başlatılmak istendiği anlaşılmaktadır.

16 Şubat 2017 Perşembe günü Patrikhane’de gerçekleştirilen toplantıda meydana gelen olumsuz olaylar da göz önüne alındığında bu sürecin cemaat içinde huzursuzluğa sebebiyet vererek, cemaat içinde ayrışmalara neden olabileceği hali hazırda Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu, ayrıca patrik seçimiyle ilgili esasi usul ve teamüllerin cemaatinizce yakinen bilindiği, bu kapsamda seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.”

Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurul Valilik’ten gelen yazı üzerine yeniden toplantıya girdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler