İstanbul Üniversitesi yasağa rağmen ‘Hayır’ı büyütüyor

İstanbul Üniversitesi’nde referandum çalışmalarını yasaklayan üniversite yönetimine rağmen öğrenciler kampüslerde ‘Hayır Meclisleri’ni kurarak çalışmalarını sürdürüyor. Sadece İstanbul Üniversitesi’nde dönem başından bugüne 30 öğrenci ‘hayır’ çalışması yaptığı için gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesi yasağa rağmen ‘Hayır’ı büyütüyor

Yaklaşık 2 aydır birçok il, ilçe ve mahallede kurulan Hayır Meclisleri, Bahar döneminin başlamasıyla üniversitelerde de hayır diyen öğrencilerin bir araya gelmesiyle vücut buluyor. Dönemin başından bu yana düzenli olarak bir araya gelen öğrenciler; İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi, İTÜ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde ‘Hayır Meclisleri’ni kurarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kampüslerde yapılan referandum çalışmalarının, OHAL gerekçe gösterilerek YSK kararı ile yasaklandığı duyuruldu. Tüm olanaklarını referandumda ‘evet’ oyu çıkarmak için kullanan AKP iktidarı, kampüslerde öğrencilerin ‘hayır’ çalışmalarında buluşmasının önüne geçebilmek için kısıtlı imkanlarla çalışma sürdüren ve referandum sonuçlarını büyük oranda etkileyecek olan gençlerin ‘hayır’ çalışmalarını sürdürmelerini engellenmeye çalışsa da ‘hayır’ çalışmaları büyüyerek devam ediyor.

Sadece İstanbul Üniversitesi’nde dönemin başından bu yana 30 öğrenci ‘hayır’ çalışması yaptığı için çeşitli saldırılara maruz kalarak gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, baskılara ve yasaklara rağmen üniversitelerinde yaptıkları çeşitli faaliyetlerle ‘hayır'ı kampüslerde büyütmeye kararlı olduklarını dile getiriyorlar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler