İstanbul Öğrenci İnisiyatifi: Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur

Mahir Çayan ve yoldaşlarının Kızıldere'de katledilişinin 45. yıldönümünde basın açıklaması yapan İstanbul Öğrenci İnisiyatifi üyeleri "AKP'nin merdiven altı KHK'lar ile üniversitelerden ihraç ettiği akademisyenlerin demokrat düşüncelerinin gelişmesinde büyük payı vardır hiç kuşkusuz Kızıldere'de ölümsüzleşen Mahir Çayan ve arkadaşlarının" dedi.

İstanbul Öğrenci İnisiyatifi: Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur

İstanbul Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, 30 Mart 1972’de katledilen Mahir Çayan ve yoldaşlarını andı. Harbiye Askerî Müzesi’nin önünde yapılan basın açıklamasında "Hayır!" diyenlerin fikirlerini ve eylemlerini yasladıkları yerin 68'in devrimci dalgası olduğu ifade edildi. Son dönemde yapılan tüm baskılara ve yaşanan tüm acılara rağmen "Hayır!" diyeceklerini ifade eden İnisiyatif üyeleri açıklamalarında "Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur. Dayanışmanın, yoldaşlığın, fedakarlığın, cüretkarca "Hayır!" diyebilmenin tarihidir Kızıldere. Üniversitelerden sokaklara onların uğruna canlarını verdikleri özgür ve eşit bir dünya düşünü gerçek kılacağız" ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Kızıldere Karanlık Gidişata Karşı Çıkışın Manifestosudur

Türkiye, AKP eliyle büyük bir toplumsal çöküşe sürükleniyor. Tayyip Erdoğan'ın hayallerini süsleyen tek adam diktatörlüğü, referandumla oylanacak olan Anayasa değişiklikleri ile kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Bu hukuksuzluğa/denetimsizliğe karşı çıkan, ses çıkartan herkes iktidarın sopasından nasibini alıyor ve AKP/Saray iktidarı muhaliflere fütursuzca saldırıyor. Karanlık gidişata "Hayır!" diyenler topyekun vatan haini-terörist ilan ediliyor, toplum referandumda verecekleri oylar üzerinden daha da fazla kutuplaştırılıyor. Ancak bütün bu baskılara, zor kullanmalara ve yaşatılan bunca acıya rağmen "Hayır!" diyenler sokakları özgürleştirmeye devam ediyor.

Bugün bu karanlık gidişata karşı çıkıp "Hayır!" diyenlerin fikirlerini ve eylemlerini yasladıkları yerin 68'in devrimci dalgası olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bugün iktidarın düşmanca saldırdığı üniversitelerin eleştirel düşüncesinin gelişmesinde 68 hareketinin önemi gözardı edilemeyecek kadar büyüktür. AKP'nin merdiven altı KHK'lar ile üniversitelerden ihraç ettiği akademisyenlerin demokrat düşüncelerinin gelişmesinde büyük payı vardır hiç kuşkusuz Kızıldere'de ölümsüzleşen Mahir Çayan ve arkadaşlarının.

Çocuklar açlıklan ölmesin, işçiler sömürülmesin, hiç kimse etnik ya da dini kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramasın diye eşit ve özgür bir dünya özlemiyle koyulmuşlardı yola onlar. Hayal ettikleri dünyayı gerçek kılmak için vazgeçmişlerdi yaşamlarından bile. THKO'lu Denizler asılmasın diye düştüler Kızıldere yollarına THKPC'li Mahirler. Yüreklerinde bir tutam umut, mataralarında sonsuz ab-ı hayat ve dillerinde "Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik!" nidalarıyla yürüdüler ölümün üstüne cesurca.

Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur. Dayanışmanın, yoldaşlığın, fedakarlığın, cüretkarca "Hayır!" diyebilmenin tarihidir Kızıldere. Üniversitelerden sokaklara onların uğruna canlarını verdikleri özgür ve eşit bir dünya düşünü gerçek kılacağız.

Öğrenci İnisiyatifi

 

İstanbul Öğrenci İnisiyatifi: Kızıldere Karanlık Gidişata Karşı Çıkışın Manifestosudur

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler