İsrail'den Erdoğan'a yanıt: Tanısın ya da tanımasın, Kudüs İsrail'in başkentidir

İsrail, Kudüs’ün 'Müslümanların kırmızı çizgisi' olduğunu söyleyen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi: “Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail’in de 70 yıllık başkentidir.”

İsrail'den Erdoğan'a yanıt: Tanısın ya da tanımasın, Kudüs İsrail'in başkentidir

“Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir” diyen Erdoğan, ülkesinin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağı öne sürülen Amerikan yönetimine “Diplomatik ilişkilerimizi İsrail’le koparmaya kadar gidebilir” sözleriyle seslenmişti.

AA’nın aktardığına göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emanuel Nahson, yazılı açıklamasında, “Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail’in de 70 yıllık başkentidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett de Erdoğan’a tepki gösterdi: “Maalesef Erdoğan son yıllarda İsrail’e saldırmak için hiç bir fırsatı kaçırmadı. İsrail, Kudüs’ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması da dahil tüm amaçlarına devam etmeli. Her zaman eleştirecek birileri olur ama neticede birleşik bir Kudüs’e sahip olmak Erdoğan’ın sevgisine sahip olmaktan daha iyi.” 

İsrail basınında ayrıca, ulaştırma ve istihbarat bakanlıklarını yürüten Yisrael Katz’ın, “Türkiye’nin cumhurbaşkanından emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir”sözlerine yer verildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler