‘IŞİD, Bağdadi'nin ölümünü doğruladı’ iddiası

Irak'tan yayın yapan El Sumarya televizyonu, IŞİD üyelerinin Bağdadi'nin öldürüldüğünü doğruladığını ve yeni halife ilan ettiklerini duyurdu. IŞİD’in 'Bağdadi'nin öldürüldüğünü' doğruladığına dair bir haber ilk kez geliyor.

‘IŞİD, Bağdadi'nin ölümünü doğruladı’ iddiası

Ebu Bekir Bağdadi’nin öldürüldüğü iddiası, IŞİD üyeleri tarafından da doğrulandı. Irak’tan yayın yapan El Sumarya televizyonunu, Ninova’dan ismini vermediği bir kaynağa dayanarak Bağdadi’nin öldüğünü duyurdu.

‘Yeni halife ilan edildi’ iddiası

Kaynağın anlattığına göre, IŞİD üyelerinin Bağdadi’nin ölümünü doğruladıkları ve ‘yeni halife’yi ilan ettikleri kısa bir açıklama yaptı.

Kamuoyu önünde ilk kez 2014’te, Musul’da ‘halifeliğini’ ilan ettiği sırada görüntülenen IŞİD lideri El Bağdadi’nin bugüne dek birçok defa öldürüldüğü öne sürülmüştü. IŞİD’in bu iddiayı doğruladığına dair bir haber ilk kez geliyor.

Ne olmuştu?

Rusya Savunma Bakanlığı 16 Haziran’da Bağdadi’nin Rakka’nın güneyindeki IŞİD karargâhına düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceğini ve teyit sürecinde olduklarını açıklamıştı. ABD’den 23 Haziran’da yapılan açıklamadaysa Amerikan ordusu ve istihbaratının henüz bu bilgiyi teyit edemediği belirtilmişti.

Gazete Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler