İşadamı Zorlu, müze yapacağı tarihi eseri villaya çevirdi

İşadamı Zorlu, müze yapacağı tarihi eseri villaya çevirdi

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında da adı geçen Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) Rumeli Hisarüstü’nde müze yapmak için aldığı 2. grup tarihi eseri havuzlu villa olarak düzenleyip etrafını duvarla çevirdi.

Restorasyon planlanıyordu

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından ‘doğal SİT alanı’ olarak ilan edilen İstanbul Boğazı’nı tepeden gören Rumeli Hisarüstü’ndeki Duatepe olarak adlandırılan 37 ada 1, 2, 12 ve 13 parsellerin olduğu alanda, ‘Fatih Anıt Alanı’ yapılması ve mevcut tarihi eserlerin restore edilmesi planlanıyordu. 2005 yılında, Boğaziçi İmar Müdürlüğü, bölgeyle ilgili planın değiştirilmesi için İBB Meclisi’ne başvurdu.

İBB tarafından onaylanan plan değişikliğinin doğal ve tarihi SİT alanı Boğaziçi’nin doğal güzelliklerini bozacak yeni yapıların inşasının önünü açtığını belirten TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, yürütmenin durdurulması için dava açtı.

İstanbul 2. İdare Mahkemesi 2008 tarihinde, plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme kararının ardından yeni bir plan hazırlayan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yeni planı İBB Meclisi’ne 2011’de onaylattı.

Kurul, ‘tarihi eser kalıntısı’ dedi

Mahkeme kararının ardından Zorlu, arazisinde tescilli eser kalıntısı olduğu gerekçesiyle Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’na başvurdu. Kurul başvurunun ardından tarihi eser kalıntısı olduğu kararını verdi ve tescilli eser planlara işlendi.

Yeni planlarda, “Parsellerdeki korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli bina ve bina grupları kulüp, müze, sanat galerisi ve benzeri kamuya açık kullanımlar vermek koşuluyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın uygun bulması ve Koruma Bölge Kurulu Kararıyla mülkiyet sahiplerince restore ettirilerek kullanılır veya kullandırılır” notunun düşülmesi dikkat çekti.

Buna rağmen söz konusu araziye 2011 tarihinde Zorlu, havuzlu köşk inşa ettirerek çevresini de yasalara aykırı bir şekilde yaklaşık iki metrelik duvarlarla ördürdü.

Etiketler: İBB, müze, Rant, villa, zorlu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler