İş cinayetinin yaşandığı Galatasaray Üniversitesi'nde bugün boykot var

Galatasaray Üniversitesi’nde asansör tamirini tek başına yapması istenen işçi, üzerine asansör kabini düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Üniversite bileşenleri boykot kararı aldı.

İş cinayetinin yaşandığı Galatasaray Üniversitesi'nde bugün boykot var

Galatasaray Üniversitesi’nde Döner Sermaye Müdürlüğü binasındaki bozuk asansörü tamir etmek için üniversiteye gönderilen ve asansör tamirini tek başına yapması istenen 45 yaşındaki Arif Arslan, asansör boşluğunda çalıştığı üzerine düşen asansör kabininin altında kaldı. Arslan, olay yerinde yaşamını yitirdi.

İş güvenliği eğitiminden iki hafta sonra iş cinayeti

Arslan’ın ölümüne yol açan iş cinayetine üniversite çalışanları tepki gösterdi. Bozuk asansör tamirine bir kişinin tek başına gönderilemeyeceğini belirten üniversite emekçileri, “İki hafta önce memur ve akademisyenlerin katılımının zorunlu olduğu ve ne tip koltuklarda nasıl oturmamızın gerektiğinin anlatıldığı ‘ergonomik’ iş güvenliği eğitiminden iki hafta sonra arkadaşımız hayatını kaybetti” diyerek üniversite yönetimine tepki gösterdi.

Üniversitedeki Eğitim-Sen üyesi akademisyenler Arslan’ın ölümüne ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, üniversite yetkililerinin Arslan’ın asansör tamirine ‘kendi inisiyatifiyle ve tek başına’ giriştiğini beyan ettikleri açıklanırken, “Oysa asansörle ilgili tamir ve bakım işlerinin yetkili asansör firmasının teknisyenleri tarafından yapılmasının gerekli olduğu yönetmeliklerle sabittir. Dolayısıyla üniversitede elektrik teknisyeni olarak çalışan bir kişinin asansör alanına “kendi inisiyatifiyle ve tek başına” girmesi kendi yetki alanı dışındadır. Eğer söylendiği gibi “kendi inisiyatifiyle ve tek başına“ girmiş olsa bile bu durumda da merhum iş arkadaşımızın amirlerinin bu ölümde ihmali ve ihmalden doğan sorumluluğu vardır” denildi.

Boykot kararı

GSÜ öğrencileri de bugün dersleri boykot edeceklerini duyurdu: “Arkadaşımız Arif Arslan’ın ölümü sonrasında, iş güvencesi-güvenliği ve işçilerin-öğrencilerin yaşam hakkını savunmak için saat 12:00’de, Ön Kantin’de, sahil tarafındaki merdivenlerde buluşuyoruz.”

GSÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri de Arslan’ın iş cinayetine kurban gitmesinin ardından bir metin yayınladı.

Açıklamada şöyle denildi: “Her gün bizim hayatımızı kolaylaştırmak için didinen emekçilere karşı minnet borcumuz olduğunun bilincindeyiz; bu sebeple: yürütülecek olan soruşturma sonucunda olayda ihmali bulunanlara gerekli müeyyidelerin derhal uygulanmasını, üniversitemizde çalışan emekçilerin iş güvenliğine ve genel olarak hepimizin can güvenliğine ilişkin zafiyetlerin acilen giderilmesini, okulumuzdaki emekçilerin başta taşeron çalıştırılma olmak üzere bütün sorunlarının bir an önce çözülmesini talep ediyor ve tepkimizi göstermek adına bugün boykota gidiyoruz. Arif Arslan Ağabeyimizin acılı ailesine, büyük bir ailenin parçası olarak yanlarında olduğumuzu hatırlatıyor ve başsağlığı diliyoruz.”

Yemekhanede de eylem var

Galatasaray Üniversitesi’nde çalışan kadrolu ve taşeron işçilerin iş güvenliği ve özlük hakları sorunları uzun süredir gündemde.

Gezi Parkı eylemleri sonrasında okulun tüm bileşenlerince oluşturulmuş GSÜ Meclis’te işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, taşeronlaşmanın son bulması adına çalışmalar yapılmıştı.

Bir süredir yemekhane çalışanlarının maaşlarını alamamasından ötürü de son olarak üniversite öğrencileri yemekhaneyi ‘ele geçirip’ yemekleri kendileri dağıtmaya başladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler