İran Dışişleri Bakanı: 'Umarım Suudi Arabistan ile savaşmayız'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Suudi Arabistan ile savaşmak zorunda değiliz, umarım bu olmaz" dedi

İran Dışişleri Bakanı: 'Umarım Suudi Arabistan ile savaşmayız'

Suriye iç savaşı, Yemen ve son olarak Katar Krizi... Ortadoğu'daki her krizde İran ve Suudi Arabistan karşı karşıya geliyor. Şimdiye kadar iki ülke hep vekalet savaşları ile karşı karşıya geldi ama sıcak savaş ihtimali hep gündemde oldu. Bu ihtimale yönelik İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten dikkat çekici açıklamalar geldi.

New York'taki düşünce kuruluşu Council on Foreign Relations'ta konuşan Zarif, hem işbirliği çağrısı hem de sıcak savaş uyarısı yaptı. Zarif, "Yemen ve Suriye konularında tam olarak anlaşamasak da var olan durumun çözümü için birlikte çalışmayı umuyoruz" dedi. Zarif, iki ülke arasında sıcak savaş ihtimali üzerine gelen bir soruyu da "Umarım bu olmaz, savaşmak zorunda değiliz. Ortadoğu'da birbirimizi yok saymak durumunda değiliz" şeklinde cevap verdi.

"Asıl tehdit aşırılıkçı gruplar"

Zarif Katar krizi ile ilgili olarak da bölgede asıl tehdidin aşırılıkçı gruplar olduğunu bu nedenle de krizin kısa sürede sona ermesini istediklerini belirtti. Tüm taraflarla iş birliği halinde olduklarını belirten İran Dışişleri Bakanı, bunu devam ettirmek için çalışacaklarını da belirtti.

"Nükleer füzemiz yok"

Cevat Zarif, ülkesinin nükleer başlık taşıyabilen füze programı olmadığını, ellerindeki füzelerin sadece savunma amaçlı olduğunu da belirtti ve "başka bir Saddam Hüseyin'in ortaya çıkıp biz vurmayacağımdan emin olmamız gerekiyor" dedi.

Artı Gerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler