Irak güçleri IŞİD’in Irak’taki son kalesi El-Qaim’e girdi

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Irak güçlerinin, IŞİD’in elinde tuttuğu son toprak parçası olan El-Qaim’e girdiğini açıkladı.

Irak güçleri IŞİD’in Irak’taki son kalesi El-Qaim’e girdi

Suriye sınırında bulunan El-Qaim ve Rawa kentlerini tekrar ele geçirmek için yapılan saldırıya Irak Ordu birlikleri, terörle mücadele birimleri, İran destekli Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri) ve Sünni aşiretler katılıyor.

Ortak Operasyonlar Komutanlığı’na göre; Irak güvenlik güçleri El-Qaim’e girdikten saatler sonra Suriye’ye açılan sınır kapısını IŞİD’den geri aldı.

Sınır kapısından geçen karayolu, IŞİD’in elinde tuttuğu son önemli bölgedeki sınırın iki yanında ve birbirine çok yakın mesafedeki Irak’ın El-Qaim ve Suriye’nin Albu Kemal kentlerini birbirine bağlıyor.

2014’ten bu yana hem Suriye’de hem de Irak’ta IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenleyen Uluslararası Koalisyon’un yaptığı açıklamada, Irak güçlerinin saldırısı takdir edilirken, El-Qaim’in yakın çevresinde yaklaşık 1500 IŞİD savaşçısının kaldığının tahmin edildiği belirtildi.

IŞİD’i Irak’taki son kalesinden temizlemek için yapılan operasyonlar sürerken, kuzeyde Kürtlerin kontrolündeki bölgeye doğru eş zamanlı askeri ilerleme de devam ediyor.

Kürtlerin bağımsızlığı için 25 Eylül’de yapılan referanduma misilleme olarak Irak merkezi hükümeti, hem Bağdat hem de Kürtler tarafından hak iddia edilen tartışmaları bölgeleri ele geçirmek için 16 Ekim’de bir saldırı başlatmıştı.

Merkezi hükümet güçleri, IŞİD 2014’te Irak’ın kuzeyine doğru ilerlediğinde bu bölgeleri ele geçiren Kürtlerden geniş toprakları ve petrol zengini Kerkük’ü şimşek gibi bir saldırıyla geri aldı.

Irak güçleri, Perşembe günü Kürtleri, sınır kapılarının devrini geciktirmek ve savunmalarını güçlendirmek için müzakerelerden faydalanmakla suçlayarak askeri operasyonların sürdürülmesi ile tehdit etti.

Kaynak: The Region

Çeviri: SiyasiHaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler