İncirlik'teki ABD uçağını düşürmeyi planlayan IŞİD'li Kilis'te tutuklandı

Adana'dak İncirlik Hava Üssü'nde ABD'ye ait bir uçağı düşürmeyi planlayan IŞİD üyesi Renad Bakiyev, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bakiyev'in saldırı planlarının arasında Alevi Derneği'nin de yer aldığı öğrenildi.

İncirlik'teki ABD uçağını düşürmeyi planlayan IŞİD'li Kilis'te tutuklandı

Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde, ABD’ye ait bir uçağı İnsansız Hava Aracı (drone) ile düşürmeyi planladığı belirtilen Rusya asıllı IŞİD'li Renad Bakiyev’in yakalandığı açıklandı.

Bakiyev’in kentteki Alevi derneğine de saldırı planladığı belirtildi. Bakiyev sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Hürriyet’in haberine göre, Adana’da İncirlik Hava Üssü’nde ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi, daha sonra da Alevi derneğine bombalı eylem yapmayı planladığı belirtilen Kuzey Kafkasya asıllı Rusya vatandaşı IŞİD'li Bakiyev polisin yaptığı operasyonla keşif yaparken yakalandı.

Olay, Seyhan ilçesi 5 Ocak Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Renad Bakiyev bir süre önce Suriye’den Türkiye’ye Kilis üzerinden girerken yakalandı.

Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan işlem yapılan Bakiyev sınır dışı edildi.

Saldırı planlarının arasında Alevi Derneği de vardı

Adana Emniyet Müdürülüğü Terörle Mücadele, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve MİT, Bakiyev’in Suriye’den tekrar eylem yapmak için Türkiye’ye girdiğini, bu sırada da Tekirdağ’da işlediği suçtan dolayı Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘tehdit’ suçundan arandığı belirlendi.

Terörle mücadele ekipleri İstihbarat ve MİT’in verdiği bilgiler doğrultusunda Bakiyev’in Adana’ya geldiğini, burada bir Alevi derneğine ve İncirlik Üssü’nde ABD askerleri ya da uçaklarına yönelik bombalı eylem yapacağını belirledi.

Şüpheliye yönelik yapılan teknik ve fiziki çalışmanın sonunda Bakiyev’in kentte IŞİD adına İncirlik Hava Üssü’ne ve Alevi derneğine eylem düzenlemek için keşif yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bakiyev, polisler tarafından yakın takibe alındı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler