İliksiz cübbede düğme arayan Danıştay Başkanı, OHAL ve KHK’ları savundu

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör "16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir" dedi. Güngör, OHAL ve KHK'lerle görevden almaları da savundu.

İliksiz cübbede düğme arayan Danıştay Başkanı, OHAL ve KHK’ları savundu

Danıştay’ın 149. Kuruluş Yıl Dönümü ve Danıştay ve İdari Yargı Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

2014'te Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü töreninde dönemin başbakanı Erdoğan'ın karşısında iliksiz cübbesinde düğme aramasıyla gündeme gelen Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, yargıya yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Konuşmasında, 16 Nisan referandumuna da değinen Güngör, şunları söyledi:

“16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir. Yargı kararları ve yargıçlar eleştirilirken idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Kararlarımızın bilimsel eleştirisine açığız. Ancak yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır.

Olağanüstü Hal’in ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK’ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir” dedi.

DHA

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler