İki kardeşin kucaklaşması: Biri cihatçı; diğeri asker

Bir video… Video’da SANA muhabiri iki kardeşle röportaj yapıyor. Biri cihatçı, diğeri asker. İki yıl karşı karşıya savaşmış bu kardeşler. Her gün “Ya kardeşimi vurursam!” korkusuyla... Bu video, emperyalist güçlerin ve Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin Suriye’yi nasıl bir kardeş kavgası içine sürüklediklerinin çarpıcı bir örneği.

İki kardeşin kucaklaşması: Biri cihatçı; diğeri asker

Suriye’de hükümetin cihatçılarla anlaşma imzaladığı ilçelere yenileri ekleniyor. Ahrar-uş Şam, El Nusra diğer cihatçı örgütlerin militanlarının hakimiyetinde bulunan beş beldede daha Suriye Hükümeti ile cihatçı örgütler arasında anlaşma sağlandı.

Şam’ın kırsalında, Golan Tepeleri yakınlarında yer alan, uzun zamandır kuşatma altında bulunan Beyt Sabir, Beyt Tiyma, Sasa, Hasno ve Kafar Hor beldelerini kapsayan barış anlaşmasına göre, Hükümet’in daha önce çıkardığı af yasasından yararlanmak isteyenler olağan hayatlarına dönme hakkı kazanıyor. Cihat macerasına devam etmek isteyenler ise İdlip’in yollanıyor. Söz konusu beş beldede imzalanan anlaşmalar sonrasında başlayan tahliyeler tamamlandı, beldeler Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçti.

Suriye resmi haber ajansı SANA muhabiri, söz konusu beldelerden 200 ÖSO, Ahrar-uş Şam ve El Nusra militanının silahlarıyla teslim olmaları ve ulusal güvenliği tehdit edecek herhangi bir eyleme katılmama taahhüdü imzalamalarının ardından dün af kararı kapsamında serbest bırakıldıklarını belirtti. Muhabirin bildirdiğine göre, teslim olan cihatçılar coşkuyla Suriye bayrakları dalgalandırdı ve kendilerinin batıl olduğunu ilan ettiler.

SANA muhabirinin ilgili haberinde ilginç bir video da yer alıyor. Videoda SANA muhabiri dört yıldır Suriye Ordusu’nda askerlik yapan bir asker ile iki yıldır cihatçılarla birlikte rejime karşı savaşan kardeşiyle röportaj yapıyor. Video, emperyalist güçlerin ve Türkiye başta olmak üzere Suriye’nin iç işlerine müdahale eden bölge ülkelerinin Suriye’yi nasıl bir kardeş kavgası içine sürüklediklerinin çarpıcı bir örneğini oluşturuyor.

Bilindiği gibi 2016 yılı içinde Şam kırsalında yer alan birçok belde ve ilçede cihatçılar ile Suriye Hükümeti arasında barış anlaşması imzalanmış, af yasasından yararlanmak isteyen cihatçılar olağan yaşamlarına kavuşurken, cihat macerasına devam etmek isteyenler İdlip’e yollanmıştı. Şam kırsalına çok daha yakın olan, cihatçıların kontrolündeki Dera’ya değil de İdlip’e cihatçıların yollanması Suriye Hükümeti’nin özel olarak tercih ettiği bir politika olarak görünüyor. Hükümet cihatçıların silahlandırılmasından Türkiye’yi sorumlu görüyor ve “al cihatçılarını, istediğini yap” anlamına gelecek şekilde anlaşma yapılan yerlerde af yasasından yararlanmak istemeyen bütün cihatçıları Türkiye’ye 25 kilometre mesafedeki İdlip’e gönderiyor.

Suriye Ordusu saflarında geçmişte cihatçı örgütlerin saflarında savaşmış çok sayıda eski cihatçı var. Suriye Hükümeti’nin kuşatması altında olan belde ve ilçelerde birbiri peşi sıra anlaşmaların imzalanmasının ardından Suriye Ordusu yeni bir strateji geliştirmeye başladı. Ordu Komutanlığı Kasım ayı içerisinde tamamı eski cihatçılardan oluşan 5. Fırtına Kolordusu’nun  kuruluşunu gerçekleştirdi. Kolordunun cihatçılara karşı yürütülen savaşta etkin olarak kullanılması planlanıyor.

 

(Facebook mobilden giren ziyaretçilerimiz, sağ üstteki 'paylaş' sekmesinden 'Tarayıcıda Aç' seçeneğine tıklayarak videoyu izleyebilirler.)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler