İki Filistinli gencin katledilmesinden sonra Türkiye sadece 'üzüntü' duymakla yetindi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, işgalci İsrail askerlerinin iki Filistinli genci katletmesinin ardından sadece üzüntü duyduğunu açıkladı.

İki Filistinli gencin katledilmesinden sonra Türkiye sadece 'üzüntü' duymakla yetindi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Bugün Kudüs’te Harem-i Şerif’te bir kez daha Cuma namazının kılınamamasından; ayrıca yaşanan olaylarda iki ölü ve onlarca yaralı olmasından derin ‘üzüntü ve endişe’ duyuyoruz” denildi.

Dişişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle; 

“Bugün Kudüs’te Harem-i Şerif’te bir kez daha Cuma namazının kılınamamasından; ayrıca yaşanan olaylarda iki ölü ve onlarca yaralı olmasından derin üzüntü ve endişe duyuyoruz.

İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs’teki Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı göstermesi insani ve hukuki bir yükümlülüktür.

Müslümanların en kutsal ibadethanelerinden biri olan Harem-i Şerif’in girişlerine konulan dedektörler dahil tüm kısıtlamaların derhal kaldırılması ve bir an önce statükoya geri dönülmesi yönünde uluslararası toplumun yaptığı çağrılara İsrail’in kulak vermesi beklenmektedir. Sükûnetin sağlanabilmesi bakımından bu elzemdir.”

Ne olmuştu? 

Mescidi Aksa’da ibadetleri yasaklaması üzerine Filistin’de başlayan eylemlerde işgalci İsrail askerleri, iki Filistinliyi öldürmüştü. 

Etiketler: Türkiye, İsrail, Filistin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler