İçişleri Bakanlığı’nın hedef gösterdiği Halkevleri üyesi gözaltına alındı

Reina Katliamı sonrası Okmeydanı'nda kahvehaneleri dolaşarak laiklik çağrısı yapan ve İçişleri Bakanlığı tarafından atılan tweetle hedef gösterilen Halkevleri üyesi Ayşegül Basar gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’nın hedef gösterdiği Halkevleri üyesi gözaltına alındı

Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi'nde staj yapmış olan ve dışarıdan haberleriyle gazeteye destek olan Ayşegül Başar, bir kişinin ihbarı ile İçişleri Bakanlığı'nın tweet hesabından hedef gösterilmişti. Ayşegül Başar'ın evinin sabah 06.00'da polis tarafından basıldığı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başar için beş gün gözaltı süresi alındığını söyledi. CHP'li vekil, Başar'ın Kulaksız Karakolu'na götürüldüğünü söyledi.

"Laikliğe sahip çıkanlara gözdağı"

Yarkadaş, "Twitter üzerinden hedef gösterilen Halkevi Üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Ayşegül Başar'ı gözaltına almak, laikliğe sahip çıkanlara gözdağı vermektir" dedi.

Ayşegül Başar ve arkadaşlarının Reina katliamının ardından anayasanın temel ilkelerini anlatan konuşmalar yaptıklarını ve halkı teröre karşı bileşmeye çağırdıklarını anlatan Yarkadaş, "İçişleri Bakanlığı, gençlerin IŞİD karşıtı propaganda yapmasından niye rahatsız oluyor? AKP ve medyası, IŞİD lanetlenince niye gocunuyor?" diye sordu.

Ayşegül Başar'ın derhal serbest bırakılmasını isteyen Yarkadaş, "Beş gün gözaltı süresi almışlar bir de... Hangi suçu işlemiş, neyi soracaklar!" Tepkisini gösterdi.

IŞİD'in, AKP'nin bumerangı haline döndüğünü belirten Yarkadaş, "Bu gerçek konuşulmasın diye, halka gözdağı vermek istiyorlar" dedi. (CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler