'Hükümetin baskısına ve polis şiddetine karşı': Katalonya'da genel grev

Katalonya’da bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla ‘İspanya hükümetinin baskısına ve polisin müdahalesine’ karşı genel grev başlatıldı.

'Hükümetin baskısına ve polis şiddetine karşı': Katalonya'da genel grev

Katalonya halkı yüzde 90’la bağımsızlığa ‘Evet’ dedi.

Referandum günü pek çok noktada polis saldırısı yaşanmıştı.

AA’nın haberine göre grev saat 06.30’da başladı.

İspanya’nın en büyük işçi sendikalarından İşçiler Genel Birliği (UGT) ve İspanya İşçi Sendikaları Federasyonu (CCOO) de greve doğrudan destek vermese de olası bir gerginliği önlemek için üyelerine işverenlerle anlaşarak işe gitmeme çağrısı yaptı.

Genel İşçi Konfederasyonu (CGT) başta olmak üzere küçük boyuttaki işçi sendikaları ve bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ile Omnium Cultural adlı dernekler, genel grev için ‘ulusal grev’tanımlamasını yaptı.

Barcelona kulübü de ofislerini kapatacağını ve antrenman yapılmayacağını duyurmuştu.

Okullar, hastaneler kapalı

Ulaşım, eğitim, sağlık, turizm ve ticaret gibi tüm sektörleri etkileyen greve destek veren Katalonya Hükümeti, 06.30-09.30 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu ulaşımda yüzde 25’lik asgari hizmeti garanti ettiğini açıkladı.

Barselona’daki sebze ve meyve hali Mercabarna’da yapılan gösteriyle başlayan grevde, Katalonya’nın önemli 12 otoyolu geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Grevden dolayı taksilerin çalışmadığı bölgede okulların büyük bir bölümünün kapalı olduğu, açık olanlarda eğitim verilmediği ve hastanelerde de acil ameliyatlar dışında tüm randevuların başka günlere alındığı belirtildi.

Sendikalar, öğrenciler, itfaiyeciler gün içinde farklı gruplar halinde yürüyüşler düzenledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler