HSYK 267 Yargıtay 75 Danıştay üyesini jet hızıyla seçti

HSYK Genel Kurulu, tüm üyelerinin görevine son verilen Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 üye atadı. Gizli oylama ile yapılan atamalar 4 saatte gerçekleşti.

HSYK 267 Yargıtay 75 Danıştay üyesini jet hızıyla seçti

HSYK Genel Kurulu, tüm üyelerinin görevine son verilen Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 üye atadı. Gizli oylama ile yapılan atamalar 4 saatte gerçekleşti. Yani her bir atama 42 saniye sürdü. Alınan bilgiye göre liste daha önceden hazırlandı. Cemaatçiler yüksek yargıdan tamamen tasfiye edildi

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre HSYK Genel Kurulu, yasayla tüm üyelerinin görevine son verilen Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 üye atadı. Gizli oylama ile yapılan atamaların 4 saatte gerçekleşmesi, listenin önceden hazır geldiği şeklinde yorumlandı. Kararnamede, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında haklarında yakalama kararı çıkarılan 140 Yargıtay üyesi ile 48 Danıştay üyesi yer almadı ve böylece bilinen cemaatçi üyeler yüksek yargıdan tamamen tasfiye edildi. Ayrıca yasaya karşı açıklama yapan eski HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un yeniden Yargıtay’a atanmaması dikkat çekti.

HSYK Genel Kurulu, dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında olağanüstü toplanarak Yargıtay ve Danıştay’a atanacak yeni üyeleri görüştü. Toplantıya, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan HSYK’nin 5 üyesi katılmadı. Saat 08.45’te başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. HSYK’nin sitesinden yapılan duyuruda “gizli oylama” ile seçim yapıldığı belirtildi. Bu da her bir atamanın, 42 saniyede yapıldığını anlamına geliyor. Alınan bilgiye göre, atama listesi önceden hazırlandı. Genel Kurul’a gelen liste, burada tek tek onaylandı. Sadece bir kaç isim üzerinde tartışma yaşandı. Toplantı sonucunda mevcut görevi sona erenler arasından Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 yeni üye atandı. Yargıtay’ın yasayla üye sayısı 516’dan 310'a, Danıştay’ınki ise 195’ten 116’ya indirilmişti. Yasada Yargıtay ve Danıştay başkanları ile başkanvekilleri, başsavcısı ile daire başkanlarının görevine devam edeceği düzenlenmişti. Bu nedenle atama 267 ve 75 oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan da bürokrasiden Danıştay’a 24 üye atayacak.

Ertosun yok

HSYK’nin atama listesinde 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve görevden uzaklaştırılan 140 Yargıtay üyesi ile 48 Danıştay üyesi yer almadı. Bunun yanında bir dönem cemaatin mağduru olmuş, 2010 anayasa referandumuna karşı çıkan ve son olarak da yüksek yargıyı dizayn eden bu yasaya karşı açıklama yapan Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun’un atanmaması dikkat çekti. Cemaate yakın olmayan 21 Yargıtay üyesinin de yine atanmadığı öğrenildi. HSYK, önümüzdeki günlerde yeniden atanmayanlara adli ve idari yargıda görev verecek.

YBP’nin dengeleri korundu

Atama kararnamesinde yargıda ittifak halindeki muhafazakâr, milliyetçi ve sosyal demokratlar arasındaki dengenin bozulmadığı gözlendi. Sosyal demokratların öne gelen isimleri Abbas Özden, Gülsüm Mısır, Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu gibi isimlerin atandığı görüldü. Milliyetçilerde ise Hayri Keskin gibi isimler yeniden seçildi. 2014 yılı sonunda HSYK’nin Yargıtay ve Danıştay’a atadığı Yargıda Birlik Platformu’na yakın üyelerin büyük bölümü yeniden atandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler