Hollywood'da tacize karşı yeni kampanya: Time's Up

ABD'de sinema sektöründe yer alan 300'den fazla kadın, Time's Up (Süre Doldu) adlı yeni bir inisiyatif kurarak sektördeki cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlattı.

Hollywood'da tacize karşı yeni kampanya: Time's Up

Aralarında Cate Blancheet, Emma Stone, Eva Longoria, Natalie Portman gibi ünlü kadın oyuncuların da olduğu 300'den fazla oyuncu, yönetmen ve yazar, sinema endüstrisi başta olmak üzere kadınlara karşı sistematik cinsel tacizle mücadele etmek için 'Time's Up' (Süre doldu) adlı kampanya düzenledi.

İlk etapta 13 milyon dolar bağışta bulunulan kampanyanın hedefi 15 milyon dolar toplamak. Bu para, iş yerlerinde cinsel istismara maruz kalan kadın ve erkeklere yasal destek sağlamak için kullanılacak. Projeyle öncelikli olarak, toplanacak yardımlarla, tarım sektöründe, fabrikalarda çalışan, bakıcılık ya da garsonluk yapan ve kendini savunmak için yeterli maddi kaynağı bulunmayan kurbanlara destek amaçlanıyor.

Altın Küre Töreni'nde siyah giyecekler

Kampanyanın öncüsü oyuncular bu yılki Altın Küre Ödül Töreni'nde kırmızı halıda siyah elbise giyme çağrısı yaptı.

'Time's Up', 'cinsiyete dayalı ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması ve kadınlara kamuyla ilgili tüm kurumlarda daha fazla yer ayrılması' çağrısı da yapıyor.

#metoo geçen yılın en önemli hareketlerinden oldu

ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein ve ABD'li aktör Kevin Spacey gibi bir çok kişinin adının karıştığı taciz iddiaları, ülke gündeminden düşmemiş, Hollywood'daki kadınlar başlarından geçen tacizleri ifşa ettikleri "Me Too" (Ben de) kampanyasını başlatmışlardı.

TIME dergisi ise cinsel taciz skandallarında maruz kaldıkları istismarlar konusunda sosyal medyada #metoo (ben de) etiketiyle kampanya başlatarak sessizliğini bozan insanları 'Yılın Kişisi' seçmişti. 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler