HES'i protesto eden yaşam savunucularına 3'er bin lira para cezası verildi

HES şirketi MNG'nin yaptığı doğa talanını protesto ettiği gerekçesi ile yargılanan üç yaşam savunucusuna 3’er bin TL para cezası verildi.

HES'i protesto eden yaşam savunucularına 3'er bin lira para cezası verildi

HES şirketi MNG tarafından doğaya yapılan müdahaleyi protesto ettiği gerekçesi ile yargılanan Semra İskender, Fethi İskender ve Ayla Aydın’a 3 bin TL para cezası verildi. Ceza 5 yıl ertelendi.

JİNNEWS’in aktardığına göre, HES şirketi MNG tarafından yapılan müdahaleyi protesto ettikleri gerekçesi ile Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “İş hürriyetini engelledikleri” gerekçesi ile açılan davanın karar duruşması görüldü.

Duruşmaya, yaşam savunucuları Semra İskender, Fethi İskender ve Ayten Aydın katılırken şikayeti taraftan kimsenin karışmaması dikkat çekti.

Üç yaşam savunucusu da tapulu topraklarını savunduklarını belirterek, beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti, her üç yaşam savunucusu için ayrı ayrı 3 bin TL para cezası verildiğini ancak cezanın ertelediğimiz 5 yıl içinde aynı suçu isterlerse cezanın uygulanacağını açıkladı.

Kararı değerlendiren yaşam savunucuları, “Bize evinizi alsalar da susun diyorlar. Toprağını savunma diyorlar” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler