Helin'in babasından 'bireysel silahlanma' karşıtı mesaj: Hepimizin çocuğu tehlikede

Pendik’te bir erkek tarafından öldürülen 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken, bireysel silahlanmaya karşı çağrı yaptı: “Birlik olup bu belayı defetmeliyiz.”

Helin'in babasından 'bireysel silahlanma' karşıtı mesaj: Hepimizin çocuğu tehlikede

Pendik’te 21 yaşındaki Mustafa Yetgin, 13 Ekim’de 17 yaşındaki Helin Palandöken, Cemil Yıldız ve Deniz Morsümbül’e pompalı tüfekle ateş etmişti.

Palandöken hayatını kaybederken, Yıldız ve Morsümbül yaralanmıştı. Yetgin, daha sonra öğrencilerin okuduğu Pendik İstanbul Ticaret Odası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kaçmış, intihar etmek isterken yakalanıp tutuklanmıştı.

Yetgin’in cinayette kullandığı silahı bir av bayisinden taksitle aldığı öğrenilmişti.

‘Suspus kalmadım’

Hürriyet’ten Cansu Şimşek’e konuşan baba Palandöken, son yıllarda gözler görülür biçimde artan bireysel silahlamaya karşı mücadele çağrısı yaptı.

Meclis’te bu konuyla ilgili bir önergenin kabul edilmediğini gördüğünü aktaran baba, “Meclis’te yeni bir önerge hazırlanmalı çünkü bu konu rafa kaldırılacak bir mevzu değil. Bu konunun partisi, haklısı ya da tarafı olamaz. Birlik olup bu belayı defetmeliyiz” dedi.

Palandöken, kızının ölümünden önce de özellikle internette birçok silah reklamı gördüğünü belirterek şunları kaydetti: “Bu felaketin adım adım geldiğini ben görüyorsam, yetkililer daha da farkında olmalı. İnsan, ekmek almaya bile üç adım yol giderken, kapıya kadar silah servisi yapıyorlar. Helin’in acısı çok taze. Benim canım yandı. ‘Başkalarından bana ne’, diyerek bir köşeye çekilip suspus kalabilirdim. Fakat hepimizin çocukları tehlikede. Benim canım yandı, başkalarınınki yanmasın.”

Rakamlar korkutuyor

Umut Vakfı’nın raporuna göre bu yıl 18 Ekim’e kadar 2 bin 765 silahlı saldırı gerçekleşti, 1722 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 874 kişi yaralandı.

Raporda bu yıl eylüle kadar bireysel suçların yüzde 79’unda ateşli silahların kullanıldığı kaydedilirken Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere bireysel silah olduğu ifade edildi.

Son 10 yılın rakamlarına göre de ruhsatlı ateşli silahlarla 25 bin 547, ruhsatsız silahlarla 159 bin 123 suç işlendi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler