HDP’nin Kocaeli Hayır mitingi 9 Nisan’da

HDP Kocaeli İl Örgütü 9 Nisan’da Gebze Meydanı’nda düzenleyeceği ‘Hayır’ mitinginin duyurusunu İstanbul Milletvekili Erdal Ataş eşliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı İbrahim Ergin, miting için gerekli mercilerden yasal izinlerin alındığını belirterek Kocaeli halkını mitinge davet etti.

HDP’nin Kocaeli Hayır mitingi 9 Nisan’da

Haber: Kerim Çelik

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü 9 Nisan Pazar günü saat 13.00’te Gebze Meydanı’nda düzenleyeceği ‘Hayır’ mitinginin duyurusunu yaptığı basın toplantısını BULLGARI Cafe Restaurant’ta gerçekleştirdi. Toplantıda HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataç, İl Eş Başkanı İbrahim Ergin, İl eski Başkanı Mehmet Akgül, AB eski Bakanı Ali Haydar Konca, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katılım gösterdi.

Yasal izinler alındı

Toplantıda konuşan HDP İl Eş Başkanı İbrahim Ergin, “Biliyorsunuz bugün Cuma, Cuma’nız hayırlara vesile olsun. Referandum’a 9-10 gün gibi bir süre kaldı. Bugüne kadar yaptığımız çalışmaları daha da yükselterek emek kenti Kocaeli’de de çalışmalara devam edeceğiz. Kendini haberci-yazar olarak tanıtan kimileri ‘Referandum’da HDP Evet diyecek’ gibi haberler yapıyorlar. Onları kınıyor ve tüm Kocaeli halkını ilimizde 9 Nisan Pazar günü saat 13.00’te Gebze Meydanı’nda yapacağımız Hayır mitingine davet ediyoruz. Ayrıca miting için gerekli merciilerden tüm yasal izinlerimiz alınmıştır” şeklinde konuştu.

 

‘Bu uygulamalara karşıyız’

Ergin’in ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, “Bu referandum süreci hepimiz için önemli. Geçmişte de hak gaspları oluyordu ve bunlara karşı hukuki mücadele veriyorduk. Ancak şimdi tüm yetkileri tek adamda toplanacak bir sistem isteniyor. Bugün yapılan düzenlemeler 12 Eylül döneminden farklı değildir. Tüm kurumların yetkililerini tek adamın ataması gibi demokrasi dışı bir diktatöryal bir anlayış içeriyor. Biz böyle bir sisteme karşıyız. Geçmişte bu gibi uygulamalara nasıl karşı çıktıysak bugün de bu uygulamalara karşı çıkacağız” ifadelerini kullandı.

‘Sandıklara sahip çıkmalıyız’

Ataş’ın ardından konuşan AB eski Bakanı Ali Haydar Konca, “Hakikatın dışında olan hiçbir şey ülke sorunlarının çözümü için çözüm değildir. Hakikat tekçilik değil çoğulculuktur. Bu topraklarda tarihten beri çoğulcu bir yapı bulunuyor. Osmanlı zamanında hükümdarlığın olduğu zamanlarda bile çoğulcu bir toplumda yaşanıyordu. Osmanlı’yı savunduğunu söyleyen gruplar tekçi anlayışa yöneliyorsa aslında Osmanlı fikrine sahip değiller demektir. 1980 darbesini ve uygulamalarını tartışırken bugün neredeyse onu savunur hale geldik. Tüm erklerin tek elde toplanması fikri asla kabul edilemez. Bu referandum Türk, Kürt tüm ırklara ve inanışlara fayda getirmez ancak bunalım ve gerilim getirir. Bu yüzden biz Hayır düşüncesinde olanları değil, Evet diyecek insanları ikna etme çalışması yapmalı ve sandıklarımıza sahip çıkmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Etiketler: Kocaeli, HDP, Referandum, hayır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler