HDP’li Önder: 4 Kasım’da bir şeyler yapılacağını, 10 kişilik bir isim listesi olduğunu biliyorduk

HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonun üzerinden 1 yıl geçti. Geçtiğimiz yıl 4 Kasım’da gözaltına alınan isimlerden HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “4 Kasım haftasında bir şey yapılacağına dair çok net bilgiler ulaşmıştı. 10 kişilik bir isim listesiyle başlayacaklarını da biliyorduk” dedi.

HDP’li Önder: 4 Kasım’da bir şeyler yapılacağını, 10 kişilik bir isim listesi olduğunu biliyorduk

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, eş genel başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alındığı ve “siyasi darbe” olarak nitelendirilen 4 Kasım’ın birinci yıldönümü.

HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte 9 milletvekillinin tutuklanmasının üzerinden geçen 1 yılı HDP’li Sırrı Süreyya Önder değerlendirdi.

Cumhuriyet’e konuşan Önder, 4 Kasım’dan önce HDP’li milletvekillerine operasyon yapılacağına dair çok net bilgilere ulaştıklarını ve 10 kişilik bir isim listesiyle operasyonun başlayacağı bildiklerini söyledi.

Önder şunları belirtti:

Bir yılın içerisine; Haziran başarısı, Kasım ayındaki irade gaspı giriyor. Kaba kronoloji yapmak gerekirse; barış süreci bütün hataları, eksikleriyle beraber bu ülkeye son 30-40 yılında sahip olmadığı bir umudu, bir ferahlığı getirdi. Bu HDP’yi son 50 yılda görülmemiş bir başarıya taşıdı. HDP gözde bir ülke partisine dönüştü. TİP deneyiminden sonra ilk defa bu ülkede emekten, mazlumdan, özgürlükten yana olan insanlar ilk kez kendi emeklerinin olduğu bir başarının tanıklığını yaptılar. Bu sistemi çıldırtan bir şeydi. Birçok şey ilkti; ondan sonra gelişen zulüm de Türkiye tarihinde ilk olma vasfını taşıyan bir zalimlik içeriyor.

Açıkçası bize 4 Kasım haftasında bir şey yapılacağına dair çok net bilgiler ulaşmıştı. 10 kişilik bir isim listesiyle başlayacaklarını da biliyorduk. Aşağı yukarı bir iki isim değişti.

Operasyonun “CHP’nin rızasını almanın da ötesinde desteğinin de alınarak” yapıldığını belirten Önder, şöyle devam etti:

CHP’nin rızasını almanın da ötesine gidip desteğini almak bu operasyonu yapacaklarının üzerindeki kuşku bulutlarını da dağıtmıştı. Fakat bu topraklarda hikmetle öğrenme geleneği zayıf, bu topraklar hep felaketle öğrenme geleneğine yatkın. Deprem hakkında daha önce hiç bilgilenmiyoruz, oysa bunun bilgileri var. Oysa yıkıcı bir depreme maruz kaldığımızda herkes jeoloji uzmanı kesiliyor. Hep böyle felaketlerle öğreniliyor.

Kılıçdaroğlu’na kadar uzanacaktı

CHP bu gayri meşru yöntemlere verdiği onayın sonunda kendisini de önüne katacağını gördü. Nitekim Enis Berberoğlu tutuklandı. Ondan hemen sonra Kılıçdaroğlu’na uzanacaktı. CHP orada durumu aydı ve siyasal bir parti ekseninden çıkartarak adalet başlığı altında, o güne kadar dışladığı, görmek istemediği ya da tahammül edemediği kim varsa hepsine çağrı yaptı. Bu çağrıya da hiçkimse CHP’ye günahlarını hatırlatarak yaklaşmadı. Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer CHP’li vekiller bu furyadan bu toplumsal itirazla kurtuldular. Bu demokrasi mücadalesi bugünden yarına hemen değil ama seçimler de dahil olmak üzere birçok alanda çok etkili sonuçlar üretmeye adaydır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler