HDP’li Ahmet Yıldırım: Cumhurbaşkanı, mitinglerini sadece ‘evet’ diyeceklerin vergisiyle mi yapıyor?

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, “Anayasa teklifini sunan partinin genel başkanı ve tüm ülkenin Başbakanı olmanızdan kaynaklı Cumhurbaşkanı’nın sizin savunduğunuz çizgide referandum çalışması yürütmesini nasıl karşılıyorsunuz?” diye sordu.

HDP’li Ahmet Yıldırım: Cumhurbaşkanı, mitinglerini sadece ‘evet’ diyeceklerin vergisiyle mi yapıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanının yetkilerinin Anayasa’da net bir biçimde açıklanmış olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum çalışması yürüttüğünü belirterek, bu çalışmada kullanılan bütçenin içinde yurttaşlardan alınan vergilerin yüksek bir paya sahip olduğunun altını çizdi.

Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlık ilkesinin ve andiçme metninin sınırlarını çizen 101 ve 103’üncü maddeleri hatırlatan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandumda ülkedeki bir kısım yurttaşın tercihine hizmet eden bir kampanya yürüttüğünü söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım’a Anayasa teklifini sunan AKP’nin genel başkanı ve Başbakan olmasından kaynaklı Cumhurbaşkanı’nın çalışmasıyla ilgili düşüncelerini soran Yıldırım, Cumhurbaşkanlığına ayrılan bütçenin ne kadarlık kısmının referandum çalışmalarında kullandığını sordu.

“Mitingler sadece ‘evet’ oyu kullanacakların vergisiyle mi yapılıyor?”

HDP Grup Başkanvekili Yıldırım, Başbakan’a Erdoğan’ın referandum çalışmalarında harcadığı miktarın, hayır oyu kullananların oranı kadarını hazineye iade edilmesi gerektiğini düşünüp düşünmediği sorusunu yöneltirken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evet yönündeki referandum mitinglerini organize ettiği, açılışları yapılan kamu kurumları, sadece evet oyu kullanacak yurttaşların vergisiyle mi yapılmaktadır?” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yıldırım, 2015 Mart ayında AKP’nin oylarıyla Meclis’ten geçirilen torba yasada, Cumhurbaşkanı’na verilen örtülü ödeneğin kampanyalardaki kullanımı hakkında bilgi istedi.

Yıldırım tarafından Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

1. Cumhurbaşkanı bugüne kadar kaç farklı yerde, kamu kaynaklarını kullanarak evet mitingi düzenlemiştir?

2. Anayasa teklifini sunan partinin genel başkanı ve tüm ülkenin Başbakanı olmanızdan kaynaklı Cumhurbaşkanı’nın sizin savunduğunuz çizgide referandum çalışması yürütmesini nasıl karşılıyorsunuz?

3. TBMM’de kurumların bütçe dağılımının görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı’na ayrılan miktar bu kampanya düşünülerek mi oluşturulmuştur?

4. Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak çalışanların tamamı düşünüldüğünde referandum için harcanan paranın miktarı nedir?

5. Bu ülkenin Başbakanı olarak, tüm yurttaşların vergileriyle oluşan bütçenin, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan tarafından toplumun bir kesimi için harcadığını düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu durum normal midir?

6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandum boyunca harcadığı miktarın, hayır oyu kullanan yurttaşların oranı kadarını, hazineye/bütçeye iade edilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

7. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evet yönündeki referandum mitinglerini organize ettiği, açılışları yapılan kamu kurumları, sadece evet oyu kullanacak yurttaşların vergisiyle mi yapılmaktadır?

8. 2015 yılının Mart ayında, Anayasa'ya aykırı olduğu tartışmalarının yaşandığı, ancak sayısal çoğunluğunuzun kabulüyle torba yasada Cumhurbaşkanı'na verilen 'örtülü ödenek', Cumhurbaşkanı'nın bu kampanyaları için kullanılmakta mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler