HDP: Vekillerimiz silahlı kişilerce durduruldu!

Van-Edremit karayolunda seyahat halinde bulunan HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Bedia Özgökçe Ertan'ın yer aldığı parti heyetinin 'jandarma binbaşısı' olduğunu söyleyen silahlı bir kişi ve yanındaki kişiler tarafından durdurulduğu açıklandı.

HDP: Vekillerimiz silahlı kişilerce durduruldu!

HDP Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın da içinde bulunduğu heyetin ‘eli silahlı kişiler’ tarafından yollarının kesildiği duyuruldu.

Açıklamada, ''Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına dönmekte olan milletvekillerimizin yollarının kesilerek 15 dakika boyunda durdurulduğu nokta, herhangi bir kontrol noktası değildir. Söz konusu bölge jandarma görev alanı da değildir. Dolayısıyla Van-Edremit Jandarma Bölge Komutanı, jandarma binbaşısı olduğunu iddia eden kişi, söz konusu bölgede “görev” uygulamaya kalkmakla yetki alanını, milletvekillerimize ve beraberindekilere tutumuyla da haddini aşmış olmaktadır.'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın Tam Metni: 

Milletvekilinin yolu kesilemez!

Diyarbakır ve İstanbul’un ardından Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde bulunan İstanbul Milletvekilimiz Garo Paylan ile Van Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan, beraberlerinde TBMM personeli danışmanlar olduğu halde Edremit-Van karayolunda seyrederken, yolları sivil plakalı bir araç tarafından kesilmiş ve aracın içinden eli silahlı kişiler inmiştir.

Araçtan inen sivil giyimli kişi, milletvekillerimizin bulunduğu araca yönelmiştir. Milletvekillerimizin cep telefonuyla görüntü almaya başlaması üzerine söz konusu kişi, kendisini Van-Edremit İlçe Jandarma Komutanı ve jandarma binbaşısı olarak tanıtarak araçtakilerin kimliklerini istemiştir.

Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına dönmekte olan milletvekillerimizin yollarının kesilerek 15 dakika boyunda durdurulduğu nokta, herhangi bir kontrol noktası değildir. Söz konusu bölge jandarma görev alanı da değildir. Dolayısıyla Van-Edremit Jandarma Bölge Komutanı, jandarma binbaşısı olduğunu iddia eden kişi, söz konusu bölgede “görev” uygulamaya kalkmakla yetki alanını, milletvekillerimize ve beraberindekilere tutumuyla da haddini aşmış olmaktadır.

Milletvekillerimizin yollarının kesilmesi ve ısrarla kimlik kontrolü yapılmak istenmesi bütünüyle yasa dışıdır, hukuksuzdur.

TBMM Başkanı, üyelerine ve personeline yönelik bu yasa ve hukuk dışı çirkin davranışa ilişkin bir tutum almalıdır.

Milletvekillerimizin yollarının yasa ve hukuk dışı bir şekilde kesilmesi nedeniyle ilgililer hakkında gerekli hukuki girişimler başlatılacak, suç duyurusu yapılacak, hukuk düzleminde hesap sorulacaktır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler