HDP Sözcüsü Baydemir'den Erdoğan'a: 'Haddini bil diyoruz!'

Partisinin MYK toplantısının ardından gündeme dair açıklamalarda bulunan HDP Sözcüsü Baydemir, Demirtaş hakkında “terörist” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Hakaretini misliyle iade ediyoruz. MYK olarak AKP Genel Başkanı’na ‘haddini bil’ diyoruz” diye seslendi.

HDP Sözcüsü Baydemir'den Erdoğan'a: 'Haddini bil diyoruz!'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin MYK toplantısının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş hakkında “terörist” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Baydemir, “MYK’mız AKP Genel Başkanı’nın hakaretini misliyle iade etmektedir. MYK olarak AKP Genel Başkanı’na ‘haddini bil’ diyoruz” dedi.

İnsan hakları savunucusu ve HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Aydın’ı anan Baydemir, “HDP varsa, hala o bayrak taşınıyorsa, o bayrak Vedat Aydın’dan devraldığımız eşitlik, adalet ve onurlu barış bayrağıdır. Bu bayrağı düşürmemenin gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve başlattıkları açlık grevi sürerken tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 124’üncü gününe giren açlık grevi eylemine de değinen Baydemir, “Nuriye ve Semih, bütün haksız yere elinden ekmeği alınanların sözcüsü olmaya devam edecektir. Hak, hukuk, adalet tecelli olsun, faşizm bu ülkede kurumsallaşmasın diye mücadele ettikleri için bedeller ödetiliyor” dedi.

‘Adalet Mitingi’ne de değinen Baydemir, “Dün İstanbul’da milyonlar hak hukuk ve adalet çığlığını haykırdılar. HDP olarak hak, hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük ifadelerine sahip çıkan herkese teşekkür ediyoruz. HDP, adalet, özgürlük ve onurlu bir barışın inşası için deklarasyonunu yayınlayacak ve onların hayat bulması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Baydemir’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“’Haddini bil’ diyoruz”

Demirtaş cezaevinde, Yüksekdağ cezaevinde ise Semihler, Nuriyeler, akademisyenler işinden, aşından olmasın diyedir. Böylesi saygın bir mücadelenin sözcüsü olan bir siyasi  partinin liderini, AKP Genel Başkanı itham etmiştir. MYK, AKP Genel Başkanı’nın hakaretini misliyle iade etmektedir. MYK olarak AKP Genel Başkanı’na “haddini bil” diyoruz. Bir parti genel başkanı hem Cumhurbaşkanı olur hem yargıyı yönetmeye çalışırsa o ülkede demokrasinin zerresi kalmaz. Demokrasi olmadığı için bu hadsizlik, hukuksuzluk her gün devam ediyor.

Yüksekdağ ve Demirtaş cezaevindeyse hukuk, iktidar partisinin sopası haline dönüştürüldüğü içindir. AKP Genel Başkanı diyor ki 6-8 Ekim Kobanî eylemlerinde 54 insan hayatını kaybetti. Hiçbir can için HDP bir ayrımcılık yapmıyor. Bütün yitirdiklerimizi yüreğimizin derininden hissediyoruz. Katledilenlerin 44’ü bizzat HDP üyesidir.

‘Erdoğan’ın hakereti Demirtaş dosyası ile 6-8 Ekim dosyasını birleştirme talimatıdır’

Tek bir delil yok, 8 aydır Demirtaş rehin tutuluyor, onu bu dosya ile irtibatlandırmak suçtan, sorumluluktan kaçma çabasıdır. Ankara’daki mahkemeler neredeyse 8 aydır Kobanî Olayları dosyası ile irtibat kuramadılar. Ama baskı ile tehdit ile dosya birleştirilmek istendi. Bu talimatı kimin verdiği belli oldu. Bizzatihi AKP Genel Başkanı Erdoğan talimat veriyor.

‘Zindansa zindan, HDP boyun eğmeyecek’

Demokrasilerde siyasi partiler arasında rekabet olması gerekir ama Erdoğan’ın partimize karşı yürüttüğü rekabet değil, düşmanlık hukukudur. HDP zulme ve zorbalığa karşı boyun eğmedi, boyun eğmeyecek. Faturası ne olursa olsun, zindansa zindan HDP boyun eğmeyecek! Demirtaş’ın savunduğu değerler birlikte yaşam değerleridir, hukukun üstünlüğü değerleridir. Bir yargılama daha var o da insanların vicdanındaki yargılamadır. Demirtaş’a sahip çıkan, sadece ona oy verenler değildir, ona oy vermeyenler de onun bir hukuksuzlukla tutuklandığının bilincindedir.

Sayın Erdoğan yüzde 51’in lideriyim deyip yüzde 13’ün liderinden korkan bir lider olarak tarihe geçeceksiniz. 80 vekil ile Meclis’e giren bir partiden intikam alıyorsunuz. Bunun size yakışmayacağını ifade etmiştim. Görüşümü değiştiriyorum, tam da size yakışan budur.

Türkiye’de 167 gazeteci cezaevinde. Erdoğan’a sorsanız hepsi terörist! daha 2 gün önce İstanbul’da toplantı sırasında insan hakları savunucuları gözaltına alındı. Eğer Erdoğan’ın kötü dediğine iyi, iyi dediğine kötü derseniz onun gözünde teröristsiniz. Bunun tüm dünyadaki karşılığı faşizmdir.

İç Tüzük paketine tepki

Meclis’e İç Tüzük Paketi getirdiler. MYK, Meclis’te bulunan grubumuza tam açık yetki verdi. Etkin bir muhalefet ortaya koyacağız. Çünkü bu paket muhalefeti tamamen susturma girişimidir. Bu paket Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma süreçlerini Meclis’te tartıştırılmaksızın geçirme paketidir. Bu paket susmayanları, eleştirenleri Meclis’te konuşturmama, konuşturanları da para cezası ile cezalandırma paketidir. Bu paket Kürt düşmanlığının tezahürü paketidir. 15. maddeye baktığımızda Kürt demek, Kürdistan demek, Sivas Katliamı demek, Soma için katliamdır demek, Kürt İlleri demek para cezası gerektirebilir. 1940’ların Türkiye’sine geri dönüş paketidir, reddediyoruz .

Kürsü sorumsuzluğu gibi bir anayasal hak vardır. Şimdi vekilin Meclis’teki konuşmasına bile para cezası veriliyor. Özü itibari ile sadece iktidar partisi konuşacak diyor. Bu paket MHP-AKP ittifakının son halkalarından birisidir.

HDP barış deklarasyonunu yayınlayacak

Bütün saldırılara, tehditlere rağmen Newroz’da korku kefenini yırtan halkımıza tekrar teşekkür ediyorum. Daha dün İstanbul’da milyonlar hak hukuk ve adalet çığlığını haykırdılar. HDP olarak hak, hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük ifadelerine sahip çıkan herkese teşekkür ediyoruz. Bütün bunlar bizim mücadele değerlerimizdir.  HDP, adalet, özgürlük ve onurlu bir barışın inşası için deklarasyonunu yayınlayacak ve onların hayat bulması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler