HDP: İzmir’deki saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz

HDP İzmir Bayraklı Adliyesi önünde düzenlenen saldırıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.

HDP: İzmir’deki saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz

İzmir Bayraklı Adliyesi girişinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 1 polis 1 adliye görevlisi yaşamını yitirirken polisle çatışmaya giren saldırganlardan ikisi öldürüldü, biri olay yerinden kaçtı. Saldırıda 7 kişi yaralanırken kaçan saldırganın yakalanması için operasyon başlatıldı. 

HDP, saldırıyı basın açıklaması yayınlayarak kınadı. Basın metninin tamamı şöyle:

İzmir’de Adliye önünde yapılan saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. 
Daha önce defalarca söylediklerimizi bir kez daha vurguluyoruz: Türkiye’nin sorunlarını şiddet yoluyla, çatışarak ve savaşarak değil; diyalogla, müzakereyle, demokratikleşmeyle aşmak mümkündür. Sorunları aşmanın yolu demokratik siyasettir, sağduyulu davranıştır. 
Siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, demokratik yapıları, tüm toplumu şiddet karşıtlığında; barış, kardeşlik ve demokrasi adımları etrafında buluşmaya ve sorunlarımızı konuşarak çözmeye çağırıyoruz. 
Daha geriye gitmeden, sadece son bir ayda art arda yaşananlara baktığımızda, artık kınama ve lanetleme sözlerinin iyice anlamsızlaştığı bir dönemde olduğumuzu görüyoruz. Bu ülke insanları daha fazla bedel ödemeyi, daha fazla can kaybını hak etmiyor. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler