HDP Antalya panel düzenledi: Mart ayı katliamlar ayıdır

HDP Antalya İl Yönetimi tarafından Konyaaltı Cemevi'nde düzenlenen panelde Türkiye, Suriye ve Irak'ta gerçekleştirilen katliamlar konuşuldu.

HDP Antalya panel düzenledi: Mart ayı katliamlar ayıdır

Antalya/Siyasi Haber

Kanlı Pazar (1969), Beyazıt  (1978), Gazi (1995), Halepçe (Irak - 1978) ve Kamışlı (Suriye - 2004) katliamlarından görüntülerin ekrana yansıtılmasının ardından başlayan panelin moderatörlüğünü HDP İl Eş Başkanı Songül Şarklı yaparken, panelin konuşmacıları Pir Haber İmtiyaz Sahibi Veli Haydar Güleç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi Üyesi Safiye Ok'tan oluştu.

"Saddam'ın sonunu biliyoruz"

Panelin açış konuşmasını yapan HDP İl Eş Başkanı İhsan Nergiz, kimyasal gazların kullanıldığı Halepçe Katliamı'nda 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "O katliamı yapan Saddam Hüseyin'in akıbetini hepimiz biliyoruz. Kendi çıkardığı yasalar, kendi uyguladığı yöntemler kendisinin de sonu oldu. İktidarını katliamlarla sağlama almaya çalışan bütün diktatörlerin sonu Saddam'ın sonu gibi olacaktır" diye konuştu.

"Devlet arkasında duruyor"

Panelin ilk konuşmacısı ESP Parti Meclisi Üyesi Safiye Ok, Türkiye'de gerçekleştirilen katliamların önceden bilindiği halde hiçbirinde önlem alınmadığını vurgulayarak, "Bu durum siyasal iktidarların katliamların ardında durduğunuz gösteriyor. Siyasal iktidarlar devleti yönetemez hale geldiklerinde katliamlara başvuruyorlar" sözlerine yer verdi. "Yapılan katliamlara devlet göz yumuyor, ama bunun karşısında gelişen bir de direniş var. Gazi'de olduğu gibi halk kendi öz savunma mekanizmasını oluşturuyor. Galatasaray'da toplanan Cumartesi Anneleri faili meçhuller konusunda devletin geri adım atmasını getirdi" diye konuştu.

"Mart ayı katliamlar ayıdır"

Pir Haber İmtiyaz Sahibi Veli Haydar Güleçde yaptığı konuşmada, katliamların ana nedeninin tekçi anlayış olduğunu söyledi. Panelin konusu olan katliamların gerçekleştiği Türkiye, Suriye ve Irak'ın farklı etnik ya da dinsel topluluklardan oluştuğunu vurgulayarak, "Türkiye'de isteniyor ki herkes Türk ve Sünni olsun. Bunun dışında kalanlar, "öteki" olarak değerlendirilenler bu tekçi anlayışı kabul etmeyip, bu tekçi anlayışa boyun eğmediklerinde katliamla cezalandırılabiliyorlar" dedi. Mart ayının katliamlar ayı olduğunu vurgulayan Veli Haydar Güleç, "Mart ayı ötekilerin, Alevilerin, solcuların, Kürtlerin katledildiği aydır" ifadelerine yer verdi.  

SAM_7839.JPG görüntüleniyor

SAM_7847.JPG görüntüleniyor

 

Etiketler: HDP, Mart ayı, panel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler