HDP Antalya İl Örgütü: Döşemealtı Cezaevi’ndeki tutsakların hakları iade edilsin

HDP Antalya İl Örgütü, Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi’nde devam etmekte olan baskı ve insan hakları ihlallerini protesto etmek için il binasında basın toplantısı düzenledi. “Cezaevlerinde yaşam koşulları düzeltilmeli, tutsakların hakları iade edilmelidir” denildi.

HDP Antalya İl Örgütü: Döşemealtı Cezaevi’ndeki tutsakların hakları iade edilsin

Siyasi Haber / Antalya

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak söz alan HDP İl Eşbaşkanı İhsan Nergis, son günlerde Döşemealtı Cezaevi’nde yoğun baskı kurulduğu, ailelere görüşlerde sorun çıkarıldığı, dün yapılan kapalı görüşmede tutsakların görüşmeyi reddettiği gerekçesi ile görüş yaptırılmadığını belirterek, kitap, kalem ve notların toplanılarak tecrit ortamı yaratıldığını ifade etti.

Cezaevinde keyfi olarak hücre cezası uygulandığı ve kadın tutsakların boya ve fırça verilerek koğuşlarının boyasını yapmaya zorlandıklarını söyleyen Nergis, temmuz ayından bu yana gözaltına alınan parti üyelerinin sayısının 300’ü geçtiğini ve 146’sının tutuklandığını belirtti. Tüm basın emekçilerinin ve kamuoyunun konuya duyarlı olmasını beklediğini vurgulayan Nergis, hakim ve savcıları da AKP’nin istekleri doğrultusunda değil yasalara göre adil davranmaya davet etti.

Basın toplantısında tutsakların aileleri de söz aldılar. Tutsakların yaşadıkları sorunları kendilerine aktardıklarını belirten aileler, herkesi konuyla ilgili duyarlılık göstermeye çağırdı.

HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Şarklı tarafından okunan basın metni şöyle:

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP’nin tüm devlet birimlerinde değişiklik ve ihraçlar yaparak, devlet kurumlarını yargı da dahil siyasallaştırarak, partimize dönük baskıları artırarak kendini referanduma hazırlamaya çalışıyor.

AKP topyekûn tutuklama furyasına başladı. Özelde eş genel başkanlarımız ve milletvekillerimiz, PM üyelerimiz, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri ile partimizin il ve ilçe yöneticileri tutuklandı.

Antalya’da 10 aydan beridir partimizin üyeleri ile il ve ilçe yönetim kurulu üyelerine yönelik mahallelerde yaşanan ev baskınları son olarak Döşemealtı ilçe yöneticisi Murat Altundağ ve üniversite öğrencilerinin de gözaltı ve tutuklanmaları ile sayı 300 ü buldu.

Gözaltına alındıktan sonra çok hukuksuz bir şekilde kötü muamele ve psikolojik baskıya maruz kalarak eziyet edilmektedir. Adalet Bakanlığına çağrımızdır. Başta cezaevlerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi, keyfi uygulamalar baskı psikolojisine dayalı savaş politikalarının ne partimiz ne de halkımıza yapılmasının kabul edilecek bir yanı yoktur.

Değerli basın emekçileri,

Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde kitap, gazete ve notlara el konulmuş, kadın koğuşunda tutsaklara boya vb. malzemeler verilip koğuşlarını kendilerinin boyamaları dayatılmıştır. Koşullar her geçen gün tutsaklar aleyhine değişmekte, tüm kazanılmış haklar gasp edilmeye çalışılmaktadır.  Yaşanan hak ihlallerinin bir an önce son bulmasını istiyoruz.

28.02.2017 tarihinde aileler cezaevine gitmişler, ancak tutsaklarla görüşememişlerdir. Bu durum aileleri ve bizleri endişelendirmektedir.

Değerli basın emekçileri,

Daha önceden Antalya Döşemealtı L tipi cezaevinde yapılan saldırılara benzeri bir olay gelişirse bunun sorumlusunun cezaevi sorumlusu, cezaevi yönetimi, Adalet Bakanı ve AKP hükümeti olduğunu belirtmiştik, aynı durum hala geçerlidir.

Çağrımızdır, cezaevlerinde yaşam koşulları düzeltilmeli, tutsakların hakları iade edilmelidir.

HDP Antalya İl Örgütü olarak bu durumun takipçisi olacağımızı tekrar ifade ediyoruz.

Cezaevlerinde tutsaklar üzerindeki baskılara son verilmelidir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler