HDP aday listesini YSK'ye teslim etti, il il aday listesi açıklandı

HDP, milletvekilliği aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti. YSK'den ayrılmadan önce HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, kısa bir açıklama yaptı. Bilgen, " Kadın temsiliyetinin bugüne kadar en yüksek olduğu parlamentodaki partimiz bugün de aday listesinde yine eşit temsiliyetini esas almıştır. " dedi.

HDP aday listesini YSK'ye teslim etti, il il aday listesi açıklandı

HDP milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etti. 

HDP, milletvekilliği aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti. YSK'den ayrılmadan önce HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, kısa bir açıklama yaptı. Bilgen, şunları söyledi: "24 Haziran seçimleri için listemizi tam olarak teslim ettik. Kadın temsiliyetinin bugüne kadar en yüksek olduğu parlamentodaki partimiz bugün de aday listesinde yine eşit temsiliyetini esas almıştır. Engelli temsili, mağdur yakınlarının temsili, KHK'liler ve genç temsilinde de Türkiye siyasetine, demokrasisine örnek olacak bir listeyle halkımızın karşısına çıkacağız. 
 
Bütün engellemelere, zorluklara, OHAL koşullarında seçimlere gidiliyor olmalarına rağmen ve özel olarak da HDP'ye yönelik baskılara, tutuklamalara rağmen Türkiye'nin sorunlarının demokrasi içerisinde ve demokrasi mücadelesiyle çözülmesi gerektiği konusundaki kararlılığımızı ifade etmek istiyoruz. 
 
Türkiye'deki bütün mağdur kesimlerin ve toplumsal muhalefetin parlamentoda en geniş biçimde temsilini hedefleyen bir listeyle halkımızın önüne çıkacağız. Başarılar diliyoruz, eşit ve özgür bir seçim olmasını diliyoruz."

 
HDP’nin il il milletvekili aday listesi şöyle: 
 
Adana
 
1- Tülay Hatimoğulları
2- Kemal Peköz
 
Adıyaman

 
1- Hasan Basri Yorulmaz
 
Afyonkarahisar
 
1- Nevin Aytekin
 
Ağrı


1- Bedran Öztürk
2- Dirayet Dilan Taşdemir
3- Dalha Kaya
4- Keziban Dumlu
 
Amasya
 
1- Hamza Yılmaz
 
Ankara 1. Bölge
 
1- Filiz Kerestecioğlu Demir
 
2- Eşref Kiraz
 
Ankara 2. Bölge
 
1- Nuray Türkmen Canlı
 
Ankara 3. Bölge
 
1- Veli Saçılık
 
Antalya
 
1- Kemal Bülbül
2- Deniz Yıldırım
 
Artvin
 
1- Recep Demirci
 
Aydın
 
1- Ferhat Tunç Yoslun
 
Balıkesir
 
1- Nesibe Yöyler
 
Bilecik
 
1- Fehmi Korkmaz
 
Bingöl

 
1- Erdal Aydemir
2- Nihat Aksoy
3- Gülistan Azak
 
Bitlis
 
1- Mahmut Celadet Gaydalı
2- Zahit Mutlu
3- Sevda Tabak Yamaç 
 
Bolu
 
1- Kenan Balta
 
Burdur
 

1- Bekir Çiçek
 
Bursa 1. Bölge
 
1- Yüksel Akgün
 
Bursa 2. Bölge
 
1- Mehmet Emin Adıyaman
 
Çanakkale
 
1- Bülent Köreği
 
Çankırı
 
1- Nazlı Çoban
 
Çorum
 
1- Bektaş İlhan Eke
 
Denizli
 
1- Şerife Yıldırım
 
Diyarbakır
 
1- Adnan Selçuk Mızraklı
2- Salihe Aydeniz
3- İmam Taşçıer
4- Remziye Tosun
5- Hişyar Özsoy
6- Semra Güzel 
7- Garo Paylan
8- Dersim Dağ
9- Musa Farisoğulları
10- Abdurrahim Durmuş 
11- Mehmet Temizyüz
12- Ferda Fahrioğlu Akın
 
Edirne
 
1- Murat Amil
 
Elazığ

 
1- Cevdet Konak 
2- Selma Metin
 
Erzincan
 
1- Pınar Aytekin Özgüç
 
Erzurum
 
1- Mehmet Kasım Fırat
2- Zeliha Dündar
 
Eskişehir
 
1- Hüseyin Demir
2- Nurten Özer Uluçelebi
 
Gaziantep
 
1- Mahmut Toğrul
2- Bedriye Yorgun
3- Mehmet Karayılan 
 
Giresun
 
1- Halil Karavelioğlu
 
Gümüşhane
 
1- Seyit Kartal
 
Hakkari
 
1- Leyla Güven
2- Sait Dere
3- Özgür Zeydanoğlu
 
Hatay
 
1- Barış Atay Mengüllüoğlu
 
Isparta


1- Mevlüt Sabuncu
2- Celal Çiçek
 
Mersin
 
1- Fatma Kurtulan
2- Rıdvan Turan
3- Atillah Güney
 
İstanbul 1. Bölge
 
1- Pervin Buldan
2- Musa Piroğlu
3- Erkan Baş 
4- Erol Katırcıoğlu
5- Sema uçar
 
İstanbul 2. Bölge
 
1- Ahmet Şık
2- Oya Ersoy
3- Hüda Kaya
4- Mustafa Avcı
5- Tülay Korkutan
 
İstanbul 3. Bölge
 
1- Turgut Öker
2- Dilşat Canbaz Kaya
3- Hakkı Saruhan Oluç
4- Ali Kenanoğlu
 
İzmir 1. Bölge
 
1- Serpil Kemalbay Pekgözegü
2- Nurettin Turğay
3- Yalçın Yanık
4- Rahime Turan
5- Hüseyin çağlar
 
İzmir 2. Bölge
 
1- Murat Çepni
2- İdil Uğurlu
3- Ayşe Yılmaz
3- Mehmet Aker
4- Cemile Aydın
 
Kars
 
1- Ayhan Bilgen
2- Arzu Muco
3- Bişar Abdi Alinak
 
Kastamonu
 
1- Hüseyin Gökoğlu
 
Kayseri
 
1- Kadri Erener
2- Eylem Cengiz
 
Kırklareli
 
1- Diren Cevahir Şen
 
Kırşehir
 
1- Gökhan Akın
2- Heliz Abı
 
Kocaeli
 
1- Ömer Faruk Gergerlioğlu
2- Fatma Yıldırım
3- Kureyş Bilgiç
4- Yasemin Üçer
 
Konya
 
1- Bülent Kılıç
2- Berna Çelik
3- Eylül Yaylacı
4- Gıyasettin Almaz
5- Jiyan Huri Yalçın
6- Ramazan Ot
7- Bahar Ekinci
 
Kütahya


1- Abdurrahman Adıyaman
 
Malatya
 
1- Mehmet Tuncel
2- Jiyan Taş
3- Kemal Gedik
4- Fatma Alataş
5- Hüseyin Kılınç
6- Sinan Öztürk
 
Manisa
 
1- Lezgin Botan
2- Birgül Sağsöz
3- Adnan Mankan
4- Hasret Aslan
5- Cevdet Yıldız
6- Bayram Sönmez
7- Abiddin Padak
8- Nihat Yıldırım
9- İhsan Çaça
10- Veysi Durgut
 
Kahramanmaraş
 
1- Hüseyin Bakır
2- Meryem Yıldız
3- Rauf Tepe
4- Sevgi Borak
5- Şahin Şanci
6- Tülay Kılınç Deniz
7- İnanç Yıldız
8- Recep Kaya
 
Mardin
 
1- Mithat Sancar
2- Pero Dündar
3- Tuma Çelik
4- Ebrü Günay
5- Gülbin Şahin Dağhan
6- Dilaver İnal
 
Muğla
 
1- Sultan Özcan
2- Hüsran Belgin Koç
3- Yılmaz Yüksel
4- Ebru Demir
5- Kemal Koç
6- Sebahat Fırat
7- Abdullah İpekli
 
Muş
 
1- Gülistan Kılıç Koçyiğit
2- Mensur Işık
3- Şevin Coşkun
4- Adnan Topçu
 
Nevşehir
 
1- İrfan Turan
2- Bedrettin Eser
3- Kevser Yalçın
 
Niğde
 
1- Mehmet Salih İtah
2- İbrahim Avşar
3- Ümran Baturay
 
Ordu


1- Mesut Bilgi
2- Bayram Kuşman
3- Ruken Kayaalp
4- Şevder Yandı
5- Çetin Kaplan
6- Tahsin Timur
 
Rize
 
1- Necmettin Durmuş
2- Köna Hazar Özsoy
3- Sevgi Evren Köroğlu
 
Sakarya
 
1- Çiçek Arıç
2- Hividar Tangüner
3- Hüseyin Kaya
4- Gaye Çalışkan
5- Kemal Fktaş
6- Derya Bingöl
7- Haydar Erol
 
Samsun
 
1- Mediha Oya Yağcı
2- Celal Kocabıyık
3- Efraim Vayiç
4- Ali Dursun Kurt
5- Fikri Yolaydın
6- Kubilay Öztürk
7- Cemil Aksu
8- Sevda Özbek Yakut
9- Yusuf Kır
 
Siirt
 
1- Meral Danış Beştaş
2- Sıdık Taş
 
Sinop
 
1- Ayşegül Kafkas
2- Sefa Öztürk
 
Sivas
 
1- Salim Kaplan
2- Feray Mertoğlu
3- Hüseyin Eriş
4- Gurbet Demirhan
5- Erhan Gövercin
6- Halime Tunç
7- Tekin Çatalkaya
 
Tokat
 
1- Erdal Bektaş
2- Rana Rende
3- Namet Ertoğan
4- Muhammet Veysel Yıldız
5- Servet Yüksel
 
Trabzon
 
1- Hüseyin Taka
2- Ahmet Hazar Dilaver
3- Kader Uzun Madenkuyu
4- Nurettin Karadeniz
5- Güven Atabay
6- Dursun Ali Kurt
 
Tunceli
 
1- Alican Önlü
2- Meral Hanbayat Yeşil
 
Şanlıurfa
 
1- Nimetullah Erdoğmuş
2- Ayşe Sürücü
3- Nusrettin Maçin
4- Ömer Öcalan
5- Aliye Kızıldamar
6- İsmail Kaplan
7- Roza Yazmacı
8- Yusuf Yetim
9- Songül Arpa
10- Orhan Özkan
11- Elif Rojda Talar
12- Celaledin Erkmen
13- Meral Balter
14- Bişar Tüysüz
 
Uşak
 
1- Süleyman Sözkesen
2- Şükran Sarı
3- Memet Latif Yıldırım
 
Van
 
1- Sezai Temelli
2- Bedia Özgökçe Ertan
3- Murat Sarısaç
4- Muazzez Orhan
5- Tayip Temel
6- Cengiz Çiçek
7- Mukaddes Karakoç
8- Asuman Yelmazer
 
Yozgat

 
1- Yusuf Aran
2- Mehmet Şirin Erez
3- Deniz Öztürk
4- Cem Eren Aslan
 
Zonguldak
 
1- Mehmet Zeki Salmanoğlu
2- Bedirhan Güneş
3- Asya Gezer
4- Fevzi Kaya
 
Aksaray
 
1- Seyit Mehmet Keskin
2- Cihan Yılmaz
3- Şükran Acar
4- Ahmet Demir
 
Bayburt
 
1- Şemsettin Takva
 
Karaman
 
1- Cemil Yalçın
2- Ayşe Durunesil
3- Remzi Gökdağ
 
Kırıkkale
 
1- Doğan Anğay
2- Rıfat Roni
3- Tekyeddin Aktaş
 
Batman
 
1- İdris Baluken
2- Feleknas Uca
3- Necdet İpekyüz
4- Ayşe Acar Başaran
5- Şükrü Baytar
 
Şırnak
 
1- Abdullah Güngen
2- Leyla Birlik
3- Hüseyin Kaçmaz
4- Nuran İmir
 
Bartın
 
1- Yılmaz Topaloğlu
2- Şayeste Salmanoğlu
 
Ardahan
 
1- Taşkın Aktaş
2- Yaşar Kaya
 
Iğdır
 
1- Habip Eksik
2- Kıznaz Türkeli
 
Yalova

 
1- Ali Fuat Hatip
2- Hediye Polat
3- Abdurrazak Ekinci
 
Karabük
 
1- Ensar Topal
2- Mustafa Özsoy
3- Derya Göçtürk
 
Kilis
 
1- Kasım Kısa
2- Ezel Aydın
 
Osmaniye
 
1- Ahmet Eken
2- Müslüm Çağan
3- Derya Turhan
4- Celal Eker
 
Düzce
 
1- Yahya Macit 
2- Sema Güneş
3- Mehmet Şerif Orgun

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler