HDK Almanya Kuruluş Kongresini gerçekleşti

Frankfurt kentinde, HDK Almanya Kuruluş Kongresini gerçekleştirdi, Eş sözcülüğe ise Elif Sonzamancı ve Ali Mitil seçildi. HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Kürkçü kongreye katılarak son süreçteki gelişmeleri de değerlendiren bir konuşma yaptı.

HDK Almanya Kuruluş Kongresini gerçekleşti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya, Kuruluş Kongresi’ni Frankfurt kentinde DGB Haus’da düzenledi. 350’yi aşkın delege ve 100 civarında misafirin katılımıyla düzenlenen kongrenin açılışını, HDK Almanya geçici Eş Sözcüleri Fatoş Göksungur ve Ali Mitil yaptı. Saygı duruşunun ardından Baki Doğan, Elif Sonzamancı, Yüksel Koç, Naime Erdem Başaran ve Hüseyin Şenol’un divana seçilmesiyle kongre gündemlerinin görüşülmesine geçildi.

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü’nün konuşmasıyla başlayan siayasal durum değerlendirmesi, HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu adına yapılan konuşmayla devam etti. HDK-Almanya Girişim Koordinasyonu faaliyet raporunun okunmasının ardından, HDK-Almanya örgütlenmesi ve hedefleri üzerine tartışma yürütüldü. Diğer gündemlerin tamamlanmasının ardından HDK-Almanya Eş Sözcüleri, Meclisi ve  Yürütme Kurulu seçildi.

HDK Almanya kongresi kuruluş çalışmaları uzun zamandır devam eden HDK Avrupa açısından önemli bir başlangıç oldu.  Avrupa’da örgütlenme çalışmalarını yoğunlaştıran Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A)’nın ilk ülke kongresi olan HDK Almanya, pek çok şehirde gerçekleştirilen yerel kongrelerin ardından toplandı.

Kuruluş Kongresi “Demokratik toplum, barış içinde özgür ve eşit bir yaşam”, “Birleşen halklar yenilmez! Avrupa’da da birleşiyoruz!” şiarlarıyla gerçekleştirildi. Kongreye yüzlerce HDK kent meclis üyeleri ve delegelerinin yanısıra, çok sayıda konuk da davetli olarak katıldı.

HDK Avrupa’nın kuruluşu açısından önem taşıyan ve Avrupa’daki ilk ülke kuruluş kongresi olan HDK Almanya Kuruluş Kongresi’ne, HDK Türkiye Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü de katıldı. Kürkçü yaptığı konuşmada AKP hükümetinin ülkeyi bölgeyi savaşa ve faşizme sürükleyen tutumunu eleştirerek birlikte mücadelenin önemine dikkat çekti.

Ertesi gün iş günü olmasına rağmen, yüzlerce kilometre yol katederek Almanya’nın dört bir yanından gelen delege ve konuklarla toplanan kongre, akşam saat 19.00’da sona erdi.

HDK Almanya Kuruluş Kongresini gerçekleşti

HDK Avrupa İlmek ilmek örülüyor

Uzun süredir kuruluş faaliyetlerini sürdüren HDK-A tüm Avrupa’da ülke ve kent meclisleri kuruyor, ilmek ilmek örgütlenme ağını genişletiyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında kuruluş çalışmaları için tartışmaları başlayan HDK Avrupa, geçtiğimiz Şubat ayından itibaren ise düzenli olarak hem koordinasyon hem de halk toplantılarıyla, ülke ve şehirlerde kuruluş çalışmalarını genişletiyor.

Avrupa’da bir çok kentte olduğu gibi, Almanya’da da çok sayıda kent kongresi gerçekleştirilerek, meclis ve yürütme kurulları seçildi.

Kürkçü Avrupa’daki mücadelenin önemine değindi

HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de kongreye katıldı. Kürkçü, “HDK burada Kürdistan ve Türkiye’yle Avrupa arasında oluşan bir köprü olacaktır. Siyasi, kültürel açıdan Avrupa’da bu ihtiyaç var” dedi.
Kürkçü, kongreye katılanlara şöyle hitap etti:

“Sizlerin burada en büyük görevi, Sermayenin ve egemenlerin saldırılarına karşı Avrupa halklarının gözünü açmaktır. Sizden beklenilen, Ortadoğu’daki gelişmelere karşı Avrupalı demokrasi güçleriyle birlikte verdiğimiz mücadeleye paralel olarak Avrupa’daki sınıf mücadelesine, göçmenlerin mücadelesine de ortak yanıtlar vermenizdir. Siyasi verimi ve sonuçları Ortadoğu sınırlarını da içeren yeni bir Uluslararası birlik oluşturma hedefine, geniş kapsamda özgürlük mücadelesine dahil olmalıyız.

HDP’nin genel kurul ve komisyon çalışmalarına katılmama kararına da değinen Kürkçü, bunun tarihi bir karar olduğunu ve ortak hareket edilmesi için fırsat sunduğunu kaydetti. Tutuklanan eş genel başkan ve vekillerin derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Kürkçü, “Bu insanların içeride yatması, Türkiye’de Nazi diktatörlüğünün geliştiğini gösteriyor. Bunlar devam ederse başka ülkeler de Tayyip Erdoğan’dan esinlenebilir, ‘biz de yapabiliriz’ iddiasını güçlendirir. HDP vekilleri şahsında Avrupa demokrasisi Türkiye’de test ediliyor. Avrupa demokrasisi biçimsel kalmaya devam ettikçe, gericilik tahakküm etmeye açıktır” diye konuştu.

Kitle tarafından coşkuyla ve sık sık alkışlanan Kürkçü, konuşmasında, HDK-A’nın “Avrupa sorunlarına” da ağırlık vermesi gerektiğinin  altını özellikle çizdi.

HDK Almanya Kuruluş Kongresini gerçekleşti

Koç: Herkese ulaşalım

HDK-Avrupa Eş Sözcüsü ve KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç da “Avrupa’da yaşayan 6 milyon Kürdistanlı ve dostları var. Bizler  HDK projesiyle birlikte bu kitlelerin hepsine ulaşmayı düşünüyoruz. Bunun için burada bulunan delegeler kendi bulundukları yerlerde mutlaka herkese ulaşmalılar. Bizler umutluyuz, güçlüyüz ve kazanacağız. Ne kadar ortak çalışma yaparsak o kadar Avrupa’da güçlü oluruz” dedi.

Kobanê’den kongreye gelen bir heyet adına konuşan Abdil Kobani de IŞİD’e karşı elde edilen zafere değindi. Kobani, “Bizleri yalnız bırakmadınız ve Kobanê için yaptığınız çalışmaları biliyor ve minnettarız“ dedi.

Mitil: Her alanda mücadele devam

HDK Almanya’nın faaliyet raporunu sunan Eş Sözcü Ali Mitil „Kuruluş faaliyetlerimiz sürdürürken, her alanda mücadele vermeye de çalıştık“ diyerek, Türkiye Halklarıyla dayanışma eyleminden, Avrupa’daki TTIP eylemlerine kadar her alanda aktif omaya çalıştıklarını belirtti. Kuruluş çalışmaları sırasında çok sayıda söyleşi ve halk toplantıları örgütlediklerini belirterek „HDK’yi anlatmaya çalıştık“ dedi. Bu güne kadar 7 kentin kongresini gerçekleştirdiğini belirten Mitil „15-20 şehirde daha aktif kongre çalışmaları sürüyor“ dedi.

Kongreye Kürdistan İslam Kongresi, Fransa HDK, Nor Zartonk, SYKP, YJK-E, Kürdistan Komünist Partisi, Almanya Süryani Federasyonu, Sol Parti, Frankfurt Haziran Hareketi de mesaj gönderdi.

Seçimlere yoğun ilgi

Kongrede, yarısı Kadın 90 kişi Almanya Meclisi’ne seçilirken, meclis içerisinden de 15 kişilik yürütme kurulu seçildi. Yürütme kurulu şu isimlerden oluşuyor: Duygu Yıldız, Zeynep Diren, Dilek Satılmış, Mehtap Erol, Naime Erdem Başaran, Aynur Karakaya, Leman Stehn, sevim Uluçay, Aynur Gül, Kemal Kıran, Mehmet Şakar, Mehmet Emin Yıldız, Murat Bal, Erkin Erdoğan ve Hasan Onka.

Ali Mitil ve Elif Sonzamancı da oy birliğiyle eş başkanlığa seçildiler.

Kongreye gelen HDK Almanya bileşenlerden bazıları şunlardı: NAV-DEM, SYKP, AGİF, SKB, FİDEF, Yeşiller – Sol gelecek, FEDA, Maraş Girişimi, Koçgiri İnisiyatifi, Karakoçanlılar İnisiyatifi, Dersim İnşa Cemiyeti, Asuri – Süryani Topluluğu, Ermeni Topluluğu, Karacikliler İnisiyatifi, Tikililer İnisiyatifi, Devrimci Laz Platformu, Ezidiler Federasyonu, YJK-E, Kürdistan İslam Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Avrupa Sürgünler Meclisi, Avrupa Kareliler Derneği – AVKAR, Dersim 38 – Soykırım Karşıtı Derneği, Platforma Kurden Anatolia Navin, Soykırım Karşıtları Derneği, Nor Zartonk… (Avrupaforum)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler