HDK: 33 düş yolcusunun düşlerini gerçekleştireceğiz!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Suruç katliamının 2. yılı dolayısıyla açıklama yaptı. Açıklamada, "Katliamın siyasi sorumlusu AKP'dir. 33 düş yolcumuzun düşlerini hep birlikte gerçekleştireceğiz" denildi.

HDK: 33 düş yolcusunun düşlerini gerçekleştireceğiz!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Suruç katliamının ikinci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayımladı.

Kobaneli çocuklara oyuncak götüren Gezi'nin çocuklarının 20 Temmuz'da bombalarla katledildiğini anımsatan HDK, katliamın siyasi sorumluluğunun AKP'ye ait olduğu belirtti.

HDK, AKP'nin bu katliamı engellemediği gibi katliamın gerçekleşmesine zemin sunduğunu kaydetti. AKP'nin IŞİD zihniyeti ile olan yakınlığının bu katliamın gerçekleştirilmesinin yolunu açtığını belirten HDK, "Bu katliam aynı zamanda barış umutlarını, halklarımızın birlikte yaşama isteğini ve birleşik mücadelesini hedeflemiştir. Suruç katliamı Gezi'de başlayan 7 Haziran seçimlerinde elde edilen birleşik demokratik başarıdan ürken saray faşizminin intikam saldırısıydı. Gezi'den Kobane'ye uzanan kardeşlik ve dayanışma köprüsünü havaya uçurmayı hedeflemişti. Saray, bu katliamla demokratik barış arayışına karşı halklarımıza yöneltilen savaşı yeniden başlatmak için gerekçe haline getirdi" ifadelerini kullandı.

Suruç'tan sonra Ankara katliamının yaşandığını anımsatan HDK, "Bu katliamın sorumluları 1 Kasım seçimlerine giderken 'Bize 400 vekil vermezseniz kaos çıkar' diyen siyasi anlayıştır" dedi.

Suruç için adalet, herkes için adalettir

Suruç katliamının davasının göstermelik olduğuna dikkat çeken HDK, Suruç için adalet arayışın herkes için adalet arayışı olduğunu ifade etti. HDK, şöyle devam etti:

"Suruç katliamının hesabı sorulmazsa diğer katliamların hesabı sorulamaz. Suruç katliamının 2. yılında birlikte ve yan yana yürüdüğümüz 33 düş yolcusunu saygıyla anıyoruz. Katliamı gerçekleştirenleri lanetliyoruz. 33 düş yolcusunun anılarını, özgürlük tutkularını, haklarımızın ortak ve birleşik geleceğini, birlikte eşit koşullarda yaşama isteğini, 'yeni yaşamı' bu topraklarda gerçekleştirilecektir."

Etiketler: HDK, Suruç Katliamı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler