'Hayır' diyeceğini açıklayan HDP'ye operasyon: 5 günde 518 gözaltı

Referandum öncesinde başlayan HDP ve bileşenlerine yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Son 5 günde gerçekleşen operasyonlarda yüzlerce kişi gözaltına alındı.

'Hayır' diyeceğini açıklayan HDP'ye operasyon: 5 günde 518 gözaltı

16 Nisan’da gerçekleşecek referandum öncesinde ülke genelinde 'hayır' diyeceğini açıklayan ve kampanya çalışmalarına başlayan HDP ve bileşenlerine dönük operasyonlar devam ediyor. Sadece son 5 günde ülke genelinde gerçekleşen ve bugün itibariyle devam eden operasyonlarda yüzlerce HDP’li gözaltına alındı ve tutuklandı. 

8 Şubat’tan itibaren yapılan operasyonlar şöyle gerçekleşti:

8 Şubat Çarşamba günü Ankara, Hakkari, İzmir ve Van’da yapılan operasyonlarda onlarca gözaltı gerçekleştirildi.

İzmir'in Menemen ilçesinde sabah erken saatlerde çok sayıda eve polis baskın yaptı. Baskınlarda Azad İlhan ve B.D. olan çocuk ile birlikte 9 kişi gözaltına alındı.

Van’da 5 Şubat’ta gözaltına alınan, Kürtçe yayın yapan Rojeva Medya ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerini dağıtımcısı Osman İnal, savcılık tarafından “örgüte üye olmak” iddiası ve tutuklama talebiyle gönderildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yeni seçilen HDP İlçe Eş Başkanı Nurcan Yaşar, DBP Esendere Belde Eş Başkanı Mehmet Çapraz ile Behiye Baki adlı kişi evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındı.

Ankara'nın Yüksel Caddesi'nde Dev-Lis üyesi 4 öğrenci, "Ne yaparsanız yapın, Başkanlığa liselerden de Hayır" yazılı pankart açtı. 'Tek adam' rejimine karşı slogan atan gençler, daha sonra oturma eylemine başladı. Polis, saldırarak öğrencileri gözaltına aldı ve Çankaya Polis Müdürlüğü'ne götürdü.

9 Şubat

9 Şubat Perşembe günü, İstanbul'da farklı ilçelerde yapılan ev baskınlarında en az 58 HDP ve DBP’li gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen ev baskınları, özel harekat polisleri eşliğinde yapılırken, gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürüldü.

10 Şubat

10 Şubat Cuma günü, Mersin'de sabah saatlerinde aralarında kayyum atanan Akdeniz Belediyesi çalışanları, HDP ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan GÖÇ-DER ve Mersin Din Adamları Derneği (MEDİA-DER) üyelerinin evlerine operasyon düzenlendi. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Elazığ’ın Karakoçan ve Kovancılar ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticilerinin de olduğu en az 13 kişi gözaltına alındı.

Aynı gün, Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü Belde Belediye Başkanı DBP’li Abdulgaffur Rüzgar tutuklandı.

11 Şubat

11 Şubat Cumartesi günü siyasi soykırım operasyonları devam etti. Hakkari, Mersin ve Diyarbakır’da 21 kişi gözaltına alındı, 6 kişi de tutuklandı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Fikret Turgut, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Eş Başkanı Ercan Sevmez, HDP İlçe Yöneticisi Aydın Koç, Şahabettin Sırma ve İmam İsa Bor, "Örgüte yardım ve yataklık" iddiasıyla tutuklama istemiyle çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Mersin’in Akdeniz, Mezitli, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde bulunan birçok eve eş zamanlı baskın düzenledi. Aralarında mahalle muhtarları, HDP ve kayyum atanan Akdeniz Belediyesi çalışanlarının da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yapılan ev baskınında bir kişi gözaltına alındı. Polis evde arama yaptıktan sonra evde bulunan 16 yaşında Cotkar Amara Yürek’i gözaltına aldı.

12 Şubat

12 Şubat Pazar günü yapılan operasyonlarda Ankara, İstanbul ve Tekirdağ'da SGDF üyelerinin, HDP Nusaybin İlçe eşbaşkanı Sidar Ayhan'ın da aralarında olduğu onlarca kişinin ve Mersin’de Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazetelerinin dağıtımcısı Aydın Aşır’ın evlerine baskın düzenlendi.

Baskınlarda SGDF üyesi ODTÜ öğrencisi Melis Çevik, Tekirdağ'da ailesinin evine yapılan baskında, İstanbul Güzeltepe'de de SGDF Eş Başkanı Okan Danacı ve Suruç gazilerinin evine baskın düzenlenirken, GBT kontrolü ve evde arama yapıldı. SGDF Üyesi Hünkar Genç'i soran polis, Genç evde olmadığı için gözaltına alamadı.

Ankara'da da HDP MYK Üyesi Berfum Çolak'ın evine baskın yapıldığı ve Çolak evde olmadığı için gözaltı olmadığı öğrenildi.

Mardin'de gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarında HDP Nusaybin İlçe eşbaşkanı Sidar Ayhan'ın da aralarında olduğu kişi gözaltına alındı. Kuruköy'de gözaltına alınan 10 kişinin isimleri öğrenilenemezken, gözaltına alınanlar arasında çocukların da olduğu kaydedildi.

13 Şubat’ta 350'ye yakın gözaltı

Bugün (13 Şubat) ülke genelinde HDP’ye dönük operasyonlarda aralarında HDP, DBP, HDK, TJA, Eğitim Sen, ESP ve SYKP üye ve yöneticilerinin bulunduğu 350'ye yakın kişi gözaltına alındı. Gece gerçekleşen ev baskınlarında İstanbul’da 70, İzmir’de 35, Bursa’da 38, Adana’da 26, Van’da 13, Adıyaman’da 4, Kocaeli’nde 9, Antep’te 8, Siirt’te 11, Bingöl’de 14, Dersim’de 3, Malatya’da 22, Urfa’da 28, Diyarbakır’da 16, Antalya 14, Ağrı’da 11, Mardin’de 20, Edirne’de 1 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da 70 gözaltı, 34 kişi için arama kararı

TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Hükümete yakın medya tarafından servis edilen haberlerde 70 kişinin gözaltına alındığı 34 kişi içinde yakalama kararı bulunduğu belirtildi. Alibeyköy'de polis Deniz Erden (40) isimli yurttaş polis tarafından ayağından vuruldu.

İzmir'de 35 gözaltı

İzmir’in Menemen, Menderes, Urla, Bayındır ve Torbalı ilçeleri ile kent merkezinde sabah saatlerinde 50 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi.

Evler didik didik arandıktan sonra adreslerde bulunan bilgisayar ve birçok eşyaya el konuldu. Operasyon sonrası aralarında SYKP, ESP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltılara Barış Bloku'nun yaptığı eylemler, kadın örgütlerinin kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirdiği eylem ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımların gerekçe gösterildiği öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şunlar:

SYKP il yöneticisi Furkan Ege, HDP Torbalı ilçe Eşbaşkanı Gülcan Kızıldağ, TJA aktivisti Maile Arıç, SDGF MYK üyesi Gözde Sivaslıoğlu, HDP üyeleri, Kamuran Çakırca, Hüsnü Koyuncu, Suphi Kahraman, Veysel Güven, Deniz Gül, Necmettin Ertaş, Ramazan Ceylan, Hüseyin Ünsal, İlyas Aras, Halit Polat, İhsan İpekli, Mehmet Kodaman.

Gözaltına alınanlar sağlık kontrollünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Bursa’da operasyon: 38 gözaltı

Sabah saatlerinde Bursa’da gerçekleşen polis operasyonunda 38 kişi evleri basılarak gözaltına alındı. SYKP Bursa İl Eşbaşkanı Ayhan Genç’in de evinin basıldığı öğrenildi.

Adana'da çok sayıda gözaltı

Adana'da da sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Evlerde yapılan aramaların ardından HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz ve HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Suzan Kılıç'ın da olduğu çok sayıda HDP'li gözaltına alındı.

Gözaltına alınan HDP'liler, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Antep'te operasyon

Gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi olan Antep'te de ilçelerde sabaha karşı eş zamanlı operasyon yapıldı. HDP yöneticilerinin evlerinde yapılan aramaların ardından aralarında HDP eski İl Eşbaşkanı Atiye Okay ile parti üyeleri Abudurahman Kartal, Diyar Kazak, Ahmet Satilmiş, Talat Yilmazsoy ve Eyup Şahman gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilmezken, gözaltı sayısının daha fazla olduğu belirtildi.

Van'da 11 kişi gözaltına alındı

Bu sabah Van’ın merkez İpekyolu ile Tuşba İlçesi'ndeki birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenledi ve ‘PKK adına faaliyet yürüttükleri’ suçlamasıyla 11 kişi gözaltına alındı.

Malatya’da HDP ve DBP üyelerine ev baskını

Malatya’da sabah saatlerinde eş zamanlı olarak yapılan operasyonla DBP il yöneticisi Beyaz Adıyaman, HDP il yöneticileri Behçet Tunç, HDP Akçadağ ilçe yöneticisi Süleyman Aktaş ile HDP üyeleri Suna Gedik, Besime Cebe ve Hayri İnan’ın da aralarında bulunduğu 22 kişi evlerinde arama yapılarak göz altına alıntı. Gözaltına alınanlar Malatya Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Bingöl’de 14 gözaltı

Bingöl ve ilçelerinde sabah saatlerinde eşzamanlı yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Ev aramalarının ardından haklarında gözaltı kararı bulunan DBP PM Üyesi Adnan Sarı, Bingöl Belediyesi DBP'li Encümeni Cihat Yıldırım, İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, DBP eski İl Başkanı Niyazi Azak, HDP milletvekili adayı Hilal Çakabay, DBP'li İlhan Çakabay, Özkan Kılıç, Orhan Kemali Erboğa, Edip Kaynar ile Selim Baluken gözaltına alındı.

Solhan ilçesinde Metin Çelik, Karlıova ilçesinde ise Muhammed Hamdioğlu, Ceblis Karabağ, Halit Karabağ adlı yurttaşlar gözaltına alındı.

Dosyanın içeri hakkında bilgi edinilemedi.

Dersim’de 3 gözaltı

Dersim’de yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il eski eşbaşkanı Gülseven Yıldız, eski yöneticisi Necla Kılıç gözaltına alınırken, Nazimiye ilçesinde ise DBP’li encümen Selvi Güneri sabah saatlerinde yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Siirt’te çok sayıda gözaltı

Siirt merkezde de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda KURDÎ-DER Şube Başkanı Eyüp Ongur, KURDÎ-DER Yöneticisi Vedat Nas, DİSK Genel İş Temsilcisi Halit Kaçar, MKM çalışanı Abdullah Yorulmaz, DBP Kurtalan İlçe Yöneticisi Ali İhsan Eviz, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Zübeyir Yoltay, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Nadire Uçar, HDP Kurtalan İlçe Eşbaşkanı Esmer Baran ile Uğur Eren, Şükrü Bark ve Halil Timurtaş isimli yurttaşlar.

Operasyonun gerekçesi öğrenilemezken, gözaltına alınanlar sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Hakkari'de 5 kişi gözaltına alındı

Hakkari'de de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Yapılan aramaları ardından HDP İl Eşbaşkanı Sefer Berk, DBP eski PM Üyesi Mehmet Sıddık Akış, Belediye eski Başkan Yardımcısı Mikail Erdal, Arafat Özek ve Sevda Gündüz gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, İl Emniyet Müdürlüğü götürüldü.

Mersin’de çok sayıda gözaltı

Mersin’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Aralarında HDP’liler ile kayyum atanan Akdeniz Belediye çalışanlarının yanı sıra mahalle muhtarlarının da olduğu öğrenilirken, 2 Şubat’tan bu yana gözaltına alınanların sayısının 60’ın üzerine çıktığı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre gözaltına alınanlara “KCK faaliyetlerinde bulunma” suçlaması yöneltilirken, gözaltına alınanlar arasında Akdeniz Belediyesi çalışanı Uğur Deniz ve kardeşi Maşallah Deniz’in ismi öğrenildi.

Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü ve Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

Antalya sosyal medya operasyonu

Antalya’da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kocaeli ve Edirne'de gözaltı

Kocaeli'de sabah saatlerinde evlere yapılan baskınlarda kent merkezinde 2, Dilovası'dan ise 7 HDP'li gözaltına alındı.

Edirne'de ise 1 kişi gözaltına alındı.

Urfa ‘da 28 gözaltı

Urfa'da da aynı gerekçe ile kent merkezi ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda 28 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Mehmet Toprak, Serdar Fırathan, İbrahim Halil Şeker, İslim Demir, Behçet Öcalan, Hasan Demir. Viranşehir ilçesinden Emine Çetiner, Aziz İnan ve Mehmet Nezir Vural.

Diyarbakır'da 16 gözaltı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde sabah erken saatlerde Kazancılar (Heciya Kurda) köyüne düzenlenen ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DBP eski yöneticilerinin de bulunduğu öğrenildi. Gözaltı gerekçesi bilinmeyen 16 kişi, İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Batman'da DBP yöneticisi gözaltına alındı

Batman'da ise, DBP İl Yöneticisi Ramazan Acet, sabah saatlerinde evine yapılan baskında gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

HDP ve bileşenlerine dönük operasyonlarda gözaltına alınan ve tutuklananların sayısı, HDP yöneticilerinden alınmıştır. Gözaltı sayılarında yer yer farklılıklar gözlemlenebilir.

Etiketler: HDP, Operasyon, Referandum, hayır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler