Hatip Dicle: Sandığa giderken Cizre, Sur, Nusaybin ve diri diri yakılan insanlar unutulmamalı

İsviçre’deki Newroz'da konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, “Erdoğan’ın Dehaklaşma hırsına karşı herkes sandığa gitmeli” çağrısında bulundu. İsviçre Milletvekili Ursula Schneider Schüttel de, "Kürtler IŞİD’e karşı savaşırken Erdoğan da Suriye ve Türkiye’de Kürtlere savaş açtı" dedi.

Hatip Dicle: Sandığa giderken Cizre, Sur, Nusaybin ve diri diri yakılan insanlar unutulmamalı

İsviçre’nin Friebourg kentinde bulunan Forum Friebourg Salonu’nda Newroz etkinliği düzenlendi. On binlerin katıldığı etkinliğe, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, İsviçre Federal Parlamento Yeşiller Grup Başkanı Balthasar Glaettli, Sosyalist Parti Milletvekili Ursula Schneider Schüttel, Solidarité adına Chloé Bapst ve Dimitri Paratte ile Kürt dostu Prof. Dr. Franco Cavalli de katılarak birer konuşma yaptı. Aralarında İsviçre Konfederasyon Başkanı Doris Leuthard, Fribourg Kanton Bakanı Marie Garnier’in yanı sıra Fribourg Belediye Başkanı Thierry Steiert’in de bulunduğu 25 İsviçreli siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de birer mesaj göndererek Newroz’u kutladı.

Solidarité adına konuşan Chloé Bapst, Kürt sorunun demokratik çözümü için PKK Lideri Abdullah Öcalan başta olmak üzere bütün politik tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Türkiye’de 16 Nisan’da gidilecek referanduma değinen Bapst, Erdoğan’ın kurmak istediği dikta rejimine karşı herkesin omuz omuza vermesini istedi.

‘Kobane’yi yeniden inşa edeceğiz’

Kobane’yi Yeniden İnşa Komitesi içerisinde yer alan Kürt dostu Prof. Dr. Franco Cavalli de, Kobane’yi yeniden inşa etmek için çalıştıklarını dile getirerek, hep birlikte bütün Kobane’yi yeniden inşa edeceklerini söyledi. Vietnam ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki savaşı hatırlatan Cavalli, “Nasıl ki Vietnam ABD’ye karşı savaştı ve kazandıysa Kürtlerin de verdikleri bu mücadelede başarıyla çıkacağına, kazanacağına inanıyorum” dedi. Kürtlerin verdikleri mücadelede sürekli yanında olacağı sözünü veren Cavalli, konuşmasını “Yaşasın Kürtlerin mücadelesi” diyerek sonlandırdı.

‘Türkiye halkları 16 Nisan’da bu gidişata dur diyecek’

Federal Parlamento Yeşiller Grup Başkanı Balthasar Glaettli’nin ise gündemin de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye’deki referandum vardı. Türkiye’de insanların Facebook paylaşımlarından dahi tutukladığına dikkat çeken Glaettli, Türkiye halklarının 16 Nisan’da artık bu gidişe “Hayır” diyeceğini kaydetti.

‘Cizre, Sur ve Nusaybin unutulmamalı’

Konuşmasına Newroz’un kısa tarihçesini anlatarak başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, “Tarihten ders çıkarmayarak Kürt halkının kazanımlarını yok etmeye çalışan, statüsüzleştirmeye çalışanlar Dehak gibi, Saddam gibi, Hitler gibi kaybedecektir” diye konuştu. Erdoğan’ın Dehaklaşma hırsına karşı herkesi 16 Nisan’da sandıklarda “Hayır” demeye çağıran Dicle, sandığa giderken hiç kimsenin Cizre’yi, Sur’u, Nusaybin’i ve diri diri yakılan insanları unutmaması gerektiğini söyledi.

'Erdoğan Kürtlere savaş açtı'

Kürtlerin insanlığın en barbar örgütü olan IŞİD’e karşı büyük bir savaş verdiğinin altını çizen Sosyalist Parti Milletvekili Ursula Schneider Schüttel de, Kürtlerin bir yandan IŞİD ile mücadele ederken öte tarafta Türkiye’de baskılara karşı mücadele verdiğine dikkat çekti. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik saldırılarını kabul edilemez bulduklarını söyleyen Schüttel, "Kürtler insanlık düşmanı barbar bir örgüt olan IŞİD’e karşı savaşırken, Erdoğan da Suriye ve Türkiye’de Kürtlere savaş açtı" dedi. Schüttel, ülkeyi bir kaosa götürmek isteyen, tek adam rejimine karşı birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Etkinlikte ayrıca KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın Newroz ile ilgili yaptığı konuşma sinevizyonla gösterildi.

Daha sonra sırasıyla çok sayıda STK ve demokratik kitle örgütü temsilcileri birer konuşma yaptı. Sahne alan sanatçı Ferhat Tunç’da önce “Hayır” çağrısı yaptı ardından şarkılarıyla on binleri coşturdu.

Etkinlikte ayrıca Med Kültür Merkezi’ne ait müzik gruplarının yanı sıra folklor ekipleri de sahne aldı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler