Hatay'da Arap Alevi Konferansı'nın birinci günü tamamlandı

Hatay'da Ortadoğu Arap Halkları Enstitüsü tarafından düzenlenen Arap Aleviliği Konferansı başladı.

Hatay'da Arap Alevi Konferansı'nın birinci günü tamamlandı

Bugün Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü’nün organize ettiği Arap Alevi Konferansı’nın birinci günü.. Antakya Harbiye Boğaziçi Otel’de gerçekleşen konferansın birinci gününde dört ayrı atölye çalışma yürüttü. Atölye başlıkları; Tarihsel Boyutuyla Arap Alevilik ve Kimliğin Korunması, Arap Alevilerin Devlet ile İlişkileri ve Sekülerlik, Arap Alevilik ve Kadın, Arap Alevilik-Anadil Sorunu ve Anadil ve Din İlişkisi şeklinde oldu. Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü Başkanı Selim Matkap yaptığı açılış konuşmasında şunlara değindi:

Arap Alevileri, tüm Alevi topluluklarda olduğu gibi tarih boyunca dışlanmış, inanç/ibadetleri engellenmiş, katliamlara maruz kalmışlardır. Türkiye’de yaşayan Arap Alevilerin dinleri kadar dilleri de engellenmiştir. Arapça okuma-yazma neredeyse ortadan kaldırılmış, konuşma ise ebeveynlerin insafına dahi bırakılmamıştır. Okullarda, resmi kurumlarda Arapça konuşmak yasaklanmıştır. Şu sıralar dozu azalmış gibi görünse de özünde resmi ideolojinin baskısı iliklerimize kadar işlemeye devam etmektedir.

Türkiye birçok kültürü, etnik, dinsel, mezhepsel farklılığı içinde barındırmaktadır. Arap Alevileri Türkiye’nin güneyinde ağırlıklı olarak Adana, Mersin ve Antakya’da toplu halde yaşamaktadır. Arap Alevileri Türkiye dışında Suriye, Lübnan gibi Akdeniz kıyılarında varlıklarını devam ettirmektedir. Son zamanlarda Arjantin’de toplu olarak yaşam sürdürdükleri ve kültürel aidiyetlerini orada devam ettirdiklerini öğreniyoruz. Bu oldukça sevindiricidir.

Yeryüzünde varlığını inatla devam ettiren bu topluluğun sözünü ortaklaştırarak daha güçlü söylemesi; inancını özgürce dışlanmadan, horlanmadan yaşayabilmesi; dilini özgürce her alanda kullanabilmesi çok önemlidir. Türkiye gibi farklılıkların bir arada yaşama ısrarı olan bir ülkede dil ve inanç özgürlüğünün önü açık olmalıdır. Düzenlenen bu konferansın buna hizmet edeceğini umut ediyoruz.

Hz. Ali’nin dediği gibi hakikati kişilerin söylemine bırakmayalım. Kendimiz araştıralım, bulalım, ortak paydalarda buluşalım. Hakkı ve batılı bulmanın yolu buradan geçer. Yolumuzun uzun ve engebeli olduğunun farkında olarak; bu konferansın emek verilen birçok faaliyete küçük bir katkı sunmaya çalıştık. Bu konuda emek veren tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum”

Katılımcı Akademisyenler: Sıtkiye Matkap, Hakan Mertcan, Verda Yüceer, Gülcan Urhan, Defne Sarsılmaz, Muna Yüceol Özözen, Şeyh Zülfkar Çiftçi, Şeyh Muhammed Narlı

Katılımcı Kurumlar: Arap Alevi Gençlik Meclisleri, Kilikya Nehir Derneği, AHAD, AKAD, ADENS-DER, Samandağ Kalkındırma Derneği, Alevi Değerleri Derneği, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Ehlen dergisi

Hatay'da Arap Alevi Konferansı'nın birinci günü tamamlandı

 

22 Kasım Pazar günü Antakya Harbiye Boğaziçi Otel’de saat 13.00’te konferansın ikinci bölümü gerçekleşecek. Herkese açık olan bu bölümde atölyelerin raporları sunulacak. Ardından serbest sözlere yer verilerek konferans sona erecek.  

 

Hatay'da Arap Alevi Konferansı'nın birinci günü tamamlandı

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler