Hande Kader bir yıl önce yakılarak öldürüldü, hala tek bir şüpheli yok!

TOMA’nın karşısına oturarak polis şiddetine karşı direndiği anlarla akıllara kazınan trans kadın Hande Kader’in yakılarak öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti. Ancak cinayetin ardından başlatılan soruşturmada, aradan bir yıl geçmesine rağmen ilerleme kaydedilemedi.

Hande Kader bir yıl önce yakılarak öldürüldü, hala tek bir şüpheli yok!

2015 yılında polis LGBTİ’lerin her yıl Taksim’de düzenlediği Onur Yürüyüşü’ne izin vermemiş, yürüyüşçülere karşı tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı kullanmıştı.

Ancak polisin bu şiddetine Hande Kader isimli bir trans kadın direnerek yanıt vermişti.

Kader, arkadaşı ile TOMA’nın önüne oturarak polisin müdahalesini protesto etmişti.

Bu direnişinden bir yıl sonra, 2016 yılının Ağustos ayında 23 yaşındaki Hande Kader yanmış halde bulunmuştu.

Kader en son bir gece müşterisinin otomobiline binerken görülmüştü.

Harbiye’de seks işçiliği yaparken 6 Ağustos’ta kaybolan ve kendisinden günlerce haber alınamayan Kader’in cansız bedenini ise aynı evde yaşadığı arkadaşı Davut Dengiler Yenibosna’da kimliği tespit edilemeyenlerin götürüldüğü morgda tespit edebilmişti.

Bu nefret cinayetinin ardından BBC Türkçe’ye konuşan Kader’in arkadaşı Dengiler, onun diğer ölümler; trans ölümleri karşısında verdiği tepkileri şöyle anlatmıştı:

Translar öldürüldüğü zaman çıldırıyordu. Çok üzülüyordu. Evden çıktığı anda kelle koltukta. Bazen çok tedirgin oluyordu. Daha önce de bıçaklandı, dövüldü. Sırf Hande’nin değil ki hepsinin başına geliyor.

Bir yıl geçmesine rağmen dosyada şüpheli yok

Hande Kader’in öldürülüşünün üzerinden bir yıl geçti ancak dosyasında cinayetin üzerinden bir sene geçmesine rağmen tek bir şüpheli yer almadı.

Journo’dan Burcu Karakaşın haberine göre, savcılık soruşturması kapsamında bugüne kadar Hande Kader’in arkadaşlarının ifadesine başvuruldu ve bu ifadeler doğrultusunda Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelendi.

Ancak yapılan incelemeler, şüpheli ya da şüpheliler konusunda bir netice vermedi.

Avukat Fırat Söyle’ye göre dosya henüz faili meçhul ile rafa kaldırılmış değil: “Gelinen aşama itibari ile dosyanın halen yol alacağı kesindir. Telefon görüşmelerinin araştırılmasının ardından fail veya faillere ulaşma şansı olacaktır.”

Söyle, telefon görüşmeleri incelemesinin yanı sıra yapılacak ihbar ve şikayetlerin de önemli olduğunu vurguluyor:

Aksi takdirde fail veya faillere ulaşma şansı olmayabilir. Hande Kader’in yakın çevresinin soruşturmaya yardımcı olması gerekmektedir. Cinayetin aydınlatılabilmesi için jandarma kadar yakın arkadaşlarının vereceği bilgiler de önem arz ediyor

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler