Hamile kadın hücrede kendi kendine doğum yaptı

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında olan bir kadın doktora götürülmeyince hücrede tek başına doğum yapmak zorunda kaldı.

Hamile kadın hücrede kendi kendine doğum yaptı

Yeniyön adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Ankara Emniyet Müdürlüğün'de hamile bir kadın doktora götürülmeyince hücrede tek başına doğum yaptı. Gözaltında yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili yapılan röportajda, eşi gözaltında olan bir kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde yaşananları anlattı: 

"Eşim, 30 Ağustos 2016’da gözaltına alındı ve Sincan Cezaevine kondu. Tutuklanma gerekçesi, danışmanlık bürosunda çalışması, Bankasya’da hesabı olması ve Kimse Yokmu Derneği'ne 5 TL bağış yapması (!) olarak açıklanmış."

Hamile kadın hücrede kendi kendine doğum yaptı

"Geçen hafta açık görüşte eşimle görüştüm, Ankara Emniyeti’nin nezarethane ortamında kendi yaşadığı ve şahit olduğu dehşeti anlattı. Eşimin “ölsem bile unutamam” dediği bir olay vardı ki beni de kahretti:

“Kendisi nezarette beklerken yandaki nezarethanede kalan hamile bir kadın, doktor ve hemşirenin olmadığı, temizlik için suyun bile olmadığı bir ortamda çığlık çığlığa, yalnız başına acılar içinde doğum yaptı. Biz de diğer odada bu çığlıklara şahit olduk. O gece tüm karakol, bu çığlıklarla inledi durdu. Hiç bir şey yapamadık ve polisler de vicdansızca bu durumu umursamadılar. Kadını doğuma götürmediler. Kendi başına doğurduktan sonra aradan zaman geçti ve doktora götürmek zorunda kaldılar.” 

Gözaltında bana işkence yaptılar, en doğal hakkım olan su bile vermek istemediler. Sonunda ısrarlarıma dayanamayınca bir şişe su verdiler. Fakat suyu içtikten sonra kendimi kötü hissetmeye başladım. Sonra anladım ki tarihi geçmiş suyu içirmişler bana”

Hapishane psikiyatristi, Bipolar teşhisi koyduğu halde belge vermeye cesaret edemiyor

"Eşim, gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyet’te beş gün boyunca ağır işkence görmüş. Bipolar bozukluk (duygu durum bozukluğu) olmuş!

Bana ağlayarak söyledikleri ibret verici :
“Öldüm zannettim, bir daha sizleri hiç göremeyecegim! diye düşündüm. Beni seninle çok tehdit ettiler, isim vermezsen hanımını da alırız!” dediler.

Sapasağlam teslim ettigimiz dağ gibi adamı ne hale getirmişler! Onu ziyaret ettiğimde ağzına sahip olamıyor, kafasını sürekli sallıyordu. Eliyle kafasını sabit tutmaya çalışıyordu. İlk ziyaretine gittiğimde kendisini tanıyamadım.

Kendisine gözaltında ciddi psikolojik baskı ve fiziki işkence yapılmış. Şu anda her hafta pisikolojik tedavi için doktora çıkıyor.

Hapishane psikiyatristi, Bipolar teşhisi koyduğu halde belge vermeye cesaret edemiyor. CMK avukatına konuyla ilgili teşhis raporlarını ve diğer dokumanları vermemize rağmen hala Savcılığa teslim etmemiş."

İnsanlığınız bu kadar mı yok oldu?

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Yeniyön'ün yaptığı haberi Twitter'da alıntılayarak, "Ankara Emniye Müdürlüğü'nde bir kadın hücrede tek başına doğum yapmak zorunda kaldı. İnsanlığınız bu kadar mı yok oldu, yuh be yuh!" şeklinde tepki gösterdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler