Hafriyat yığınları Belgrad Ormanı'nı çöplüğe çevirdi

İstanbul’un kuzeyindeki Belgrad Ormanı, kamyonların gece gizlice bıraktığı moloz ve hafriyatlarla çöplüğe döndü.

Hafriyat yığınları Belgrad Ormanı'nı çöplüğe çevirdi

Haliç-Kemerburgaz Dekovil Tren Hattı döşenip talan edilecek olan Belgrad Ormanı'nı şimdi de ciddi bir kirlilikle karşı karşıya. 

Kamyonlar Çiftalan Hafriyat Döküm Sahası’na ton başına 4 lira vermemek için inşaat artıklarını gece geç saatlerde Belgrad Ormanı ve İstanbul’un kuzey köylerinden Çiftalan’ın çevresine döküyor.

Döküm sahalarının dışına hafriyat ve moloz dökmenin cezası 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre şahıslar için 50 bin 975 lirayken, tüzel kişiler içinse 150 bin 975 lira. Bu cezadan kurtulmak isteyen kamyoncular hafriyatı gece saatlerinde dökme yoluna gidiyor.

Hafriyat ve molozların dönüştürülmesi için İstanbul’da toplam 14 hafriyat alanı bulunuyor. Bu alanlardan birisi de Eyüp’e bağlı Çiftalan Hafriyat Döküm Sahası.

Bölgeye ulaşım Belgrad Ormanı’ndan geçen Kemerburgaz – Çiftalan yolundan sağlanıyor. Bu yol şimdiden yol kenarına ve ortasına atılan inşaat artığı malzemelerle dolu.

‘Farları kapatıp döküyorlar’

Bir görgü tanığı, kamyonların hafriyat dökümünün gizlice yapıldığını belirterek şöyle anlattı: “Her gün buradan binlerce hafriyat kamyonu geçiyor. Bazı kamyoncular para vermemek için yolun kenarına ve ormanlık alana hafriyat ve moloz döküyor. Hatta yolun ortasına dökenler bile var. Kamyon, şoförleri gece saat 02.00’de, 03.00’te farlarını kapatıp hafriyat ve molozunu yol kenarına, ormanın içine döküyorlar. O saatte herkes uyuduğu için yakalanmıyorlar. Köy halkı olarak kaçak döküm yapan kamyoncuların yakalanmasını istiyoruz.”

‘Bir gecede üç dört kamyon’

Her gece moloz döküldüğünü fark ettiklerini belirten Çiftalan Köyü Muhtarı Harun Gürhanel’se, şunları söyledi: “Hafriyat ve molozun yol kenarına, ormanlık alana dökülmesiyle ilgili karakola ve jandarmaya şikâyette bulunduk. ‘40 ayak tipi’ dediğimiz kamyon her gece yol ortasına, ormanın içine moloz döküp kaçıyor. Molozları gördüğümüzde temizliyoruz. Ancak sabah kalktığımızda tekrar molozlarla karşılaşıyoruz. Önceki gün yolu açmak için yola dökülen molozu kepçeyle kaldırdık. Sabah aynı yere yine dökülmüş. Bir gecede üç dört kamyon döküyor.”

Dekovil hattı Belgrad'ı delip geçecek

Planlanan Dekovil tren hattının başlangıç noktası Haliç kıyısı. Buradan başlayıp Cendere Caddesi’ni geçecek, Kemerburgaz’a devam edecek. Hat, Sadabat Parkı’ndaki mesire alanından sonra Türk Telekom Arena Stadyumu’nun arkasından tarihi su kemerlerine ulaşacak. Tarihi su kemerini de geride bıraktıktan sonra Belgrad Ormanı’na, duraklardan biri olan Ayvat bendi bölgesine girecek.

Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacağı iddia edilen 25 kilometrelik hattın 10 istasyonu bulunuyor. Hattın inşaatının ise 22 ayda tamamlanması planlanıyor. Maliyeti 463 milyon lirayı bulan hat için 1 Şubat’ta ihale düzenlendi. İhalede en düşük teklifi 321 milyon TL ile Yz Altyapı İnşaat verdi.

Kuzey Ormanları Savunması, projeyle Belgrad Ormanı’nın ‘en ölümcül darbe’yi alacağını ifade ediyor.

Savunma, ihale günü de eylem yaparak “Dekovil hattı ve eşliğindeki bisiklet yolu projesinin Belgrad Ormanı’nın sonunu getireceği net ve açıktır” değerlendirmesinde bulunuyor.

(HÜRRİYET)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler